Gündem Mecburen işi sıkı tutacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs vakalarının artış hızına dair konuştu: ​Mecburen işi sıkı tutacağız

Mecburen işi sıkı tutacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19 günlük hasta sayısının 1800’lere, vefat sayısının da 65’lere çıktığını hatırlatarak, “Tabii mecburen şimdi tekrar işi sıkmak durumundayız. Onun için de Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığımız bu konudaki tedbirlerini arttırmak durumunda” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede tekrar işi sıkı tutmak zorunda olduğumuzu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazreti Ali Camisi’nde cuma namazını kıldıktan sonra basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Kovid-19 vakalarının artmasıyla ilgili soru üzerine Erdoğan, bu süreç başladığında sürekli uyarılar, ikazlar yapıldığını belirterek, “Fakat ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbeci Hafter eninde sonunda kaybedecek
OYNAT 01:28
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbeci Hafter eninde sonunda kaybedecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Sarrac'ın istifa edeceğini açıklamasıyla ilgili sorulan soruya cevap verdi. Erdoğan,'Bu haber bizler için üzücü olmuştur. Trablus'ta biliyorsunuz bir ara olumsuz gelişmeler oldu. Serrac yönetimi, darbeci Hafter'den kurtulma noktasına kadar geldi. Serrac'ın aldığımız haberleri sonrası biz de kendisine haberler ulaştırdık. Heyetlerimizin hafta içinde bazı görüşmelerimiz olabilir.' ifadelerini kullandı.

Darbeci Hafter ile ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Şimdiyse darbeci Hafter her geçen gün kayba doğru gidiyor. Eninde sonunda darbeci Hafter kaybedecek bunu görüyoruz.' dedi.


TEDBİRLERİ ARTTIRACAĞIZ

Erdoğan, dikkat edilen dönemlerde veya illerde vaka sayılarının düştüğünün görüldüğünü, biraz gevşetince başta Ankara ve İstanbul olmak üzere bir anda vaka sayılarının yükselmeye başladığını kaydetti. Ölüm sayılarının 64-65’e kadar artmasının önemli olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Vaka sayılarında 1700-1800’lere kadar bir çıkışın olduğunu gördük. Tabii mecburen şimdi tekrar işi sıkmak durumundayız. Onun için de Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığımız bu konudaki tedbirlerini artırmak durumunda.”

Büyük konuşma 22 Eylül’de: Cumhurbaşkanı Erdoğan BM'den bütün dünyaya seslenecek
GÜNDEM
Büyük konuşma 22 Eylül’de: Cumhurbaşkanı Erdoğan BM'den bütün dünyaya seslenecek

BUNLARI KEYFİ YAPMIYORUZ

“Bizler de özellikle gerek toplum taşım araçlarında olsun gerek düğün, nikah, restoran vesaire buralardaki yaklaşımlarımızı daha kararlı bir hale getirdik. İçişleri Bakanlığımızın da yapmış olduğu açıklamayla buralardaki uyarılarımız daha sıkı bir durumda. Bunu yapmak konumundayız. Çünkü bunları biz keyfi yapmıyoruz. Bunlar zevkimizden olan şeyler değil. Sadece halkımıza olan özellikle duyarlılığımızdandır. Halkımız bu noktada herhangi bir sıkıntı yaşamasın, bundan dolayıdır.” Erdoğan, bazı illerde vakalarda olumlu bir dönüşün başladığını ifade ederek, başta büyükşehirler olmak üzere bunun tekrar olumlu istikamette geri döndürülmesi temennisinde bulundu.

Şantaja boyun eğmeyeceğimizi anladılar
GÜNDEM
Şantaja boyun eğmeyeceğimizi anladılar

AŞIDA OLUMLU SİNYALLER VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta TÜBİTAK olmak üzere aşı çalışmalarının baştan beri sıkı bir şekilde devam ettiğini, bunun yanında özel sektörün, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığıyla çalışmalarını sürdüğünü anlattı. “Yılbaşından sonra bazı olumlu sinyaller alacağımızı görüyoruz” diyen Erdoğan, firmalarla yaptıkları görüşmelerde kendilerine olumlu bazı işaretler verildiğini kaydetti.

GÖRÜŞME NOKTASINDA BİR SIKINTIMIZ YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yunanistan Başbakanı ile bir görüşmeniz söz konusu olabilir mi?” şeklindeki soru üzerine, birçok devlet başkanı veya başbakanın, bu konuda yaptıkları görüşmelerde aracı konumuna girdiklerini belirtti. Erdoğan, “Başta Şansölye Merkel dönem başkanı olarak, gerek komisyon başkanı olarak Charles Michel, nitekim dün kendisiyle görüşmemiz olmuştu. İspanya Başbakanı Sayın Sanchez, gerek İtalya Başbakanı Conte, hepsiyle görüşmeler yaptık, yapıyoruz. Bu görüşmelerde tabii deniz yetki alanlarından öte başka bir yaklaşım var. O da nedir? ‘Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir görüşme süreci olabilir mi?’ Biz de kendilerine diyoruz ki; bizim Miçotakis ile görüşme yapma noktasında bir sıkıntımız yok. Ne görüşeceğiz, hangi çerçevede görüşeceğiz aslolan budur. Eğer Miçotakis Meis’te yaptıklarını eğer bir dayatma olarak yapmaya kalkarlarsa bunun bir anlamı yok” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bodrum için talimat verdi: CHP'li belediyelerin yapamadığını hükümet yapcak
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bodrum için talimat verdi: CHP'li belediyelerin yapamadığını hükümet yapcak

HAFTER ENİNDE SONUNDA KAYBEDECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın görevi bırakacağını açıklamasına ilişkin soru üzerine, geçen hafta Serrac ‘ı kabul ettiğini ve kendisiyle görüşmeler yaptığını ifade ederek, ardından böyle bir gelişmenin, bu tür bir haber almanın kendileri için üzüntü verici olduğunu söyledi. Trablus’ta bir dönem çok olumsuz gelişmeler yaşandığını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu: “Bizim oraya müdahalemizle orada Sayın Serrac ve ekibi bir yerde adeta darbeci Hafter’in bu yaklaşımından, darbeci Hafter’in bu adeta işgalinden kurtulma durumuna geldiler. Şimdi ise darbeci Hafter zaten her geçen gün kayba doğru gidiyor. Negatif bir gelişme var. Eninde sonunda darbeci Hafter bu defa bu işte kaybedecek, bunu görüyoruz. Fakat Sayın Serrac’ın bu aldığımız haberleri, bizler de kendilerine bazı haberler ulaştırdık. Bu hafta içerisinde heyetlerimizin Libya Milli Mutabakat Hükümeti’yle bazı görüşmeleri olabilir. Bu görüşmelerle birlikte de bu işi olması gereken istikamete inşallah buluşuruz.”

MISIR’LA GÖRÜŞME HER AN OLABİLİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’la Libya ile olduğu gibi deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına yönelik temasların olup olmadığına ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi: “Burada tabii çok çok farklı gelişmeler var.

Örneğin yani, Mısır ile istihbari görüşmelerin yapılması farklıdır, yaparız, hiçbir bizim açımızdan engel yoktur ama Yunanistan’la Mısır’ın yapmış olduğu bir anlaşma bizi üzmüştür. Çünkü Yunanistan ile Mısır’ın arasındaki bağlarla, bizim Mısır arasındaki bağlarımız çok çok farklıdır. Bunun ele alınması gerekir. Ama istihbarat noktasında görüşmeler her an yapılabilir.”

Orıuç Reis

DAHA BÜYÜK GÖVDE GÖSTERİSİ YAPARIZ

Oruç Reis’in şu anda bakım için bir limana çekildiğini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti: “Biz Oruç Reis’i eğer bakım için şöyle bir limana çektiysek, bunun da bir anlamı vardır. Niye çektik? Bu anlamlı bir yaklaşımdır. Yani diplomasiye bir fırsat tanıyalım, diplomaside bir olumlu yaklaşım ortaya koyalım, Yunanistan bizim bu yaklaşımımızı o da olumlu istikamette karşılasın ve buna göre de bir adım atalım. Bunun için yaptık ama bu demek değil ki Oruç Reis’in şu anda tamir, bakım için artık tamamen bizim sismik araştırmalarımızın durması anlamında değildir. Tamir, bakım süreci bittikten sonra Oruç Reis tekrar görevinin başına dönecektir ve oradaki çalışmalarına aynen devam edecektir. Kendilerine şunu da söyledik; biz her zaman iyi niyet olduktan sonra görüşmeye hazırız, görüşürüz, ister üçüncü bir ülkede görüşme yaparız, ister video konferansta yaparız ama görüşürüz. Bizim bu konuda herhangi kaçma, kaçamak yapma böyle bir şey yok ama kalkıp da yani Yunanistan Cumhurbaşkanının hani adaya gelip, adeta neyin gövde gösterisini yapıyorsa, bu tür gövde gösterileri yapacaksa biz çok daha büyüğünü yaparız.”

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.