GündemAhmed Mithatın gelini soy ağaçlarını çıkardı

Ahmed Mithat'ın gelini soy ağaçlarını çıkardı

Ahmet Mithat Efendi'nin torununun gelini 90 yaşındaki Terhan Ulusoy uzun bir araştırmanın sonucunda ailenin soy ağacını çıkardı. Ahmet Mithat Efendi'nin yalısında ailenin hatıralarını günümüze taşıyan Ulusoy, "Ahmet Mithat'tan geriye bir tek masa kalmıştı" diyor.

Ayşe OlgunYeni Şafak
Ahmed Mithat’ın hatırası gelinine emanet
Ahmed Mithat’ın hatırası gelinine emanet

Gazeteci yazar Ahmed Mithat Efendi ömrünün son 22 yılını ailesiyle birlikte Beykoz Yalıköy’de yaptırdığı yalıda sürdürdü. Oldukça ihtişamlı olan yalının üst katını mahallenin çocukları için okula çevirmiş ve pek çok öğrenci yetiştirmişti. Bugün hala ayakta olan yalıda dokuz daire bulunuyor. Ahmet Mithat Efendi’nin vefatından sonra iki hanımının çocukları arasında bölüşülen yalı sonraki yıllarda satışa çıkarılmış. Bugün yalıda Ahmed Mithat Efendi’nin hatıralarını günümüze taşıyan aile büyüğü 90 yaşındaki Terhan Ulusoy yaşıyor. Terhan hanım Ahmed Mithat Efendi’nin torunu Fatma Nigar’ın oğlu Şirzat Ulusoy’la yaptığı evlilikle bu aileye katılmış. Üç çocuk yetiştirmiş. Yalının bugün hala ayakta kalmasında onun ve eşinin büyük emeği var. Yazar Handan İnci’nin yalıdaki bir dairenin satışa çıktığına dair sosyal medyada yaptığı paylaşımın ardından yalıya gidip tanıştığımız Terhan hanımla hem yalının hikayesini konuştuk hem de Ahmed Mithat Efendi’nin ailesini.

 Ahmed Mithat'ın ailesiyle nasıl tanıştınız bir hikayesi var mıdır?

Ben evin son çocuğu olarak doğmuşum. Babam da o gün tıbbiyeden arkadaşı olan Ali Galip Ulusoy’la tesadüfen karşılaşıyor ve ‘benim kızım oldu hadi eve gidelim hem bebeği görürsün hem hanımla tanışırsın’ diyerek eve getiriyor. Ulusoy da Ahmet Mitfat Efendi’nin torunu, Muallim Naci’nin kızı olan Fatma Nigar hanımla evli. Babamla eve geliyor ve benim ismimi o koyuyor.

 Terhan ismini neden seçmiş?

Diyor ki babama “Ahmed Mithat Efendi’nin torunlarından birinin ismini koymak isterim.” Torunlarından birinin adı Terhan imiş, böylece adım o aileden geliyor.

 İki aile görüşüyor muydunuz?

Biz o yıllar Beyazıt’ta oturuyoruz. Onlar da Beykoz’da. Bu yüzden çok fazla görüşme olmuyor ama ben enstitüye başladığımda moda derslerimize Ali Galip Ulusoy’un kızı Bihruze hanım gelmeye başladı. Böylece yeniden bir bağlantımız oldu. Daha sonra da teyzemin bir davası oldu böylece daha sonra eşim olan Şirzat beyle görüşmeye başladık.

DAVAYLA TANIŞTIK

 Eşinizle teyzenizin davası vesilesiyle mi tanıştınız?

Öyle oldu. Ali Galip Ulusoy’un oğlu Şirzat avukattı teyzemin davası için gidip gelirken beni görmüş aile çok ısrarcı oldu. Şirzat bey evlenmiş ayrılmış bir çocuğu vardı. Ailem önce sıcak bakmadı ama sonra ısrarlarına dayanamayınca evlendik bizim de üç çocuğumuz oldu.

 Sizin eşiniz anne tarafından Ahmed Mithat’ın torunun oğlu baba tarafından Muallim Naci’nin torunu oluyor değil mi?

Evet çocuklarımızın ismine de aile büyüklerimizin ismini verdik. Oğlumuzun adı Mithat Naci ortanca kızım Nigar Leyla küçük kızımın adı da Fatma Nigar. Fatma Nigar aynı zamanda kayınvalidemin ismidir. Harika bir kadındı. İsmini Ahmet Mithat Efendi koymuş.

 Şair Nigar hanımdan mı esinlenmiş?

Evet. Fatma Aliye ve Şair Nigar’ın ismini torununa vermiş. Fatma Aliye Ahmet Mithat’ın emek verip yetiştirdiği gençlerden biridir. Şair Nigar hanımla ise gönül bağı varmış. Daha sonra duyduğumuza göre Nigar hanım veremden ölmüş.

Ahmed Mithat'ın Terhan Ulusoy tarafından çıkarılan soy ağacı. Torunlardan bir tek Sakarya'ya yerleşen aileye ulaşamamış.

 Ahmet Mithat Efendi’nin bu yalıdaki hikayesini merak ediyorum…

Ahmet Mithat Efendi bu yalıyı yaptırmış. O zaman Servet hanımla evli. Bir ev toplantısında ise 17 yaşındaki Anjelik adlı bir Rum kızıyla tanışır ve aralarında gönül ilişkisi olur. Bu durumu gelip eşine anlatır ve onunla da evlenip yalıya getirir. Anjelik Melek adını almış beş vakit namazında çok dindar bir hanımmış.

RUM KIZIYLA EVLENİR ROMANINI YAZAR

 Nasıl iki hanım aynı evde anlaşmış mı?

Yalı ikiye ayrılmış birinde bir hanım diğerinde diğer hanım yaşamış. İki hanımdan çocuklar ise bir arada büyümüş. Bu yüzden yalının yarısı Servet hanımın çocuklarına diğer yarısı Melek hanımın çocuklarına kalıyor. Ahmet Mithat Efendi’nin “Henüz 17 yaşında” romanı vardır işte orada ikinci eşiyle evlenme hikayesini anlatır.

 Aile bireyleri hala görüşüyor mu?

Ben bir başıma soy ağacımızı çıkardım, duvara astık. Telefonla bütün akrabalarımı aradım bu soy ağacını çalışırken.

 Şu an bu yalıda Ahmet Mithat Efendi’nin ailesinden kaç kişi oturuyor?

Herkes sattı şu an Ahmet Mithat Yalısı’nda bizim oturduğumuz bu daire var diğerleri yabancıların.

 Satılığa çıkmış bir daire var. Kim satıyor?

Ahmed Mithat’ın diğer hanımının torunlarından Aydın bey vardı çok severdik. Vefat etti karısı da yanlış tedavi yüzünden vefat etti, çok üzüldük tabi. Aydın beyin vefatından sonra o daire satıldı. Şimdi o daireyi alanlar satışa çıkardı. Ama çok yüksek fiyat istiyorlar diye duyduk.

EŞİM YALIYI GÖREMEDİ

 Siz ne zamandan beri bu yalıdasınız? Bu tarihi yalının hikayesini dinlesek sizden?

Biz evlenince önce Beyazıt’ta sonra Fındıkzade’de oturduk. Daha sonra ev alıp Levent’e yerleştik. Elli yıldır da Levent’teyiz. Yazın yalıya geliyoruz kışın Levent’teyiz. Yalıda Ahmed Mithat Efendi’nin çocuklarının her birine daire kalmıştı ama oturulmayacak durumdaydı. Bir müteahite verip yeniletelim denildi. 1986 yılında verdik. Eşim iki dairesini yapacağı restorasyon karşılığı için inşaatçı Hüseyin Kalkavan’a verdi. İki yıl da biter denildi ama iş tahmin ettiğinden daha fazla çıkmış ve tam on yıl sürdü. Tabi biz bu arada her ay belli bir para veriyoruz inşaata. Eşim Şirzat 1990 yılında öldü burayı göremedi diye hala çok üzülürüm.

  • Tek başıma inşaatın başına geçtim
  •  Peki ne yaptınız eşiniz vefat edince?
  • Eşim gittikten sonra çok yalnız kaldım çocuklarım yetişme çağındalar. Ne yaptım? Her sabah Levent’teki evden erkenden çıkıp buraya gelip ustaların başında beklemeye başladım. Bir kış öyle geçti. 1996 yılında buraya taşındık. Kayınvalidemin usulünü bozmamaya çalıştım. Çünkü çok kıymetli bir insandı.
  •  Şu an yalı kime ait?
  • Dediğim gibi yalı iki eşin çocukları arasında paylaşılmış. Diğerleri geçmiş yıllarda varisler tarafından satılmış ve bugünkü nesil gelip yalıyı görünce çok üzülüyor. Çünkü kıymetinin çok altında satılmış. Aileden ziyarete gelen gelinlerden biri anlatmıştı “Kayınvalidem satıştan payına düşen parayla bana bir altın zincir almıştı o da boynumdan düştü gitti” diye.
  •  Ahmet Mithat Efendi’nin mirasını günümüze taşıyan isimsiniz. Na kaldı hatıra?
  • Çalışma masasını kayınvalidem saklamış. Yemek masası olarak kullanılıyordu. Bir gün Basın Müzesi’ne gittim baktım A. Mithat Efendi’nin kötü çekilmiş ona hiç benzemeyen bir fotoğrafı duvarda. Ben de çok güzel bir fotoğrafını ve çalışma masasını sergilesinler diye Basın Müzesi’ne verdim. Ama kurul kararıyla sergileniyormuş. Bir daha o masayı da fotoğrafı da görmedim. Ne yaptılar bilmiyorum, bir bilgi de verilmedi. Muallim Naci'nin ise mührü vardı eşim kol düğmesi yapmıştı hala saklarım.

Eşim Orhan Veli’nin çocukluk arkadaşı

 Orhan Veli’nin kız kardeşi Füruzan Yolyapan hanım bir röportajında anlatmıştı. Ahmet Mithat’ın torunlarıyla aynı mahalledeydik diye. Bu dostluklar için evde bir şey anlatılır mıydı?

Evet eşim anlatırdı. Orhan Veli’yle çocukluktan mahalleden tanışıyorlarmış. İyi arkadaşmışlar hatta gençlik döneminde yanlarında ünlü bir şair de varmış birlikte Ankara’da büyük bir kaza geçiriyorlar. Kız kardeşi yaşıyor mu hala?

 Evet hayatta.

Ah kayınvalidem de Orhan Veli’den büyük bir sevgiyle bahsederdi. Şirzat’ın çocukluk arkadaşıydı evleri hala duruyormuş ama satılmış sanırım.

YALIDA MEŞK TOPLANTILARI YAPILIRDI

 Yalının eski günlerini merak ediyorum...

Kayınvalidem çok iyi keman ve piyano çalardı. Aynı zamanda besteleri vardır. Oğlu için yazdığı “Ne derin kudreti var o derin sözlerinin” şarkısı hala TRT’de çalar. Kayınvalidemin müzik defterini ise hala saklarım. O keman çalarken elleri akar giderdi. Her cumartesi evde meşk düzenlenirdi. Dönemin ünlü sanatçıları edebiyat çevresinden isimler buluşurdu. İnci Çayırlı gibi çok önemli isimleri ağırlardık evde. Büyük salon toplantıları olurdu.

 Türk ve batı müziğinin çok tartışıldığı yıllar…

Evet bizimkiler Türk musikisine sahip çıkan bir nesildi. Sadece besteler çalınmaz

çok güzel müzik münakaşaları da yapılırdı. Çok güzel yıllardı.

Ahmet Mithat’ın torunu moda öğretmenimdi

 Eşiniz kaç kardeşti?

Dört kardeşler. Bir büyük abisi ve ablası var bir de küçük kardeşi. Benim eşim Şirzat bey çocukken çok yaramazmış bu yüzden Galatasaray Lisesi’ne yatılı veriyorlar abisi de aynı okulda gündüz öğrencisi ismi de Naci. 16-17 yaşındayken abisi hastalanıp vefat ediyor. O zaman babaları Ali Galip Ulusoy Sivas’ta görevli Naci de İstanbul’da öğrenci. Bir yıl sonra da küçük kardeşi vefat ediyor. Ablası moda öğretmenim oldu ben enstitüye giderken.

 Eski günlere dönersek kayınvalideniz bu yalıda oturuyor uzun yıllar. O dönemin ortamlarıyla ilgili neler anlatırdı?

Kayınvalidemin Rumcası Fransızcası Türkçe gibiydi. Hatta şöyle bir anısını anlatırdı: İstanbul işgal edildiği zaman Yunan askerleri Müslümanların kapılarına işaret koyuyormuş. Kapı çalınınca kayınvalidem açıp Rumca konuşmuş. Yunan askerleri bu kadar güzel Rumca nasıl konuşuyorsunuz deyince “büyükannemiz Rum’du’’ demiş bunun üzerine kapıya işaret koymadan gitmişler.

Muallim Naci’nin kütüphanesi karşılığı kızına arazi almış

 Ahmed Mithat Efendi’nin çok büyük bir kütüphanesi olduğu anlatılır siz gördünüz mü o kütüphüneyi?

O kütüphaneyi hiç konuşmak istemiyorum. Kayınvalidem çok üzülürdü çünkü. Kütüphane Ahmed Mitfat Efendi vefat ettikten sonra yalının diğer tarafında kalmış. Kitaplar varisler tarafından değerinin çok altında o dönem satılmış. Hasan Ali Yücel kayınvalidemin çok yakın dostuydu. Kitapların Ankara’da sergilerde satıldığını görüp kayınvalideme söylemiş ikisi de çok üzülmüş. Ama eşim bunun lafını hiç ettirmezdi biz de konuşmak istemeyiz. Biz de bu konuyu yeniden gündeme getirerek kimseyi kırmak istemeyiz bugünkü neslin çünkü hiç suçu yok.

Ahmet Mithat Efendi damadı ve yakın arkadaşı Muallim Naci ile birlikte.

 Kütüphaneyi gördünüz mü onu merak ettim?

Kitapları görmedim ama önü camdan ahşap kütüphaneyi sonradan gördüm. Ahmed Mithat Efendi o kütüphaneyi kurarken kızından arazi karşılığı Muallim Naci’nin kitapları alıp katmış.

Mediha hanım eşi Muallim Naci'nin bir beytini kumaşa işleyip duvara asmış.

 Kayınvalideniz ne anlatırdı bu alışverişle ilgili? Nasıl olmuş?

Kayınvalidemin annesi eşini kaybedince genç yaşta bir çocukla kalmış. Ahmed Mithat kızına “sana burada bir arazi alayım sen de karşılığında Muallim Naci’nin kütüphanesini bana ver” demiş. Kızı “tamam babacığım” deyince de arazi alıp planını çıkarıp üç ev yapıyor. Bu evlerden biri cumbalı. Benim eşim de işte o cumbalı evde doğmuş. Hala duruyorlar. Eşim orada doğduğu için benim için çok kıymetli.

Kayınvalidem 9 yaşındayken babasının Muallim Naci olduğunu öğrenmiş

 Kayınvalideniz de bu yalıda mı büyümüş?

Kayınvalidem Fatma Nigar hanım Ahmet Mithat Efendi’nin torunu o yetiştirmiş, Hikayeyi şöyle anlatayım size: Ahmed Mithat kızını çok sevdiği arkadaşı Muallim Naci ile evlendiriyor. Akbaba’da güzel bir ev yaptırıyor kapısına da Naciname yazdırıyor. Mualim Naci evlendiklerinde 35 kızı 15 yaşındaymış. Ama güzel anlaşıyorlar. Fakat Muallim Naci 43 yaşında vefat ediyor.

Ahmed Mithat Efendi'nin yalısında hatıraları nTerhan Ulusoy yaşatıyor. Duvardaki tablo Selahattin Teoman'a ait ve yalının neski nhali.

 Vefat sebebi nedir?

Kalp krizi galiba. Bir ramazan günüymüş. Kızı Ahmed Mithat’ı iftara çağırmış. Muallim Naci eşine ‘ben kendimi yorgun hissediyorum iftara yakın çağır’ deyip yukarı çıkmış. Ahmed Mithat eve gelmiş damat yok. Neyse iftara kadar beklemişler sofraya geçmişler hala ortada yok. Kızı yukarı çıkmış iftar sofrasına çağırmaya bir bakmış yatağında ölmüş.

 Sonra?

Ahmet Mithat o gün üzüntüden bir şişe rakıyı kafasına dikip gazoz gibi içmiş. Muallim Naci’yi çok severmiş çünkü. O zaman kayınvalidem daha çok küçük. Ahmet Mithat Efendi’yi dokuz yaşına kadar babası biliyor.

Gerçek babası olmadığını nasıl öğreniyor?

Yalının üst katını biliyorsunuz Ahmet Mithat Efendi okul yapıyor mahallenin çocuklarıyla birlikte kendi torunları da bu okulda eğitim görüyor. Okula gelen kendinden biraz irice bir oğlan çocuğu söylüyor. Kayınvalidem anlatırdı “ O an yalının merdivenlerinden yukarı çıkıyordum. ‘Bir oğlan çocuğu senin gerçek baban ölmüş bu senin deden’ dediğinde bir an yalının duvarları başıma yıkıldı sandım.”

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Lavrov: ABD'nin çelişkili açıklamalarından endişe duyuyoruz
Dünya

Lavrov: ABD'nin çelişkili açıklamalarından endişe duyuyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'nin terör örgütü PKK/PYD'ye yönelik çelişkili açıklamalarına ilişkin "ABD'nin Suriye'de sınır güvenliği gücü oluşturulması konusundaki çelişkili açıklamalarından endişe duyuyoruz. ABD, Suriye'de alternatif bir güç oluşturmaya çalışıyor." dedi.
Özgür Suriye Ordusu yemin etti
Dünya

Özgür Suriye Ordusu yemin etti

Özgür Suriye Ordusu, Ayn Dakna'da öldürüldükten sonra cesetleri Afrin sokaklarında PYD/PKK'lı teröristlerce gezdirilen muhalifler için intikam yemini etti. ÖSO komutanı Ebu İbrahim "Onların kanı yerde kalmayacak, buna yemin ettik" dedi.
Cenazede kayınpederine hakkını helal etmedi
Gündem

Cenazede kayınpederine hakkını helal etmedi

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde Muhlis Kocasarı, cenaze törenine katıldığı kayınpederinin kendisine adil davranmadığını öne sürerek hakkını helal etmedi. Kocasarı, "Benim alacağım kaldı. Bu nedenle mezarlıkta imamın huzurunda hakkımı helal etmedim. Alıncaya kadar da helal değildir. Her şeyi Allah'a havale ediyorum" dedi.
Diriliş Ertuğrul'da Sancar ve Bahardır'dan sonra 3 oyuncu daha ayrılıyor
Hayat

Diriliş Ertuğrul'da Sancar ve Bahardır'dan sonra 3 oyuncu daha ayrılıyor

TRT 1'in sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul'a 3 isim veda ediyor. Cemal Hünal'ın canlandırdığı Ares karakteri, Titan ve Atsız karakterleri önümüzdeki hafta 103. bölümde Diriliş Ertuğrul'dan ayrılacak.
233 bin emekli ikramiyelerini aldı
Ekonomi

233 bin emekli ikramiyelerini aldı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.