Özgün TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı Fiyatı en çok artan ve azalan ürünler belli oldu

TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı: Fiyatı en çok artan ve azalan ürünler belli oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 83,45, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 151,50 olarak kaydedildi. Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte gözler enflasyon rakamlarını yukarı çeken ürünler ile fiyatı düşen ürünler de sorgulanıyor. Peki eylülde fiyatı en fazla artan ve düşenler ürünler hangileri? İşte eylül ayında fiyatı en çok artan ve azalan ürünler listesi:

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Eylülde fiyatı en fazla artan ve düşenler ürünler hangileri?
Eylülde fiyat artın ve düşen ürünler hangileri?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi eylülde aylık bazda yüzde 3,08, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi yüzde 4,78 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 83,45, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 151,50 olarak kaydedildi.

Eylülde en fazla fiyat artışı neyde oldu?

  • Tüketici fiyatları bazında eylülde en fazla fiyat artışı yüzde 22,7 ile üniversite eğitim giderlerinde görüldü.

Eylülde fiyat düşen ürünler hangisi?

  • TÜİK eylül ayı verilerine göre en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 18,21 ile patates ve bazı yumru bitkilerde görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen ay üniversite eğitim giderlerindeki artışı yüzde 20,78 ile şehir gazı ve doğal gaz, yüzde 20 ile elektrik, yüzde 14,82 ile reçel, marmelat ve bal izledi.

Eylülde fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler listesi

  • Eylülde fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 14,71 konserve edilmiş veya işlenmiş sebze ve sebze içerikli ürünler, yüzde 11,96 ile yumurta ve yumurta ile ilgili ürünler, yüzde 11,35 ile hava yolu taşımacılığı, yüzde 10,89 ile ulaştırma sigortası, yüzde 6,98 ile katı yakıtlar ve yüzde 6,96 ile su (şebeke suyu) yer aldı.

Geçen ay en fazla fiyat düşüşü hangi üründü?

  1. Geçen ay en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 18,21 patates ve bazı yumru bitkilerde oldu. Bunu yüzde 15,09 ile taze balık ve deniz ürünleri, yüzde 2,46 ile mücevheratlar, saat ve kol saatleri, yüzde 2,44 ile dana eti, yüzde 2,32 ile margarin ve yüzde 2,14 ile kara yolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı takip etti.
  2. Eylülde fiyatı en çok azalış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 1,34 ile kişisel ulaştırma araçlarının yakıt ve yağları, yüzde 1,03 ile likit hidrokarbonlar, yüzde 0,44 ile peynir ve yüzde 0,11 ile kuzu, koyun, keçi eti sıralandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika asgari ücret açıklaması:  2023 asgari ücret ne kadar zamlanacak?
ÖZGÜN
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika asgari ücret açıklaması: 2023 asgari ücret ne kadar zamlanacak?

Emekliye yapılacak 3 aylık zam netleşti! Emekli maaşları ne kadar artacak?
ÖZGÜN
Emekliye yapılacak 3 aylık zam netleşti! Emekli maaşları ne kadar artacak?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.