Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Bakan Soylu açıkladı Kimliklere e-imza geliyor

Bakan Soylu açıkladı: Kimliklere e-imza koyulacak

Bakan Soylu açıkladı: Kimliklere e-imza geliyor

'Biyometrik Veri Yönetimi Sistemi Tanıtım Toplantısı'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "E-imza'yı da inşallah yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti kimlik cüzdanlarının içine koymuş olacağız.'' dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Bakan Soylu açıkladı: Kimliklere e-imza koyulacak
Foto/arşiv

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Biyometrik Veri Yönetimi Sistemi Tanıtım Toplantısı'na katıldı.

"TÜBİTAK'la çalışıyoruz." diyen Bakan Soylu, "E-imza'yı da inşallah yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti kimlik cüzdanlarının içine koymuş olacağız. Vatandaşımız notere gittiğinde bilgileri çıkacak, bankalar, tapu kadastro dahil olmak üzere onların da iş yükü azalmış olacak. Burada söylemediklerim var. Yani sınırlarda neler yaptığımız..." diye konuştu.

YÜZDE YÜZ YERLİ YAZILIM

Bakan Soylu, açıklamasına şöyle devam etti:

''Bizim birimlerimizin yaptığı analiz programları dünyada eşi ve benzeri olmayan programlardır. Bir çok yakalamamızı bu analiz programları sayesinde yapıyoruz. Ulusal veri sözlüğü projesini de sürdürüyoruz. İki fazı tamamlandı. Biyometrik veri tarih boyunca kullandığımız bir veri türüdür. Günümüzde bazı soyadlar da bu kayıtlardan gelir. Biyometrik veri kişinin bir parçasıdır, korunması da kişinin bizzat kendisinin korunması anlamındadır. Yüzde yüz yerli alt ve üst yazılımını kendimiz yaptık! Kovid-19 salgını bundan sonra yüz tanıma, ses tanıma gibi temassız verilere olan talebi de doğal olarak başka bir evreye getirecektir.''

Yeni dönem 1 Mayıs'ta başlıyor: Kimlikler uzaktan tespit edilecek ıslak imza şartı tarih olacak
EKONOMİ
Yeni dönem 1 Mayıs'ta başlıyor: Kimlikler uzaktan tespit edilecek ıslak imza şartı tarih olacak

Kredi kartından sonra aboneliklerde de ıslak imza şartı kalkıyor
EKONOMİ
Kredi kartından sonra aboneliklerde de ıslak imza şartı kalkıyor
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.