Gündem Aynı coşkuyla 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, koronavirüs salgını nedeniyle evlerde kutlandı

Aynı coşkuyla: 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, koronavirüs salgını nedeniyle evlerde kutlandı

Türkiye, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101. yılını, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle evlerde kutladı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun beraberindeki heyetle Anıtkabir ziyaretinde de sosyal mesafe kuralına uyuldu. Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine 19.19’da balkonlara çıkıp İstiklal Marşı’nı okudu. Erdoğan da Huber Köşkü’nde okuduğu İstiklal Marşı’yla vatandaşlara eşlik etti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Aynı coşkuyla: 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, koronavirüs salgını nedeniyle evlerde kutlandı
Milli Mücadelenin 101. yıl dönümünde Türk bayraklarıyla balkonlara çıkan vatandaşlar, bir ağızdan İstiklal Marşı okudu.

Türkiye, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101. yılını dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde kutladı. Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine 19.19’da balkonlarında bayram coşkusunu yaşadı. Tıpkı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda olduğu gibi balkonlarda tek yürek olan vatandaşlar hep bir ağızdan İstiklal Marşı okudu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, beraberindeki heyetle Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı.
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, beraberindeki heyetle Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı.

STATLAR DA AYDINLATILDI

Balkonlar ile pencerelerini Türk bayrakları ve balonlarla süsleyen vatandaşlar, ellerinde ay yıldızlı bayraklarla İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan büyük bir coşkuyla seslendirdi. İstiklal Marşı’nın ardından ellerindeki Türk bayraklarını sallayan bazı vatandaşlar, ıslık ve alkışlar eşliğinde 101. yılı kutladı. Kimi vatandaşlar evlerinin ışıklarını kapatıp açarak görsel şölen oluştururken, kimi korna çalarak kutlamalara katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla saat 19.19’da bütün Türkiye’deki statlar da aydınlatılarak seslendirme cihazlarından İstiklal Marşı yayını yapıldı ve ekrandan Türk bayrağı ile Atatürk fotoğrafları gösterildi. Sokağa çıkma yasağı bulunmayan şehirlerde vatandaşlar, Türk bayraklarıyla araçlarıyla konvoy yaparak bayramı kutladı. İstanbul’un çeşitli noktalarında görev yapan polis memurları, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu. Polis telsizinden de İstiklal Marşı yayınlandı. Beykoz Devlet Hastanesinde çalışan sağlık görevlileri de sosyal mesafe kuralları kapsamında bir araya gelerek İstiklal Marşı’nı okudu. Bazı ambulanslardan da siren çalındı.

Anıtkabir'de 19 Mayıs töreni
OYNAT 00:00
Anıtkabir'de 19 Mayıs töreni
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 101'inci yıl dönümünde, Anıtkabir'de tören düzenlendi. Törene Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 16 Türk devletini temsilen 16 sporcu ve bakanlığın üst düzey bürokratları katıldı. Törene katılanların koronavirüs salgını nedeniyle maske taktıkları ve sosyal mesafe kuralına uydukları görüldü. Bakan Kasapoğlu Anıtkabir Özel Defteri'ne, 'Aziz Atatürk; Cumhuriyeti emanet ettiğiniz gençlerimiz; istiklal ruhuna ve bu ruhtan doğan Cumhuriyetimize sadakatle sahip çıkıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığımız 101 yıl önceki aşk ve heyecanla bu ülkenin gençleri için çalışmaya devam ediyor. Birbirimizi sevmekten, birbirimizin hukukunu korumaktan vazgeçmeyerek, sevgiyi, adaleti, kardeşliği çoğaltarak ülkemizi, mazisi kadar şanlı bir istikbale taşıyoruz. Bu duygularla sizi ve kahraman silah arkadaşlarınızı rahmetle, hürmetle yâd ediyorum. Ruhunuz şâd olsun'' yazdı.

Mehmetçikten Türkiye'ye 19 Mayıs mesajı
OYNAT 00:51
Mehmetçikten Türkiye'ye 19 Mayıs mesajı
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde vatan görevi yapan güvenlik güçleri, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutladı.


İŞİNİ SEVEREK YAP

Vatandaşlar balkonlarda 19 Mayıs'ı coşku ile kutladı.
Vatandaşlar balkonlarda 19 Mayıs'ı coşku ile kutladı.
  • Milli Eğitim Bakanlığı da, bayramı coşkuyla kutlamak için öğrenciler ve öğretmenlerin de katkı sağladığı içerikler hazırladı. Bakan Ziya Selçuk da, TRT EBA TV ekranından gençlere seslendi. Selçuk, gençlere “Sevdiğin işi bul, bu her neyse onu bul. Seni onaylamayabilirler, meslek seçimini beğenmeyebilirler, genel temayüllerin dışına çıkmış olabilirsin. Bunların önemi yok, sen yaptığın işi layıkıyla, hakkıyla, severek ve isteyerek yap” tavsiyesi verdi.

İlk adımın anısına

Bandırma Vapuru'nda 19 Mayıs nedeniyle tören düzenlendi.
Bandırma Vapuru'nda 19 Mayıs nedeniyle tören düzenlendi.

Samsun’da, kutlamalar Atatürk Anıtı’nda başladı. Buradaki törenin ardından ilk adımın atıldığı yeri temsil eden Tütün İskelesi’ndeki tören alanına geçildi. Askerler, 19 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a ilk adımı atan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının karaya çıkışını canlandırdı. Askerlerin ellerinde karaya çıkarılan Türk bayrağı, milli sporculara teslim edildi. Türk bayrağı milli sporcular tarafından müze gemi Bandırma Vapuru’nda düzenlenen tören alanına götürüldü.

Kenan Sofuoğlu ve Toprak Razgatlıoğlu 19 Mayıs için yarıştı
OYNAT 02:47
Kenan Sofuoğlu ve Toprak Razgatlıoğlu 19 Mayıs için yarıştı
Türkiye Motosiklet Federasyonu Milli Takımlar Kaptanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında milli sporcu Toprak Razgatlıoğlu ile birlikte 19 Mayıs Türk Telekom İstanbul Rallisi'nde yarıştı.

101. yıl turu

01 motorize ekipten oluşan kortej şehir turu yaptı.
01 motorize ekipten oluşan kortej şehir turu yaptı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğüne ait 101 motorize ekipten oluşan kortej, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla şehir turu yaptı. “Yunus” ve “Şahin” olarak adlandırılan motosikletli polis ekiplerinin oluşturduğu kortej, tura Dolmabahçe’den başladı. 101 motorize ekibin yer aldığı kortej, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Kadıköy sahil yolu üzerinden Bağdat Caddesi’ne ulaşarak turu tamamladı. Ekipler, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Bağdat Caddesi üzerinde ay yıldızlı Türk bayrakları açtı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 19 Mayıs korteji havadan görüntülendi
OYNAT 00:54
15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 19 Mayıs korteji havadan görüntülendi
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 101 motosikletli polis İstanbul'da sirenler eşliğinde şehir turu gerçekleştirdi. Korteje Dünya şampiyonu sporcu ve AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu ile Dünya Superbike şampiyon pilotu Toprak Razgatlıoğlu da eşlik etti. Kortejin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçişi havadan da görüntülendi. Polis helikopteri de kortej geçişini görüntüledi.


Görev başında

Terörden temizlenen Kato Dağı'nda şanlı bayrağımız dalgalanıyor.
Terörden temizlenen Kato Dağı'nda şanlı bayrağımız dalgalanıyor.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki güvenlik güçleri 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Beytüşşebap’taki 2 bin 900 rakımlı Kato Dağı üs bölgesinde görev yapan Mehmetçik, mesaj gönderdi. Terörden temizlenen dağlarda vatan nöbeti tutan güvenlik güçleri mesajlarında, gece gündüz demeden görevlerini layıkıyla yapmakta olduklarını belirtti.

Kato Dağı'nda 150 metrekarelik Türk bayrağı göndere çekildi
OYNAT 00:55
Kato Dağı'nda 150 metrekarelik Türk bayrağı göndere çekildi
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesindeki bir dönem ikinci Kandil olarak anılan ve teröristlerin 'girilmez' dediği Kato Dağı'nda 150 metrekarelik Türk bayrağı göndere çekildi.

9 milyon yolcuyla Samsun’a

TK1919 sefer sayılu uçak özel uçuş kapsamında Samsun'a gitti.
TK1919 sefer sayılu uçak özel uçuş kapsamında Samsun'a gitti.

Türk Hava Yolları’nın (THY) TK1919 sefer sayısı uçağı, 9 milyon sembolik yolcuyla 19 Mayıs özel uçuşu yaparak İstanbul’dan Samsun’a gitti. THY’nin “Tarihi yolculuk” adıyla düzenlediği ve bu uçuş için oluşturulan internet sitesinden biletlerini alan sembolik 9 milyon yolcu için düzenlenen proje kapsamında “TK1919” sefer sayılı uçak İstanbul Havalimanı’ndan kalktı. Samsun’a gelişinde Tütün İskelesi ve Bandırma Vapuru üstünde alçak uçtuktan sonra havaalanına Çarşamba Havalimanı’na inen uçak su takı töreniyle karşılandı.

THY kaptan pilotu Selin Sevimli, ikinci pilot Zafer Doğukan Demir yönetiminde tarihi yolculuğunu tamamlayan uçağı, Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa

Demir karşıladı. Yolcusu olmayan “Of” isimli “Boeing 737-900 ER” tipi uçaktaki sembolik yolcular ise “www.tarihiyolculuk.com” adresi üzerinden hatıra bilet oluşturan 9 milyonu aşkın kişi oldu.

770 yıllık köprüde görsel şölen

Hıdırlık Köprüsü
Hıdırlık Köprüsü

Tokat’ta Yeşilırmak üzerinde bulunan 770 yıllık Selçuklu eseri Hıdırlık Köprüsü, 19 Mayıs kutlamaları kapsamında görsel şölene tanıklık etti. Yaya trafiğine kapatılan köprüde Tokat Belediyesi ekipleri tarafından havai fişekler ateşlendi.

Önce bayrak sonra yardım

Vefa Sosyal Destek Grubu ekipleri yardımlarına devam etti.
Vefa Sosyal Destek Grubu ekipleri yardımlarına devam etti.
  • Koronavirüs salgını sürecinde herkesin yardımına koşan Vefa Sosyal Destek Grubu ekipleri, 19 Mayıs’ta da görev başındaydı. Sivas’taki ekipler, Türk bayrağı hediye ettikleri vatandaşlara sonra yardım kolileri dağıttı. Kırklareli’ndeki ekipler ise 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda toplandı. Kırkakıncılar Motosiklet Derneği üyelerinin de destek verdiği grup, daha sonra Türk bayrağıyla süsledikleri araçlarla şehir turu attı, vatandaşların bayramını kutladı.

Güçlenen Atak helikopterinden 19 Mayıs'a özel uçuş
OYNAT 00:00
Güçlenen Atak helikopterinden 19 Mayıs'a özel uçuş
TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında ATAK helikopteri ile özel uçuş gerçekleştirdi. TUSAŞ'ın uçuş sırasında sosyal medya hesabından kokpitte yapılan canlı yayın, ilgiyle izlendi. TUSAŞ pilotları Esra Öztürk ve Erdinç Özen canlı yayında kendilerine yöneltilen soruları cevaplayarak, ATAK helikopterinin özelliklerini anlattı. Ardından helikopterin içine geçen Öztürk ve Özen, yaklaşık 40 dakika uçuş gerçekleştirdi. Kokpitten gerçekleştirilen canlı yayın, sosyal medyada büyük ilgi gördü.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.