Gündem CHPli belediye işçiyi sokağa döktü

CHP’li belediye işçiyi sokağa döktü

Bolu’da, Kur'an’a el basarak “Seçilirsem işçi çıkartmayacağım” diyen CHP’li Tanju Özcan koltuğa oturunca 97 taşeron işçiyi kapı önüne koydu. İşçiler belediye önünde oturma eylemi başlattı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Hizmet-İş Sendikası temsilcileri ile Demokrasi Meydanı'nda bulunan belediye binasının önünde bir araya geldi.
Hizmet-İş Sendikası temsilcileri ile Demokrasi Meydanı'nda bulunan belediye binasının önünde bir araya geldi.

Bolu Belediyesi'nde işten çıkarılan bir grup işçi, belediye binasının önünde başlattıkları oturma eylemiyle işlerine son verilmesine tepki gösterdi. CHP'den Bolu Belediye Başkanı seçilen Tanju Özcan'ın göreve gelmesinin ardından işten çıkarılan 97 taşeron işçi, Hizmet-İş Sendikası temsilcileri ile Demokrasi Meydanı'nda bulunan belediye binasının önünde bir araya geldi. Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, işten çıkarmalara son verilmesini istedi. Özdemir, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nden sonra CHP'ye geçen Bolu Belediyesi'nde üyelerine yönelik baskıların artarak devam ettiğini savunarak, şöyle devam etti:

DAHA KAÇ KİŞİ ATILACAK

"Baskılar, artarak tahammül boyutunu aşmış durumdadır. 1 Nisan'da dolaylı baskılarla başlayan emek düşmanlığı yıllardır büro personeli ve zabıta olarak çalışan emekçilerin park ve bahçelere gönderilmesiyle devam etmiş. Bu durum, biri engelli 100'e yakın arkadaşımızın iş akitlerinin feshedilmesiyle sürdürülmektedir. Bir arkadaşımız işini kaybetmenin acısıyla 2 çocuğunu ve eşini geride bırakarak intihar teşebbüsünde bulundu. Daha kaç emekçi işten atılacak, daha kaç kişi canına kıymaya kalkacak bilmiyoruz ama görülen bir gerçek var ki Bolu'da çok ailenin yuvası dağılacak."

NOTERDE SÖZ VERMİŞTİ

Özdemir, Belediye Başkanı Özcan'ın işçileri işten çıkarmayacağını ve keyfi yer değiştirme yapmayacağını noter huzurunda taahhüt ettiğini hatırlatarak, "Daha sonra tarih belirterek 'Bunu bu tarih için söylemiştim, ondan sonrası bunu bağlamıyor' diye beyanatlar vermiştir. Kur'an-ı Kerim'e el basarak yemin ettiniz, sizden sözünüzü tutmanızı bekliyoruz. Şimdi herkes sizin emriniz altında çalışanlara yaptığınız zulümden bahsediyor. Belediye bütçesini bahane göstererek işçilere zulmetmek, akıl karı değil. İşçilerimizin çoğu farklı sendikalara üye yapılmıştır. Bu arkadaşlarımız tehditle baskıyla diğer sendikaya üye yapılmıştır. Peki şimdi soruyorum: diğer sendika nerede? Sırf işçileri işten attırmak için mi üye yaptınız, diye kendilerine sormak istiyorum" diye konuştu.

  • Buraya çadır da kurarız
  • Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, uyarı amaçlı oturma eylemi yaptıklarını dile getirerek "Bu insanların ekmeğiyle oynamayın diyoruz. Devam ederlerse burada çadır da kuracağız. Her türlü eylemi de yapacağız. Gelin bu zulme son verin. İnsanları ekmeğinden, aşından etmeyin. İnsanları işten çıkartarak tasarruf yapamazsınız" ifadelerini kullandı. İşten çıkarılan işçiler de haksız yere işten çıkartıldıklarını söyleyerek, işlerine dönmek için yetkililerden yardım beklediklerini ve haklarını alabilmek için mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini kaydetti. Konuşmaların ardından, sendika yetkilileri ve işten çıkarılan işçiler, belediye binası önünde oturma eylemi başlattı.

Erdoğan'dan 'Suriyelilere ekmek yok' diyen CHP'li başkana tepki
GÜNDEM
Erdoğan'dan 'Suriyelilere ekmek yok' diyen CHP'li başkana tepki

3 bin kişi HAK-İŞ’ten istifa ettirildi
SEÇİM
3 bin kişi HAK-İŞ’ten istifa ettirildi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.