Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutlukta Yardıma koşan ilk ülke Türkiye oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'ta: Yardıma koşan ilk ülke Türkiye oldu

Arnavutluk’ta 2019 yılında yaşanan depremde evleri yıkılan depremzedeler için Albayrak İnşaat tarafından TOKİ adına 13 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan 522 konut, 37 ticari ünite, çocuk oyun parkları ve 375 araçlık kapalı otoparkı olan projenin teslimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. İnşa edilen konutların teslim töreninde konuşan Erdoğan, "Uluslararası camianın bilhassa İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Arnavutluk'a yardım elini uzatması için bizzat girişimlerde bulundum. Depremden sonra bölgeye yardıma koşan ilk ülkenin Türkiye olması aramızdaki dayanışmanın en büyük örneğidir" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutlukta: Yardıma koşan ilk ülke Türkiye oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk'ta konuştu.

Arnavutluk’ta 26 Kasım 2019 tarihinde yaşanan şiddetli deprem sonrasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla kolları sıvayan Albayrak İnşaat, Laç kentinde söz verdiği projeyi TOKİ adına, 13 ay gibi kısa sürede sahiplerine teslim etti. En çok zarar gören şehir Laç kentinde hem depremin yaralarını saracak ve insanlara yuva olacak hem de Türk mimarisinin güzel örneklerinden olacak konutların teslim törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak ve Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Albayrak katıldı.

Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, örnek daire hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'yı bilgilendirdi.
Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, örnek daire hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'yı bilgilendirdi.

ÖRNEK DAİREYİ GEZDİ

Resmi açılış töreni öncesi Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, örnek daireyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’ya gezdirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Arnavutluk Başbakanı Rama’yı dairede misafir eden Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak proje hakkında detaylı bilgi verdi.

  • Kurbin Belediye Başkanı Majlinda Cara Türkiye'ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve tüm paydaşlarla beraber Albayrak İnşaat'a teşekkürlerini ifade etti.

Albayrak İnşaat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Arnavutluk'a söz verdiği konutları teslim etti
FOTOĞRAF 20
Title
2019’un Eylül ve Kasım aylarında yaşanan depremlerle sarsılan Arnavutluk'a, Türkiye yardım eli uzatmıştı. Albayrak İnşaat, Laç şehrinde Aralık 2020’de temeli atılan 522 konutun inşasını 10 ay gibi kısa bir sürede tamamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk ziyareti kapsamında konutların resmi açılış törenini bugün yapacak.
Title
Resmi açılış töreni öncesi Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, örnek daireyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’ya gezdirdi.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Arnavutluk Başbakanı Rama’yı dairede misafir eden Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak proje hakkında detaylı bilgi verdi.
Title
Kurbin Belediye Başkanı Majlinda Cara Türkiye'ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve tüm paydaşlarla beraber Albayrak İnşaat'a teşekkürlerini ifade etti.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Albayrak İnşaat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Arnavutluk'a söz verdiği konutları teslim etti
Albayrak İnşaat, TOKİ adına Arnavutluk'ta gerçekleştirdiği 522 konut, 37 ticari ünite, 375 araçlık kapalı otoparkı olan projeyi tamamladı. Daireler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla bugün teslim töreni eşliğinde sahipleriyle buluşacak. Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, tören öncesinde örnek daireyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'ya gezdirerek bilgi verdi.

“KARDEŞLER KARDEŞLERİN İMDANINA ZOR ZAMANLARDA YETİŞENLERDİR”

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarına katılımcıları ve Arnavutluk halkını selamlayarak başladı ve "Sizlere milyonlarca yüreğin sevgisini, tüm Türkiye'nin selamını getirdim. Sizlere kalbi sizinle çarpan kardeşlerinizin, dostlarınızın selamını getirdim. Buradan sizlerin vasıtasıyla tüm Arnavutluk'a, Arnavutluk'taki tüm kardeşlerimize aziz milletimizin kucak dolusu selamlarını iletiyorum" ifadelerini kullandı.

  • Tören vesilesiyle burada bulunanların heyecanına, coşkusuna ortak olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Erdoğan, "Arnavutluk'un sevinci sevincimiz, sıkıntısı da bizim sıkıntımızdır. Sizlerin huzur ve esenliğini kendimizinkinden ayrı tutmuyoruz. Aynı acıları daha önce pek çok kez yaşamış bir ülkenin insanları olarak, 21 Eylül ve 26 Kasım 2019 tarihlerinde meydana gelen depremler Arnavut halkı kadar bizim de yüreğimizi dağlamıştır." diye konuştu.

Deprem haberini alır almaz bölge halkının acılarını paylaşmak, yaralarını sarmak için hemen harekete geçtiklerini belirten Erdoğan, devlet olarak bütün imkanları seferber ederek Arnavut depremzedelerin yardımına koştuklarını ifade etti.

"BÖLGEYE YARDIMA KOŞAN İLK ÜLKE TÜRKİYE"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Değerli kardeşim Edi Rama'nın da ifade ettiği gibi, biz kardeştik, kardeşler kardeşlerinin imdadına zor zamanlarda yetişirlerdi. Büyükelçiliğimiz, AFAD'ımız, Türk Kızılayımız, TİKA'mız, Sağlık Bakanlığımız ve Çevre Bakanlığımız vasıtasıyla gereken tüm yardım malzemelerini ve teknik ekipleri Arnavutluk'a ulaştırdık. Değerli dostum Başbakan Edi Rama ile sürekli temas halinde olarak yürütülen çalışmaları yakından takip ettik. Uluslararası camianın bilhassa da İslam İşbirliği Teşkilatının Arnavutluk'a yardım elini uzatması için bizzat girişimlerde bulunduk. Depremden sonra bölgeye yardıma ilk koşan ülkenin Türkiye olması aramızdaki güçlü dayanışmanın en güzel ispatıdır."

OYNAT 03:45
"Recep Tayyip Erdoğan söylediğini yapar"
Albayrak İnşaat, TOKİ adına Arnavutluk'ta gerçekleştirdiği 522 konut, 37 ticari ünite, 375 araçlık kapalı otoparkı olan projeyi tamamladı. Daireler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla bugün teslim töreni eşliğinde sahipleriyle buluştu. Törende konuşan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama 'Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dost olmaktan mutluluk duyuyorum. Onur duyuyorum. Tayyip Erdoğan dediklerini yapan ve yaptığını diyen bir kişidir' ifadelerini kullandı.


"HER DAİM YANINIZDA YER ALMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

Sahadaki bu yardımların yanı sıra Arnavut halkının yükünü bir nebze olsun hafifletmek için yıkılan konutların yerine yenilerini inşa etme kararı aldıklarını anlatan Erdoğan, Temmuz 2020'de gerekli mutabakat zaptının imzalandığını ve koronavirüs salgınına rağmen aralıkta inşaatlara başlandığını hatırlattı.

Bundan 13 ay önce konutların temel atma törenini canlı bağlantıyla gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, "Bugün de toplam 522 konutu içeren ve yaklaşık 42 milyon avroya mal olan bu evleri sizlere teslim ediyoruz." dedi.

Teslim edilen konutların hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Bu süreçte Türkiye olarak biz de depreme, sel ve yangın afetlerine maruz kalsak da Arnavutluk'a ve sizlere olan sözümüzü Allah'a hamdolsun yerine getirdik. Şimdi altını çiziyorum, kardeşliğin nişanesinin çağrıldığında gelmek değil ihtiyaç duyulduğunda kendiliğinden orada bulunmak olduğu inancıyla her daim yanınızda yer almayı sürdüreceğiz. İnşallah bu hasbi temel üzerine inşa ettiğimiz Türkiye-Arnavutluk dostluğu ilanihaye devam edecektir." değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Laç şehri fahri hemşehrilik beratı ve teşekkür plaketi verildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Laç şehri fahri hemşehrilik beratı ve teşekkür plaketi verildi.

"HEM ORTAK BİR TARİHİ HEM DE ORTAK MEDENİYET DEĞERLERİNİ PAYLAŞIYORUZ"

Türkiye'nin Arnavutluk ile hem ortak bir tarihi hem de ortak medeniyet değerlerini paylaştığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"İyi ve kötü gününde kardeşinin yanında olmak da bizim medeniyet değerlerimizin en önemlilerinden biridir. Koronavirüs salgınında o büyük büyük devletler, o büyük büyük ülkeler kendi içine kapanırken, sınırları dışındaki dramlara gözlerini yumarken, biz hiçbir ayrım yapmadan dara düşen tüm dostlarımızın imdadına koştuk. Paylaşmanın bereketine, dayanışmanın gücüne inanarak salgına karşı mücadelelerinde dostlarımıza destek verdik, elimizdeki imkanları onlarla paylaştık."

AA

Geçen yıl nisan ayında 68 günde inşaatı tamamlanan Fier bölgesindeki hastanenin de bu güzel dayanışmanın örneklerinden olduğunu dile getiren Erdoğan, açılış törenine video konferans yöntemiyle katıldığı hastanenin isminin iki ülke arasındaki güçlü bağları yansıtacak şekilde Türkiye Arnavutluk Dostluk Hastanesi konulduğunu anımsattı.

Bu hastanede Türk ve Arnavut doktor ve hemşirelerin omuz omuza sağlık hizmeti sunduğunu, şifa dağıttığını belirten Erdoğan, "Şimdi de deprem konutlarının açılışıyla Türkiye-Arnavutluk dostluğunu taçlandırıyoruz." diye konuştu.

AA

Bu vesileyle bir kez daha depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Rabb'im böyle acıları bir daha yaşatmasın diyorum. Ölenleri geri getiremeyiz ama geride kalanların hayatlarını kolaylaştıracak adımları atmak bizim elimizdedir. İnşa ettiğimiz deprem konutlarıyla bu bölgedeki 522 ailenin hayatlarının bundan sonraki kısmını huzur ve güven içinde geçirmesini temin ediyoruz. Teslim törenini gerçekleştirmek üzere bir arada olduğumuz deprem konutlarının, Laç şehri sakinlerine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu konutlarda aileleriniz ve tüm sevdiklerinizle bir ömür boyu huzur ve sağlık içinde oturmanızı diliyorum."

  • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ başta olmak üzere projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenleri kutlayan Erdoğan, süreç boyunca verdikleri destekten ötürü Başbakan Edi Rama'nın şahsında tüm Arnavutluk makamlarına teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak ve Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Albayrak'ın da katılımıyla projenin açılış kurdelesini kesti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak ve Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Albayrak'ın da katılımıyla projenin açılış kurdelesini kesti.


CUMHURBAŞKANIMIZIN ÇAĞRISIYLA PROJE DAHİL OLUNDU

Albayrak Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Albayrak İnşaat, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Arnavutluk’taki depremin yaralarını sarmak için başlattığı yardım kampanyasına depremzedelere yeni konutlar yapmak amacıyla dahil oldu. Depremin yıkıcı etkilerinin çok iyi bilindiği ülkemizde Albayrak İnşaat, Arnavutluk’ta yaşayan gönüldaşlarımızın yaşadığı kayıpları ve acıları bir nebze de olsa azaltma gayesiyle başlattığı konut projesini kısa sürede tamamladı. Yoğun bir çalışmanın ardından konutlar planlandığı zamandan önce bitirilerek depremzedelere teslim edildi.

Arnavutluk'ta inşa edilen deprem konutları teslim ediliyor: Daha iyisi olamazdı
GÜNDEM
Arnavutluk'ta inşa edilen deprem konutları teslim ediliyor: Daha iyisi olamazdı

ALBAYRAK İNŞAAT PROJEYİ KISA SÜREDE TAMAMLADI

Türkiye’den gelen malzemelerle Arnavutluk’ta depremden etkilenen vatandaşları kısa sürede ev sahibi yapmak için büyük bir özveriyle çalışan Albayrak İnşaat, 522 konut, 37 ticari ünite, çocuk oyun parkları ve 375 araçlık kapalı otopark projesini 13 ay gibi kısa bir sürede tamamladı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın inisiyatifiyle başlatılan bu somut yardım çalışması Laç halkı için hem depremzedelerin yaralarını saracak kalıcı çözüm oldu, hem de bölgenin perspektif olarak gelişmesine önemli katkıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'ta: Sokaklar Türk bayraklarıyla donatıldı
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'ta: Sokaklar Türk bayraklarıyla donatıldı


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.