Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuştan seçim barajı ve daraltılmış bölge açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'tan seçim barajı ve daraltılmış bölge açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, TVNET'te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Seçim barajı ile ilgili çalışmaların bittiğini kaydeden Kurtulmuş, Seçim Kanunu çalışmalarıyla gündeme gelen daraltılmış bölge sistemi ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Haber Merkezi Tvnet
AK Partili Kurtulmuştan seçim barajı ve daraltılmış bölge açıklaması! Dar bölge ve daraltılmış bölge nedir?
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş TVNET'e konuştu.

AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, TVNET'te yayınlanan Net Bakış programında TVNET Genel Müdür Yardımcısı Serhat İbrahimoğlu, Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Likoğlu ve Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. İnsan Hakları Eylem Planı'nın önemine vurgu yapan Kurtulmuş, "Hiçbir ön yargımız ön koşulumuz olmadan herkesi masaya davet ediyoruz. İlk dört maddenin tartışılması dışında kim ne söyleyecekse söylesin. Bu bizim reformlarımızı taçlandıracak bir şeydir." dedi. Kurtulmuş seçim barajı ile de ilgili önemli bir açıklama yaptı. Kurtulmuş'un seçim barajı ve daraltılmış bölge sistemi ile ilgili açıklaması şöyle:

Hiçbir ön yargımız ön koşulumuz olmadan herkesi masaya davet ediyoruz. İlk dört maddenin tartışılması dışında kim ne söyleyecekse söylesin. Bu bizim reformlarımızı taçlandıracak bir şeydir. Seçim barajı tartışmaları da ortaya konulacak. Daha demokratik ve katılımcı bir sistemi inşa etmek için gayret ediyor.

Numan Kurtulmuş'tan 'Millet İttifakı' açıklaması: Bir tweet ile sarsılan ittifak çok ayakta kalamaz
OYNAT 01:45
Numan Kurtulmuş'tan 'Millet İttifakı' açıklaması: Bir tweet ile sarsılan ittifak çok ayakta kalamaz
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, TVNET'te yayınlanan Net Bakış programında TVNET Genel Müdür Yardımcısı Serhat İbrahimoğlu, Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Likoğlu ve Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Akşener-Buldan paylaşımına ilişkin açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, 'İstanbul ve Ankara seçimlerinde gördük. HDP'nin yöneticileri, 'Biz olmasaydık İstanbul ve Ankara'yı alamazdınız' dedi. İYİ Parti'ye oy vermiş olan milliyetçi kardeşlerimiz nasıl olacak da bu iş birliğini içlerine sindirecekler. Kemalist kardeşlerimiz nasıl olacak da terörle yan yana duran HDP'yi içine sindirecekler. Bir tweetten sonra bile sarsılan ittifak çok ayakta kalamaz' şeklinde konuştu.


"Parti olarak irademiz daraltılmış bölgeden yanadır"

Seçim barajında çalışmalarımızı bitirdik, son noktayı MYK'da koyarız. Daha sonra da diğer partilerle de görüşeceğiz. Seçim barajı milletvekilleri ile seçmen arasındaki bağın kurulmasına imkan vermiyor. Seçim bölgeleri daraltılabilir. Belki en ideali odur. Parti olarak irademiz daraltılmış bölgeden yanadır.

Dar bölge ve daraltılmış bölge nedir?

Dar Bölge sisteminde Türkiye, seçilecek milletvekili sayısı kadar 'Seçim Bölgesi'ne ayrılır ve her bölgeden bir milletvekili seçilir. İlk turda en fazla oy alan, iki turlu olduğunda da ilk turda yüzde 51 alan veya ikinci turda en fazla oy alan seçilir.

Daraltılmış bölge sisteminde ise, her il 5 milletvekili çıkaracak şekilde seçim çevrelerine ayrılır, ülke düzeyinde en az yüzde 5 oy alan partiler de aldıkları oya göre söz konusu vekillikleri paylaşır.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş TVNET'te konuştu
GÜNDEM
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş TVNET'te konuştu
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.