Gündem 4 Yargı Paketi Mecliste Kadına yönelik şiddete ağır cezalar var

4. Yargı Paketi Meclis'te: Kadına yönelik şiddete ağır cezalar var

İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında hazırlanan 4. Yargı Paketi'ne ilişkin kanun teklifi, TBMM'ye sunuldu. Teklifin neler içerdiğine dair bilgiler paylaşan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Teklifle 4 kanunda, 27 maddede değişiklik yapılıyor. Kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele için düzenlemeler yapıldı. Boşanan eşe karşı işlenen suçlarda ceza artırılacak" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
4. Yargı Paketi Mecliste: Kadına yönelik şiddete ağır cezalar var
​AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, TBMM'ye sunulan 4. Yargı Paketi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Akbaşoğlu'nun pakete ilişkin verdiği bilgiler şöyle:

27 maddede değişiklik

Ceza Muhakemesi, Türk Ceza, İdari Yargılama Usulü ve Anayasa Mahkemesi kanunları olmak üzere 4 yasada, 27 maddede değişiklik yapıldı.

4. Yargı Paketi ile yargı bağımsızlığı ve adil yargılama hakkının güçlendirilmesi; hukuki öngörülebilirlik ve şeffaflığın geliştirilmesi hedefleniyor

Kadına şiddet öncelikli konu

Kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele için düzenlemeler yapıldı. Boşanan eşe karşı işlenen suçlarda ceza artırılacak.

İdarenin 60 günde cevap verme süresi 30 güne indiriliyor.

Tebligat dışında telefon ve e-posta bildirimi yapılabilecek.

Kredi kartlarına ilişkin suçlarda mağdurun ikametgahı yakınındaki mahkeme heyeti yetkili olacak.

Kuvvetli suç şüphesinin somut delillere dayanması gerektiği de teklifimizde var.

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: 4. Yargı Paketi'ni yarın TBMM'ye sunacağız
GÜNDEM
AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: 4. Yargı Paketi'ni yarın TBMM'ye sunacağız
Abone Ol Google News
İlim Yayma Vakfından bilim dünyasına 'adaylık' çağrısı: İlim Yayma Ödülleri için başvuru süresi 31 Temmuz'da sona eriyor
Hayat

İlim Yayma Vakfından bilim dünyasına 'adaylık' çağrısı: İlim Yayma Ödülleri için başvuru süresi 31 Temmuz'da sona eriyor

Türkiye'de bilimsel çalışmaları ve araştırmaları desteklemek amacıyla düzenlenen ve toplamda 1 milyon liralık ödülün verileceği İlim Yayma Ödülleri'ne başvuru süresi 31 Temmuz'da sona eriyor. Konuya ilişkin açıklama yapan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, bilim dünyasına çağrıda bulunarak, "İlim Yayma Ödülleri'ne aday gösterilmeyi hak edip aday gösterilmemiş kimsenin kalmaması gerekiyor. Bu yönde 'Ben aday olabilirim.' diye kendinizi layık görüyorsanız aday olun, aday gösterilmesi gereken birisi olduğunu düşünüyorsanız da muhakkak onu aday gösterin." dedi.
PKK terör örgütünden kaçan 5 terör örgütü mensubu daha teslim oldu
Gündem

PKK terör örgütünden kaçan 5 terör örgütü mensubu daha teslim oldu

İçişleri Bakanlığı, PKK terör örgütünden kaçan 5 terör örgütü mensubunun daha bugün güvenlik güçlerine teslim olduğunu açıkladı. Teröristlerden üçünün ailesinin Diyarbakır'da evlat nöbetinde bulunduğu da belirtildi.
ABD'den Esed rejimine bağlı kurum ve kişilere yeni yaptırım: En az 14 bin kişiyi işkenceyle öldürdüler
Dünya

ABD'den Esed rejimine bağlı kurum ve kişilere yeni yaptırım: En az 14 bin kişiyi işkenceyle öldürdüler

ABD yönetimi, Suriye'de binlerce masum sivili katleden Beşşar Esed rejimine bağlı üst düzey güvenlik görevlileri ve silahlı örgüt liderlerini yaptırım listesine aldı. Sekiz hapishanenin de yer aldığı listede, Esed rejiminin sivillere yönelik "amansız bir savaş yürüttüğü" ve en az 14 bin kişiyi de hapishanelerde işkenceyle öldürdüğü ifade edildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.