Gündem Cumhur İttifakındaortak liste formülü

Cumhur İttifakı’nda ortak liste formülü

AK Parti ile MHP Cumhur İttifakı’ndaki işbirliğini yerel seçimlerde daha da genişletiyor. İttifak yapılan bazı illerde belediye meclis üyelikleri için ortak liste çıkarılabilir. Adayın çekildiği yerlerde ise diğer partinin adayının belediye başkan yardımcısı olması formülü ağırlık kazandı.

Nur Banu Aras Yeni Şafak
Devlet Bahçeli ve Recep Tayyip Erdoğan
Devlet Bahçeli ve Recep Tayyip Erdoğan

30 büyükşehir ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de tek aday ile seçimlere girecek Cumhur İttifakı’nda 49 il yeniden değerlendirmeye alındı.

49 ilin belediyeleri yeniden gözden geçirilirken, belediye meclisleri için de çalışmalar sürüyor. Toplantıda iki parti de ayrı ayrı yaptığı illerin tahlil çalışmasını değerlendirdi.

İLLER BELİRLENECEK

İki partinin Millet İttifakı’na karşı belediye meclis üyeliklerinde çoğunluğu elde etmek ve daha çok belediye meclis üyesi çıkarmak için ittifak yapılan bazı illerde ortak liste çıkarmayı planladığı belirtiliyor. O illerde hangi parti güçlü ise diğer partinin güçlü olan partinin listesinden seçime girmesi değerlendiriliyor. Mutabakat sağlanması halinde bazı illerde ortak liste hazırlanacağı ifade ediliyor.

ADAYLIKTAN ÇEKİLENE ‘YARDIMCILIK’ FORMÜLÜ

  • Cumhur İttifakı’nın aday listelerinde son anda bir anlaşmazlık yaşanmaması için YSK’ya sunulmasında da farklı taktik izleneceği belirtiliyor. Listelerde düzeltme payı dikkate alınarak seçim takvimine göre 19 Şubat olan son teslim süresinden iki gün önce YSK’ya sunulması gündemde.

Öte yandan ittifak yapılacak illerde de MHP lideri Bahçeli’nin siyasi kombin modelinin esas alınacağı belirtiliyor. Aday çekilen yerlerde diğer partinin adayının belediye başkan yardımcısı yapılması da formüller arasında.

Erdoğan’dan son uyarılar
GÜNDEM
Erdoğan’dan son uyarılar
Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede
Gündem

Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede

Barış Pınarı Harekatı'nda dün şehit düşen ve yaralanan askerlerimizin hastaneye sevk edilirken çekilen fotoğrafları dün PKK'ya ait haber kaynakları tarafından paylaşıldı. Askerlerimizin rütbelerine dahi yer verilen bilgiler, "Hastane çevrelerinde PKK gözcüleri mi dolaşıyor?" sorusunu da beraberinde getirdi. yenisafak.com'a bilgi veren güvenlik kaynakları, hastanelerdeki tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi.
Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir
Gündem

Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Belgrad'da gerçekleştirilen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 141. Genel Kurul toplantılarında HDP'li milletvekilinin Fransa öncülüğünde Türkiye'yi kınama amaçlı hazırlanan acil gündem maddesine destek vermesine ilişkin, "HDP'li bir milletvekili Fransa'nın önerisine destek verdi. Türkiye'nin önerisinin de karşısında yer aldı. Bundan büyük bir üzüntü duyduğumu ifade edeyim. Türkiye içerisinde siyasi tartışmaları yapabiliriz. Ama Türkiye'nin dışında bu ülkenin milletvekili, milleti temsil eden milletvekillerinin bu milletin ortak menfaati için milletin ortak kararı için mücadele etmesi gerekir. Malumunuz Anayasa'ya göre milletvekilleri kendisini seçenleri değil milletin tamamını temsil ederler. Bu anlayış ve şuurla hareket etmeleri gerekir. Ben o arkadaşımızı burada kınıyorum." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu'na 22 Ekim'de günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.