EkonomiYerli otomobil için beş firma Milli göreve hazırız

Yerli otomobil için beş firma Anadolu Grubu Zorlu Grubu Turkcell BMC Kıraça Holding hazır

Yerli otomobil için beş firma: Milli göreve hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk defa 2011'de gündeme getirdiği "yerli otomobil" projesini yürütecek konsorsiyumu açıklarken, aracın ticari satışının dört yıl içinde başlayacağını söyledi. Türkiye'de tasarlanacak, üretilecek motorlu bir aracı yurtiçi ve yurtdışında pazarlamayı amaçlayan "Türkiye'nin otomobili projesi" toplam 65 milyar TL ciroya sahip, 110 bin kişiye istihdam sağlayan Anadolu Grubu, Zorlu Grubu, Kıraça Holding, BMC ve Turkcell tarafından gerçekleştirilecek. Yerli otomobili üretecek firmalar, "Milli göreve hazırız" açıklamasını yaparken; biz de bu firmalarla ilgili bazı bilgileri derledik.


Haber MerkeziYeni Şafak
Yerli otomobil yapacak firmaların yönetim kurulu başkanları konuştu ve "Göreve hazırız" dedi.
Yerli otomobil yapacak firmaların yönetim kurulu başkanları konuştu ve "Göreve hazırız" dedi.

Türkiye'nin 60 yıllık "yerli otomobil" hayali gerçek oluyor, Türkiye'nin otomobili projesi için çalışacak 5 firma dün açıklanmıştı. Toplam cirosu 65 milyar liraya ulaşan beş firma, (Zorlu Holding, Kıraça Holding, BMC, Kıraça Holding, Turkcell) 110 bin kişiye istihdam sağlıyor. Projede özellikle devletin desteğinin önemine dikkat çeken firmalar, üzerilerine düşeni yapmaktan gurur duyacaklarını söylediler.

ZORLU HOLDİNG: KÜRESEL PAZARLARA HİTAP EDECEĞİZ

  • Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, yerli otomobil projesiyle ilgili, "Grubumuz, yerli sanayideki gücü ve ileri teknolojideki bilgi birikimi ile şimdi de yerli otomobil üretim sürecinde rol üstlenerek, katkılarını artıracaktır. Küresel pazarlara hitap eden, güçlü bir otomotiv markası oluşturmak için birlikte çıktığımız bu yolda başarılı olacağımıza tüm kalbimizle inanıyoruz" dedi.

ZORLU GRUBU'NUN MARKASI

VESTEL: Vestel, 154 ülkeye ihracat yapıyor. Vestel'in sadece Ar-Ge yerinde bin 600 kişi bulunuyor.

Yerli otomobilin ilk taliplisi belli oldu
EKONOMİ
Yerli otomobilin ilk taliplisi belli oldu

REKLAM

KIRAÇA HOLDİNG: TÜRKİYE KENDİ OTOMOBİLİNİ YAPMAK ZORUNDA

Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, "Değişen bu dünyaya hızla en üst seviyede ayak uydurmak, eğitim ve teknolojiyle öne geçmek mecburiyetindeyiz. Bu noktada Türkiye, kendi markasını başka yabancı bir ortağa ihtiyaç duymadan kendi imkânlarıyla yapacak seviyededir."

KIRAÇA HOLDİNG'İN MARKASI KARSAN: Karsan, ticari araç üretiyor. Ayrıca kendi markası altında otobüs, minibüs üretip yurtiçi ve yurtdışında satıyor.

Üretici belli oldu
EKONOMİ
Üretici belli oldu

BMC: MİLLİ GÖREVE HAZIRIZ

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, "500 mühendis ve toplam 1.800 çalışanı ile firmamız bu milli projede görev üstlenmeye hazır" dedi.

REKLAM

BMC OTOMOTİV: Türk-Katar ortaklığı olan şirket, 300 binin üstünde araç geliştirdi.

ANADOLU GRUBU: YERLİ ARABA PROJESİNDE OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, ortak girişim grubunun bir üyesi olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Özilhan, projede devletin desteğinin bulunmasının önemine işaret etti.

ANADOLU GRUBU: 50 binden fazla çalışanıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Otomotiv sektöründe Anadolu Isuzu, Çelik Motor ve Anadolu Motor ile faaliyet gösteriyor.

Yerli otomobile ilk gününde dev sipariş
EKONOMİ
Yerli otomobile ilk gününde dev sipariş

TURKCELL: TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça,"Yerli otomobil projesine önemli katkılarımızın olacağına inanıyoruz. 'Kader gayrete âşıktır' diyor ve Türkiye'nin otomobili için yola çıkıyoruz" diye konuştu.

REKLAM

TURKCELL: 8.6 milyar dolar piyasa değeriyle borsanın en değerli yedinci şirketi konumunda bulunuyor. Yurtiçinde 34.6 milyon abonesi bulunan Turkcell, geçen hafta yerli arama motoru 'Yaani'yi hayata geçirdi.

Yerli otomobil Sakarya'da mı üretilecek?
EKONOMİ
Yerli otomobil Sakarya'da mı üretilecek?

YERLİ OTOMOBİL DENİZLİ'DEN ÇIKACAK

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, “Teknik altyapımız, mühendisimiz ve işgücümüz yerli otomobili üretecek seviyededir. Türk mühendislerimizin geliştireceği aracımız, en güzel tasarım ve işçilikle yollara çıkacaktır. Türkiye’nin yerli otomobili, ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır. Devletimizin desteği ve sanayicilerimizin özverisi ile yerli otomobil, 2023 hedefleri arasında önemli yer tutacaktır. Beşli ortak girişim grubu içinde Denizlili Zorlu Grubun yer alması bizleri ayrıca gururlandırmıştır. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu başta olmak üzere ortak girişimde yer alan grupları tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun” dedi.

REKLAM

Otoda 200 bin adet fark attık
EKONOMİ
Otoda 200 bin adet fark attık

YERLİ OTOMOBİL İMZASIYLA TARİHİ BİR ANA TANIKLIK ETTİK

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Yerli ve milli olmaktan bahsediyoruz ve bununla ilgili çok önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tarihi bir ana şahitlik ettik. Yerli otomobil konusunda atılan imzalarla yeni bir başlangıç yapılmış durumda" dedi.

Erdoğan açıkladı:  İşte yerli otomobili üretecek firmalar
OYNAT02:56
Erdoğan açıkladı: İşte yerli otomobili üretecek firmalar
CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı"nda, ilk yerli otomobili yapacak şirketleri açıkladı.


Bayern Münih-Beşiktaş maçını Semahat Özdoğan mı anlatacak?
Spor

Bayern Münih-Beşiktaş maçını Semahat Özdoğan mı anlatacak?

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi son 16 turunda karşılaşacağı Bayern Münih mücadelesi Salı akşamı TRT ekranlarından yayınlanacak. Siyah beyazlıların bu kritik mücadelesini TRT'nin kadın spikerlerinden Semahat Özdoğan'ın anlatacağı iddia edilmişti. Özdoğan, çıktığı bir canlı yayında Bayern maçının denemesini yaptı.
Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor
Spor

Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor

Roma formasıyla çıktığı son 2 maçta 3 gol atıp 1 de asist yapan Cengiz Ünder, Udinese deplasmanında takımını 1-0 öne geçiren golü attı. Milli futbolcu attığı golden sonra büyük bir sevinç yaşarken Serie A'daki gol sayısını 4'e çıkardı.
İşte bizi öldüren telefonların listesi
Teknoloji

İşte bizi öldüren telefonların listesi

Günün büyük bir bölümünde elimizden düşürmediğimiz ve her işimizi anında yaptığımız telefonlar, yaydığı radyasyon ile sağlığımızı büyük ölçüde tehdit ediyor. Almanya Nükleer Güvenlik Radyasyondan Korunma Ofisi ise bu durumu araştırarak, en çok radyasyon yayan cihazların listesini paylaştı. İşte o liste…
Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün
Gündem

Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. 1800'lere kadar giden soy ağacı aramalarını daha geri tarihlere getirmek mümkün. Aile tarihini araştıran ve 1300’lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soy ağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…