|
Gündem

Almanya Ekonomi Bakanlığına göre Çin 2027'ye kadar Tayvan'ı ilhak edecek

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı, Tayvan'ın Çin tarafından 2027'ye kadar ilhak edilmesini beklediğini açıkladı.

11:39 . 1/12/2022 Perşembe
AA
Arşiv

Arşiv

Alman basınındaki haberlerde, Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck'ın, Almanya’nın ekonomik olarak Çin stratejisini değiştirmek istediği belirtildi.

Bakanlık çalışanlarının hazırladığı 100 sayfalık raporda, Alman-Çin ilişkilerinde ekonomik bağımlılığa dikkat çekilerek, Tayvan'ın en geç 2027'de Çin tarafından ilhak edilmesinin beklendiği ifade edildi.

Raporda, Alman şirketlerinin Çin’deki yatırımları konusunda bağımlılığa işaret edilerek, bu ülkedeki yatırımları konusunda yeni raporlama gereklilikleri vurgulandı.

Haberlerde, Almanya'nın kendisini gelecekte dünyanın en büyük 2'inci ekonomisi olarak nasıl konumlandıracağı konusunda bir strateji üzerinde çalıştığı ve bu konuda bir taslak raporun hazırlandığı bildirildi.

Söz konusu stratejinin, "Çin ile ilişkiler", "Almanya ve Avrupa Birliği'nin (AB) güçlendirilmesi" ile "ekonomik ve siyasi ortaklıklarının çeşitlendirilmesi" gibi 3 başlık altında hazırlandığı ifade edildi.

Çin, son 6 yıldır Almanya'nın en büyük ticaret ortağı olarak kayıtlara geçti.

Alman kamuoyu, son dönemde Rusya'ya enerji bağımlılığın "enerji kriziyle" sonuçlanmasının ardından Çin'e olan ekonomik bağımlılığı tartışıyor.

#Almanya
#Tayvan
#Çin
#ilhak
#2027
2 ay önce
default-profile-img
Almanya Ekonomi Bakanlığına göre Çin 2027'ye kadar Tayvan'ı ilhak edecek
Azı şifa fazlası zarar: Samandağ biberinin faydaları saymakla bitmiyor
Barcelona 10 maçtır kaybetmiyor
TBMM Başkanı Şentop: Cumhurbaşkanımızın adaylığında hukuken sorun yok
BUDO seferlerine fırtına engeli: İptal feribot (BUDO) seferleri listesi
Bakan Dönmez enerji diplomasisi için Bakü'ye gidiyor