Gündem Casusluk suçundan yargılanan DEVA Partili Metin Gürcan hakkında iddianame kabul edildi

'Casusluk' suçundan yargılanan DEVA Parti'li Metin Gürcan hakkında iddianame kabul edildi

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan'ın 'Siyasal ve askeri casusluk' suçundan hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan savcılık iddianamesi kabul edildi. Hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Casusluk suçundan yargılanan DEVA Partili Metin Gürcan hakkında iddianame kabul edildi
Metin Gürcan

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan'ın hakkında hazırlanan iddianamede, ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme’ ve ‘devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama’ suçlarından hakkında müebbet ve 35 yıl hapis cezası talep edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından soruşturma dosyasının ekinde yer alan dosya içeriğinde Gürcan’ın faaliyetleri hakkında, “Türkiye’nin farklı ülkelerdeki askeri hareketliliği, TSK unsurlarının konuşlandırıldıkları bölgeler, sayıları, Katar ve Somali ile askeri işbirliği ve istihbarat faaliyetlerine ilişkin devlet sırrı niteliğindeki bilgilerin tek bir raporda derlenerek spekülatif şekilde yabancı ülkelerle paylaşılmasının milli güvenliğimize üst seviyede tehdit arz ettiği değerlendirilmektedir” denildi.

Elebaşı Gülen hakkında ‘Pensilvanya merkezli din adamı’ ibaresi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) yazılan müzekkereye verilen cevap yazısında, Gürcan’ın Türkiye hakkında ‘insan kaçakçılığı merkezi’ ifadesinin yer aldığı belirtildi. MİT tarafından yazılan cevap yazısı ise şöyle:

“Üçüncü ülkelerin lehlerine strateji geliştirebilmelerini kolaylaştıracak şekilde Türkiye’nin askeri, savunma sanayii, dış ilişkiler, düzensiz göç hareketleri ve ekonomi politikasıyla ilgili devlet sırrı niteliğinde bilgiler derlediği, yönlendirici/hedef gösterici değerlendirmeler yaptığı ve tavsiyeler verdiği, askeri/ekonomik/teknolojik/biyografik istihbarat temini niteliğinde bilgiler paylaştığı, haberlerin toplandığı kaynaklara ilişkin konumu elverişli insan kaynaklarına (açık kaynak olmayan) yapılan atıflardan hareketle bilgilerin yabancı istihbaratçılarca erişim imkanı bulunmayan kurum, kuruluş ve ülkelerden sızdırıldığı/elde edildiğinin anlaşıldığı, bizzat sahaya ilişkin gözlemleri de aktardığı, Cumhurbaşkanı tarafından yabancı temsilcilerle gerçekleştirilen ve dış politikamız açısından nitelik itibarıyla gizli kalması gereken temaslara ilişkin bilgileri ilettiği, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanının sağlık durumuna ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hasım unsurlarca gerçekleştirilen menfi algı operasyonlarıyla paralellik arz eden bilgiler paylaştığı, Türkiye’nin milli güvenliğine tehdit oluşturan ve yargı kararları ile terör örgütü oldukları tescil edilen PKK/KCK mensuplarına yönelik ‘Kürt isyancılar’, FETÖ-PDY terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen hakkında ise ‘Pennsylvania-based cleric’ (Pennsylvania merkezli din adamı) ifadelerini kullandığı, Türkiye’nin bazı şehirlerini bir kısım hasım yabancı unsurların ülkemiz aleyhindeki olumsuz söylemlerini destekler mahiyette ‘insan kaçakçılığı merkezi’ olarak nitelendirdiği belirlenmiştir.”


İYİ Parti ve HDP paralel düşünüyor
GÜNDEM
İYİ Parti ve HDP paralel düşünüyor

Casusluktan tutuklanan Metin Gürcan’ın sorgusu ortaya çıktı: Sana bu paraları niye verdiler
GÜNDEM
Casusluktan tutuklanan Metin Gürcan’ın sorgusu ortaya çıktı: Sana bu paraları niye verdiler

DEVA Parti'li Metin Gürcan’ın Türkiye’nin Suriye politikasını sızdırdığı ortaya çıktı
GÜNDEM
DEVA Parti'li Metin Gürcan’ın Türkiye’nin Suriye politikasını sızdırdığı ortaya çıktı

DEVA Partili Metin Gürcan’a ‘casusluk’ gözaltısı
GÜNDEM
DEVA Partili Metin Gürcan’a ‘casusluk’ gözaltısı

DEVA Partili Metin Gürcan casusluktan tutuklanmıştı: 'Zarf içinde para aldığı' görüntüler ortaya çıktı
OYNAT 00:59
DEVA Partili Metin Gürcan casusluktan tutuklanmıştı: 'Zarf içinde para aldığı' görüntüler ortaya çıktı
DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi olan Metin Gürcan, siyasi ve askeri casusluktan tutuklandı. Metin Gürcan'ın casusluk yaptığı anlara ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Gürcan'ın, yabancı ülkelerin diplomatlarıyla restoran, otopark ve hotelde buluştuğu, verdiği bilgiler karşılığında ise içinde para olduğu öğrenilen zarfı elden aldığı tespit edildi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.