|

AK parti Sözcüsü Çelik: Ateşkes demeyen cinayete ortaktır

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. İsrail-Filistin arasındaki gelişmelere değinen Çelik, "Devlet aklını çalıştırmanın diplomasinin zamanıdır. Bunları terk ederek diplomasiyi bir kenara bırakmak ateşkesi reddetmek cinayet şebekesine yakışan bir davranıştır. Ateşkes demeyen bu cinayete ortaktır" ifadelerini kullandı. Çelik, İsrail'in Gazze'ye düzenlemeyi planladığı olası kara harekâtına ilişkin ise, " Dünya günlerdir kara harekatının korkunç sonuçlar doğuracağından bahsediyor. Kara harekâtı korkunç sonuç doğurur. Günlerdir insanların üzerine bomba yağdırılıyor. Kara harekâtından bahsederken hava harekatlarının ortaya çıkardığı faciaların normalleşmemesi lazım" diye konuştu.

Büşra Soyal
19:10 - 24/10/2023 Salı
Güncelleme: 20:07 - 24/10/2023 Salı
Yeni Şafak
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Cumhuriyetimizi kurarak bizi yok etmeye çalışanları hiçbir yere gitmiyoruz mesajımızı güçlü şekilde verdik. Cumhuriyetimizin demokrasiyle taçlanması mücadelesi yönündeki mücadele çeşitli çalkantılarla beraber bugünlere kadar geldi. Geldiğimiz noktada Türkiye Yüzyılı'na gururla bakıyoruz. Cumhuriyetimizin 100.yılını kutluyoruz. Milletimizin bayramını tebrik ediyoruz.

İSTANBUL'DA GAZZE MİTİNGİ

Gazze'deki insani durum giderek ağırlaşıyor. Cumartesi günü büyük bir miting İstanbul'da icra edilecek. Milletimiz duruşunun mazlumlardan yana olduğunu dünyaya göstermiş olacak.

Çocukların hayatlarıyla ilgili kaygı günlerdir taşınıyordu. Bugün hastanelerin altyapısı yok edilmiş durumda. İnsanlığın gözü önünde birtakım eylemler gerçekleşiyor maalesef önlenmesi için değil tersine derinleşmesi için atılan adımlara şahitlik ediyoruz. Gazze'de ölenlerin yarısı çocuk. Masum insanlar günlerdir katlediliyor. Batının pek çok ülkesinde vicdanlı insanlar mazlum insanların yanında olduklarını ifade eden yürüyüşlere imza atıyorlar.

"KARA HAREKATI KORKUNÇ SONUÇLAR DOĞURACAK'

Batılı liderler İsrail'in savunma hakkından bahsederken Gazze'nin yok edilmesine karşı herkesin durmasından da bahsetmelidir. Masum çocukların ve sivillerin cesetlerinin üzerinde kendini savunma hakkı vardır demenin daha çok saldırın demekten başka bir şey değildir. Dünya günlerdir kara harekatının korkunç sonuçlar doğuracağından bahsediyor. Kara harekâtı korkunç sonuç doğurur. Günlerdir insanların üzerine bomba yağdırılıyor. Kara harekâtından bahsederken hava harekatlarının ortaya çıkardığı faciaların normalleşmemesi lazım.

Gazze'nin kara harekatıyla insansız toprak parçası haline getirilmesi bölgede daha büyük çatışmaların çıkmasına neden olur. 2007'den beri dünyanın en ağır şartları devam ederken iki devletli çözümden yanayız deniyor. Bunu diyenlerin uygulama planı da yoktur. Hiçbir adım atmadan konuşanlar zulme göz yumuyor. İki devletli çözümden eylem planı çerçevesinde bahsedilmesi gerekir.

'GAZZE'DE SORUNUN ÇÖZÜMÜ ASKERİ DEĞİL SİYASİ'

İşgal devam ettiği müddetçe gerilimlerin sona ermesi mümkün değildir. Bunlar olurken ABD kurallara dayalı bir düzenden bahsediyor. İşgali görmezden gelerek barış olmaz. Gazze'de sorunun çözümü askeri değil siyasi. ABD'nin ilk yaptığı şey uçak gemisi göndermek oldu. Gazze tipi coğrafyalarda deneyimli ABD'li askeri yetkililerin İsrail'e gönderilmesinden bahsediyorlar. Çözüm odaklı değil yanlış odaklı yaklaşım olduğu gösterilmişt
ir. ABD'nin tutumu çatışmayı büyütüyor. Netanyahu olaylar başlar başlamaz Ortadoğu'da harita değişecek dedi. Bu başka planların hayata geçirilmeye çalışıldığını gösteriyor.

'ATEŞKES DEMEYEN BU CİNAYETE ORTAKTIR'

Bir yere çözüm çerçevesi yerine uçakla giderseniz o zaman başka güçler de aynı şekilde hareket ederler. Çözümmüş gibi Filistinlilerin Mısır'a sürgün edilmesi gibi ahlaksız bir tutum olabilir mi? Kimin hakkı var buna. Orası Filistin toprağı. Bu yaklaşım asla söz konusu olamaz. 2 milyon kişinin zorla göç ettirilmesi faciaya yol açar. Cumhurbaşkanımız çok güçlü bir diplomasi sergiliyor. Ne biz çatışmaların derinleşmesini isteyenlerin yanında dururuz ne de sivil ölümlerin yanında dururuz. Derhal ateşkes ilan edilmesi gerekir. Garantörlük altına alınması gerekir. Sivil rehinlerin serbest bırakılması gerekir. Devlet aklını çalıştırmanın diplomasinin zamanıdır. Bunları terk ederek diplomasiyi bir kenara bırakmak ateşkesi reddetmek cinayet şebekesine yakışan bir davranıştır. Ateşkes demeyen bu cinayete ortaktır. Cumhurbaşkanımızın mesaisi en güçlü şekilde devam ediyor, devam edecek.

İlk olarak ateşkesin sağlanması lazım. Sonra bu mekanizma konuşulup karar verecektir. Birileri garantörlükten şunu anlıyor, bir askeri güç oraya yerleşsin. Bizim söylediğimiz şey ateşkesin sağlanmasıyla garantörlük olmalı. İki devletli çözüm perspektifine gitmeden askeri güç gelsin dediğinizde askeri güç İsrail yönetimini muhatap almaya başlar o zaman burada İsrail gel benim güvenliğimi sağla yaklaşımının neticesi olur. Cumhurbaşkanımızla Sayın Bahçeli bugün görüştü. Takvim yakın zamanda işlemeye başlayacaktır.

MHP LİDERİ BAHÇELİNİN GAZZE MESAJI

Görüşümüz açık. Bahçeli'nin Gazze konusundaki tarihi mirasımız sözünü hassasiyetini şükranla karşılıyoruz. Bu yer aynı zamanda bizim tarihimizin güçlü bir parçası.

Birileri bizim Filistin davasıyla ilgimiz yok gibi açıklamalar yapabiliyor. Bunlar yanlıştır. Birileri de bir kenarda seyretmeyi seçiyor. Türkiye uğramaması Türkiye Cumhuriyeti'ne hiçbir şey kaybettirmez. Bunu yapanların ne kadar zaaf içinde olduğunu gösterir. Biz Filistinli çocukların da İsrailli çocukların da rahat uyumasını istiyoruz. ABD Dışişleri Bakanının bölge turunda Türkiye'ye uğramaması diplomatik zafiyeti gösterir. Türkiye uğramaması Türkiye Cumhuriyeti'ne hiçbir şey kaybettirmez. Bunu yapanların ne kadar zaaf içinde olduğunu gösterir. Biz Filistinli çocukların da İsrailli çocukların da rahat uyumasını istiyoruz.

İSVEÇ'İN NATO'YA ÜYELİĞİ MECLİS'TE

Meclis'e gönderilmesi siyasi iradenin tasarrufu geçip geçmemesi yüce Meclis'in tasarrufu olacaktır. F-16 konusunda İsveç'in adımları konusunda ilerlemeler var. Sıkıntılı gördüğümüz durumlar da var.

YEREL SEÇİMLER

Adayla ilgili kriterlerimiz belli. Süreç başladığında kriterler hassasiyetle uygulanacak. Ana hedef bizde olmayan belediyeler de dahil daha güçlü belediyeciliklerin sürdürülmesi için seçimi kazanmak.


#AK Parti
#Gazze
#Ömer Çelik
#Miting
6 ay önce