GündemBalıkçıların korkulu rüyası oldu

Konya haber: Beyşehir Gölü'nde balıkçıların korkulu rüyası oldu

Balıkçıların korkulu rüyası oldu

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, Beyşehir Gölü'nde giderek yaygınlaşan istilacı tür olarak bilinen Çin sazanı, balıkçıların korkulu rüyası haline geldi.

Haber MerkeziIHA
Beyşehir Gölü
Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü'nde ekonomik değere sahip pullu sazan ve sudak balığının popülasyonu giderek artarken, son dönemde istilacı türlerin aşırı yaygınlaşmasının balıkçıları zor durumda bıraktığı bildirildi.

Beyşehir Gölü'ne kıyısı bulunan Çiftlik Mahallesi açıklarında balıkçılık yaparak geçimini sağlayan İbrahim Erdoğan, serdikleri ağlara vuran istilacı tür Çin sazanları ile başlarının dertte olduğunu söyledi. Gölde balıkçılıkla uğraşan tüm meslektaşlarının aynı sorunla karşı karşıya kaldığını dile getiren Erdoğan, geçimlerini sağlayan ve kazanç kapısı olan türlerin son dönemde azalmasına karşın istilacı türlerden Çin sazanının ağlarına bolca takılarak kendilerini zor durumda bıraktığını aktardı.

Erdoğan, "Çin sazanını tutmak için herhangi bir çaba ve gayretimiz söz konusu değil. Ancak, sazan ve levrek avı için serdiğimiz ağlarda artık bol miktarda Çin sazanı ile karşılaşmaya başlayınca ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Ya kıyıya götürüp imha ediyoruz ya da suya geriye bırakıyoruz. Ama çoğu balıkçı daha da artmaması için göl suyuna tekrar bırakmıyor. O yüzden, bu türü ağımızdan ayırmak, temizlemek için de ekstra bir zaman ayırmak durumunda kalıyoruz. Hep Çin sazanı takılan ağlarımız nedeniyle diğer türlerin avlanması da zorlaşıyor. Ayrıca, ağlarımız da gereksiz yere çok yıpranıyor. Artık, göl sularına ağ atmaya korkar hale geldik. Ağlarımızdan tonlarca Çin sazanı çıkıyor ama bize para kazandıracak türleri bulmak zorlaştı. Bu durumdan dolayı çok muzdaribiz" dedi.

REKLAM

İstilacı tür olarak bilinen Çin sazanının avlanmasının yapıldığı Eğirdir ve farklı göllerde ekonomik değerinin olduğunu ancak Beyşehir Gölü'nde büyüklüğünün 300-400 gramı geçmemesi nedeniyle parasal bir değer ifade etmediğini de vurgulayan Erdoğan, "Beyşehir Gölü’nde yetişen türler küçük olunca herhangi bir ekonomik değer ifade etmiyor. Ne alanı var, ne de satanı. Oysa ekonomik değeri olduğu belirtilen göllerde 700-800 gram ve 1 kilogram arasında iriliğe ulaşan Çin sazanlarının avlandığını anlatıyorlar. Beyşehir Gölü’ndeki tür, alınıp satılmadığı için bize gereksiz bir meşakkat sağlıyor. Ağlarımıza o kadar çok takılıyor ki, zaman zaman teknemizin neredeyse tamamını kaplıyor. O yüzden, kıyıya getirip döküyoruz. Balıkçılarımızın ağlarında görmek istemediği bir tür haline gelen Çin sazanı konusunda yaşanan sorunla ilgili olarak yetkililerimizden bir çare, çözüm yolu bulunmasını bekliyoruz. Kolay kolay da ölmüyorlar. Kıyıda yırtıcılara, kuşlara, sokak hayvanlarına yem olarak besin kaynağı oluyor. Meslektaşlarımız arasında bu sorunla ilgili şöyle konuşuyoruz; dünyanın üçte biri Çinlilerdir, Beyşehir Gölü’nün de üçte biri Çin sazanından oluşmaya başladı. Çin sazanı Beyşehir Gölü’nü işgal etti, istenmeyen bir tür olarak bu balıktan çok dertliyiz. Aynı şekilde amatör spor avcıları da oltalarına sürekli olarak takılan Çin sazanından yakınıyor" diye konuştu.

REKLAM

Aslan balığı Akdeniz'e indi
GÜNDEM
Aslan balığı Akdeniz'e indi

Bodrum'da vantuz balığı şaşkınlığı
GÜNDEM
Bodrum'da vantuz balığı şaşkınlığı

Karadeniz'de ağlara takıldı herkesi şaşırttı
GÜNDEM
Karadeniz'de ağlara takıldı herkesi şaşırttı

'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'
Dünya

'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'

Yeni Şafak muhabiri Yılmaz Bilgen, terör örgütü PKK/PYD'yi desteklemek amacıyla Şii milislerin Afrin'e girmesine ilişkin "Şii milislerin bölgeye girişi, kampanya şeklinde köpürtülüyor. Reuters da bunun üstlenicisi konumunda. Bu PKK'yı koruma kalkanı. Bence hak ettiğinin çok üzerinde değer vererek, hadiseyi olduğundan farklı göstermeyi amaçlıyorlar. Bu girişimlerle, ölmek üzere olan PKK'ya suni tenefüs yapıyorlar. Paniğe kapılacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.
Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi
Spor

Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi

Beşiktaş, UEFA'daki uzatmalı cezası sebebiyle Bayern Münih maçına taraftar götürmeme kararı almıştı. Ancak Almanya'da yaşayan Türk taraftarlar Bayern Münih taraftarları arasında maç izlemek için stadyumun belirli bölümlerinden bilet aldı.
TSK Esed'e bağlı milisleri Afrin'e girdiği sırada vurdu
Dünya

TSK Esed'e bağlı milisleri Afrin'e girdiği sırada vurdu

Suriye'de Esed rejim yanlısı terörist gruplar Halep'ten Afrin bölgesine girmeye başladığı iddia edildi. İddia, Lübnan merkezli Hizbullah'ın askeri medya birimi ortaya atıldı. Hizbullah'a yakın Al Mayadeen kanalının terörist gruplarının Afrin'e girişini canlı yayınladığı sırada sınırdaki topçu birlikleri teröristleri ateş altına aldı. Topçu atışından sonra teröristler, kente yaklaşık 10 km kala geri çekildi.

Rıdvan Dilmen'den Beşiktaş için 'tur' tahmini
Spor

Rıdvan Dilmen'den Beşiktaş için 'tur' tahmini

Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında karşılaşacağı Bayern Münih'le ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dilmen, siyah beyazlıların tur şansı hakkında ise yüzde verdi.
Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası
Teknoloji

Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası

Samsung’un önümüzdeki hafta tanıtacağı Galaxy S9’un satışlarını teşvik için eski telefonu getirenlere 1300 TL indirim yapacağı iddia ediliyor. Güney Koreli teknoloji devi böyle bir kampanyayla satış rekorları kırabilir.