Ekonomi Yeni Havalimanı kulesine büyük ödül

Yeni Havalimanı kulesine büyük ödül

İnşasına yakında başlanacak İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası'nın projesi Mimarlık ve Dizayn Müzesi -Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından verilen 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü'nü kazandı. 370 proje arasından kazanılan ödülü İGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu Atina'da aldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Yeni Havalimanı kulesine büyük ödül
İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası'nın projesi 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülünü kazandı.
Yeni Havalimanı kulesine büyük ödül
İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası'nın projesi 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülünü kazandı.
Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası, İYH'nin 2015 yılında açtığı yarışma sonucu Türk-İslam kültürünün ve İstanbul'un zengin kültürel mirasını önemli motiflerinden lale çiçeğinden ilham alınarak yapılan tasarım Pininfarina ve AECOM imzasını taşıyor.

Dünyanın dört bir yanından gelen 370 proje arasında yapılan değerlendirme sonucunda İtalyan mimar ve eleştirmenlerin oluşturduğu jüri tarafından layık görülen ödülü 23 Eylül 2016da Atinada yapılan törende İGA Havalimanları İnşaatı CEOsu Yusuf Akçayoğlu, Pininfarina ve AECOM yöneticileri ile birlikte aldı. Ödüle layık görülen projeler Contemporary Space Athenste tören öncesi sergilenirken, törende tasarımlarıyla 43 ülkeden 132 yapı ödüle layık görüldü.

İGA Havalimanları İnşaatı CEOsu Yusuf Akçayoğlu aldıkları ödülle ilgili olarak şunları söyledi:

"İstanbul Yeni Havalimanı ile birçok yönden ilklere imza atıyoruz. Dünyaca ünlü tasarımlarıyla birlikte Ferrarinin de tasarımcısı olarak bilinen Pininfarinanın uzmanlığıyla yakında İstanbulun simgelerinden biri haline gelecek olan bu özel yapı, ülkemiz ve bölgemizin kalkınmasını hızlandıracak olan havalimanımızın estetik olarak da ne kadar çağının ötesinde olduğunu ortaya koyuyor. 2015 yılı Mayıs ayında temeli ilk attığımız günden bugüne yaşadığımız gelişmelerin bir devamı olarak bu ödülle gururumuz daha da arttı. Dünyayı şaşırtmaya devam eden havalimanı projemizle daha pek çok ödülü Türkiyeye kazandırmayı umuyoruz. Kulemizin temelini Ekim ayı içerisinde atmayı ve 2017 yılının ilk yarısından önce de tamamlamayı planlıyoruz.

Dünyanın en prestijli tasarımlarını geride bıraktı!

Dünyanın en büyük ve en kapsamlı global mimarlık ödülleri programı olan Uluslararası Mimarlık Ödülleri, her sene gökdelenler, ticari binalar, şehir planları, rezidanslar ve gayrimenkul projelerini yüksek standartlı tasarım mükemmelliği, inşası, planlaması, sürdürülebilirlik özellikleri değerlendiriyor ve köprüler, havaalanları, restorasyon alanları başta olmak üzere pek çok alandaki en iyi uygulamaları ödüllendiriyor. İYH Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası da bölgenin kültürel mirasını, estetiği ve işlevselliği bir araya getirme başarısıyla öne çıkıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.