Gündem Bakanlıktan LGS genelgesi Öğrenciler ve velileri kısıtlamadan muaf tutulacak

Bakanlıktan 'LGS' genelgesi: Öğrenciler ve velileri kısıtlamadan muaf tutulacak

İçişleri Bakanlığı, tüm il valiliklerine “Liselere Giriş Sınavı (LGS) Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Buna göre, sınava girecek öğrenciler ve velileri kısıtlamadan muaf tutulacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Bakanlıktan LGS genelgesi: Öğrenciler ve velileri kısıtlamadan muaf tutulacak | LGS sınavına veliler refakatçi olabilir mi? LGSde kimler kısıtlamadan muaf tutulacak? Nüfus müdürlükleri açık mı?
Arşiv

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

Genelgede tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü ülke genelinde 09.30-12.50 saatleri arasında Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavın (LGS) iki oturum halinde gerçekleştirileceği ifade edildi.

Genelgede Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavın (LGS), salgınla mücadele tedbirleri ve güvenlik önlemleri açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilmesi ve herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi amacıyla alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

Sınava girecek öğrencilerin acil iş ve işlemlerinin görülebilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri 5 Haziran 2021 Cumartesi günü 10.00-16.00 saatleri arasında; 6 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00-10.00 saatleri arasında açık bulundurulacak.

Sınava girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve sınav görevlilerinin sınav yerlerine ulaşımlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için şehir içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dahil her türlü tedbir belediyelerce alınacak.

Öğrenciler ve velilerine muafiyet

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü; sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Kırtasiyeler pazar günü hizmet verebilecek

6 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler 07.00-15.00 saatleri arasında açık olabilecek.

Bu yerlerde çalışanlar da belirtilen zaman dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak.

Valiler ve kaymakamlarca; sınavın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler milli eğitim müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler ve ilgili diğer kurum/kuruluşlarla birlikte alınacak.

Kolluk birimlerince sınavın yapılacağı okul çevrelerinde devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak sınava girecek öğrencilerin dikkatlerini dağıtmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve gürültüye neden olacak diğer faaliyetlerde bulunulması önlenecek.

Sınav süresi boyunca gürültü yapılmaması konusunda kamuoyu farkındalığını artıracak çalışmalara ağırlık verilecek.

Vali ve kaymakamlarca yukarıda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek.

Bakan Selçuk'tan "Okullar neden iki gün açık?" sorusuna yanıt
GÜNDEM
Bakan Selçuk'tan "Okullar neden iki gün açık?" sorusuna yanıt

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Yeni Şafak’a konuştu: 2 Temmuz’da değişiklik yok
GÜNDEM
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Yeni Şafak’a konuştu: 2 Temmuz’da değişiklik yok

Milli Eğitim Bakanı Selçuk yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihi açıkladı
GÜNDEM
Milli Eğitim Bakanı Selçuk yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihi açıkladı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.