ÖZGÜN HABERLER

Gebelikte (hamilelikte) oruç tutulabilir mi?

Gebelikte (hamilelikte) oruç tutulabilir mi? sorusu hamile kadınlar tarafından merak konusu. Ramazan ayının gelişiyle oruç ile ilgili fıkhi meselelerde sıkça konuşuluyor. Peki Gebelikte oruç tutulabilir mi? İşte ayrıntılar...

Haber Merkezi Diğer

Gebelikte (hamilelikte) oruç tutulabilir mi? sorusunun yanıtı haberimizde. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından edinilen bilgilere göre hamilelikte oruç tutulabilir mi? İşte ayrıntılar..

Gebelikte (hamilelikte) oruç tutulabilir mi?

Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır. Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise hamile ve çocuk emziren anne oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan bayanlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.