|
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni müjdeyi pazartesi vereceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum'da Gürcükapı Kentsel Dönüşüm Projesi, İspir - Rize İl Sınırı Yolu ve Çat Afet Konutları ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, ''Erzurum, Malazgirt'ten de önce Pasinler Zaferi ile Anadolu'yu ebedi yurdumuz haline getiren yolu açılmıştır. Erzurum'u Karadeniz'e bağlanıyoruz ve Erzurum'u Karadeniz'den dünyaya açılıyoruz'' açıklamasında bulundu. Yeni müjdeleri vereceğini ifade eden Erdoğan, ''Karadeniz'de keşfettiğimiz gazı milli sistemimize bağlamak için gece gündüz çalışıyoruz, pazartesi bununla ilgili yeni müjdeleri paylaşacağız'' dedi.

14:00 . 24/12/2022 Cumartesi
AA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Karadeniz'de keşfettiğimiz gazı, milli sistemimize bağlamak için gece gündüz çalışıyoruz. Pazartesi günü bu konuda yeni müjdeleri milletimizle paylaşacağız" dedi.

  • Erdoğan, Erzurum yeni miting alanında, Gürcükapı Kentsel Dönüşüm Projesi, İspir-Rize İl Sınırı Yolu ve Çat Afet Konutları ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katıldı.

Buradaki konuşmasına vatandaşları selamlayarak başlayan Erdoğan, Erzurum'la kucaklaşmanın bahtiyarlığı içinde olduğunu söyledi.

Erzurum'un, Malazgirt'ten de önce, 1048 yılındaki Pasinler Zaferi'yle Anadolu'yu ebedi yurt haline getiren yolu açtığını hatırlatan Erdoğan, Alvarlı Efe'nin ifadesiyle "Erzurum, kilidi mülki İslam" olduğunu kaydetti.

Geçen asırda, milletin istiklalini ve istikbalini kefensiz toprağa düşen binlerce şehidin omuzlarında yeniden yükseltenin yine Erzurum olduğunu belirten Erdoğan, "Bu aziz şehrin insanları, Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle her kökenden, her mezhepten insanıyla, İspirlisiyle, Karayazılısıyla 'Dadaş' sıfatını bileklerinin hakkı, yüreklerinin cesaretiyle kazanmıştır" diye konuştu.

Cumhuriyet'in ilk asrının, Doğu Anadolu'daki lokomotifinin Erzurum olduğuna işaret eden Erdoğan, Erzurum'u, Türkiye Yüzyılı'nda kuzeyden güneye, doğudan batıya, Karadeniz'den Kafkasya'ya tüm bölgenin parlayan yıldızı haline getirmek istediklerini vurguladı.

  • "Şu ihtişam her şeyi çok açık, net, ortaya koyuyor. Sadece bunu istemekle kalmıyor, gereğini de yerine getiriyoruz." diyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
  • "Biliyorsunuz, her devirde, bugün de birileri akıllarına geleni söylemeyi siyaset, her kulaklarına üfleneni proje sanıyor. Biz ise 20 yıldır her sözümüzü tutmuş, her vaadimizi yerine getirmiş, her vizyonumuzu hayata geçirmiş, her projemizi inşa etmiş bir kadroyuz. Bizde yalan yok, bizde hakikat var. Bu anlayışla, geçtiğimiz 20 yılda asırlık demokrasi ve kalkınma atılımlarına imza attık. Eser ve hizmet siyasetiyle ülkemizin tüm şehirleriyle birlikte Erzurum'un da altyapı eksiklerini giderdik. Hak ve özgürlük hayallerini gerçekleştirdik. Bugün de hem sizlerle hasret gidermek hem de yapımı tamamlanan projelerimizin resmi açılışını yapmak için huzurlarınıza geldik, Erzurum'a geldik."

"Hayati önem taşıyan projeyi tamamlayacağız"

İspir-Rize yolunun, Karadeniz limanlarıyla Erzurum arasındaki bağlantıyı sağlayan önemli ulaşım projelerinden biri olduğunun altını çizen Erdoğan, yaklaşık 20 kilometrelik bu yolu, üzerindeki toplam uzunluğu 1,5 kilometreye yaklaşan 3 ayrı tünelle ve bir köprüyle bugün resmen hizmete açacaklarını söyledi.

"Erzurum'a, İspir'e, Rize'ye bu yakışır." diyen Erdoğan, bir ucu da Ovit Tüneli'ne uzanan, toplam yatırım tutarı 1 milyar 350 milyon lira olan bu proje sayesinde, güzergah üzerinde yaz, kış kesintisiz, güvenli, konforlu araç trafiğinin işleyebileceğine işaret etti.

  • Bunun çok daha huzur ve rahatlık sağlayacağını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
  • "İnşası süren Kırık ve Dallıkavak tünellerinin bitmesiyle Erzurum'la birlikte ülkemiz için de hayati önem taşıyan bu projeyi tümüyle tamamlayacağız. Erzurum'un kışı ve soğuğu meşhur olabilir ama bizim de ülkemizin dört bir yanını sarıp sarmaladığımız neyimiz var? Doğal gaz hatlarımız var. Bugün, Olur, Tekman, Çat ve Karayazı ilçelerimizi de doğal gazla buluşturuyoruz. Böylece Erzurum'un 20 ilçesinin 19'u doğal gazın rahatlığına ve ekonomikliğine kavuşuyor."

Sadece Erzurum'da yaptıkları doğal gaz yatırımlarının yaklaşık 4 milyar lirayı geçtiğini belirten Erdoğan, "Karadeniz'de keşfettiğimiz gazı, milli sistemimize bağlamak için gece gündüz çalışıyoruz. Pazartesi günü bu konuda yeni müjdeleri milletimizle paylaşacağız. Aynı şekilde Karadeniz gazını kullanıma sunduktan sonra milletimize vereceğimiz yeni müjdeler olacak. Hep söylediğim gibi, Türkiye'nin imkanlarını, milletimizin her kesimine sunarak, adım adım refahımızı yükseltecek, güvenliğimizi güçlendirerek, huzurlu bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz" dedi.

"Erzurum coşkuyla sahip çıkacak"

Bugün resmi açılışını yapacakları projelerden birinin de Çat ilçesindeki 261 adet afet konutu ve müştemilatı olduğunu belirten Erdoğan, Büyükşehir Belediyesinin 2 bin 816 konutu ve 418 iş yerini kapsayan kentsel dönüşüm projeleriyle, Erzurum Kalesi Tarihi Kültür Yolu Projesi'nin resmi açılışını da yapacaklarını söyledi.

  • İstanbul ve Ankara'da başlattıkları, yurt içinde ve yurt dışında büyük ilgi gören kültür yolu festivallerini, Anadolu'ya da yaydıklarını dile getiren Erdoğan, gelecek yıl 10 ilde yapılacak Kültür Yolu Festivallerinden birinin adresinin de Erzurum olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin önemli bir markası olma yolunda hızla ilerleyen Kültür Yolu Festivali'ne Erzurum'un coşkuyla sahip çıkacağına inandığını kaydetti.

Erzurum'un son dönemde elde ettiği bir diğer başarının da Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın 2025 yılı Turizm Başkentliğine seçilmesi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Kış sporları konusunda zaten ülkemizin parlayan yıldızı olan Erzurum'u, inşallah sporun, kültürün, sanatın diğer alanlarında da hak ettiği seviyeye getireceğiz" dedi.

Açılışı yapılan tesisler arasında Erzurum Büyükşehir Belediyesinin binlerce kilometreyi bulan asfalt ve sathi kaplama çalışmaları ile çok sayıda sulama tesisi, gölet, millet bahçesi, otel, peyzaj projesinin de yer aldığını belirten Erdoğan, ayrıca Erzurum'a kazandırılan 9 yeni okul ile güçlendirme ve doğal gaz çalışması yapılan okullar, Atatürk Üniversitesine fakülte binası, kütüphane, müze ve diğer yatırımların olduğunu söyledi.

Özel sektör yatırımları olarak Oltu Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 10 fabrikanın, Yavuz Tekstil Fabrikası'nın, 2 otelin ve bir içme suyu fabrikasının da açılışını gerçekleştireceklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yatırım tutarı 12,3 milyar lirayı geçen tüm eser ve hizmetlerin Erzurum'a hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, söz konusu yatırımları Erzurum'a kazandıran bakanlıkları, kurumları, Büyükşehir Belediyesini ve özel sektör kuruluşlarını tebrik etti.

Alandakilere İbrahim Erkal'ın "Erzurum'a Gel" şarkısının dinletilmesinin ardından konuşmasına devam eden Erdoğan, Erzurum'a 20 yılda 50 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptıklarını anımsattı.

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
  • "Eğitimde 3 bin 911 yeni derslik kazandırdık. İkinci bir devlet üniversitesi olarak Erzurum Teknik Üniversitesini faaliyete geçirdik. Gençlik ve sporda 19 bin 14 kişi kapasiteli yüksek öğrenim yurt binaları yaptık. Birçok farklı branşta toplam 69 spor tesisi inşa ettik. Erzurumlu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 6,5 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta toplamda 2 bin 32 yataklı, 24 hastaneyle birlikte 106 sağlık tesisi yaptık. Çevre ve şehircilikte TOKİ vasıtasıyla Erzurum'da toplam 14 bin 440 konut projesini hayata geçirdik. Şimdi de İlk Evim kampanyasıyla şehrimizde 2 bin 420 konut daha inşa edecek, 17 bin 500 altyapısı hazır arsa verecek, 250 yeni iş yeri yapacağız. Erzurum'a yeni bir tarih, kültür ve yeşil aksı inşa ediyoruz. İnşallah tüm bu projenin tamamlanmasıyla buraya gelen herkes Erzurum'un binlerce yıllık tarih ve medeniyet birikimini yaşayarak görecek."

"Erzurum'u dünyaya açıyoruz"

İldeki üniversite sayısını ikiye çıkardıklarını ve Erzurum'un üniversite şehri olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bitmedi, üniversitenin yanında artık Erzurum'u Karadeniz'e bağlıyoruz. Karadeniz'den Erzurum'u dünyaya açıyoruz. O Ovit'i geçebiliyor muyduk? Ama artık Ovit bizim için kara yolu oldu, dümdüz. Tamamı bittiği zaman zaten tamamıyla rahatlayacak ve buradan Karadeniz'e ulaşacağız" ifadesini kullandı.

Erzurum için planlanan 13 millet bahçesinden sekizini tamamladıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ulaştırmada 49 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol mesafesini 620 kilometreye çıkardık. İnşası süren, tünel ve yol projelerimizin önemli bir kısmını önümüzdeki yıl hizmete açıyoruz" dedi.

  • Erzurum'a toplam 19 istasyondan oluşacak kent içi tramvay hattı kurmak için çalışmalara başladıklarını belirten Erdoğan şunları kaydetti:
  • "Erzincan-Erzurum-Kars Hızlı Tren Hattı Projemizin etüt çalışmalarını önümüzdeki yıl bitiriyor, ardından ihale ve inşa aşamasına geçiyoruz. Erzurum Havalimanı'nı modernize edip büyüttük. Tarım ve ormanda Erzurum'a 7 baraj, bir içme suyu tesisi, 13 gölet, 20 sulama, 2 arazi toplulaştırma, 298 taşkın koruma tesisi, 28 hidroelektrik santrali inşa ettik. Bugüne kadar inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 421 bin dekardan fazla zirai araziyi sulamaya açtık. Bu yıl inşaatına başlanan Söylemez Barajı, 350 bin dekar, önümüzdeki yılın yatırım programına koyduğumuz Pasinler'deki Alvar Barajı da 10 bin 500 dekar araziyi sulayacak. Güncel bedeliyle Erzurum için toplam 11,5 milyar lira tutarında yatırım ve tarımsal hibe desteği verdik. Erzurum'da 2 yeni organize sanayi bölgesi kurmak için çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde Erzurum'u hep birlikte Türkiye Yüzyılı hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak daha büyük yatırımlara kavuşturacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandakilere, "Erzurum, 2023'te güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye'nin yolunu bir kez daha açmaya hazır mıyız? Erzurum, Türkiye Yüz Yılını Cumhur İttifakı olarak birlikte inşa etmeye hazır mıyız? Erzurum, dışarıda Türkiye düşmanlarının içeride onların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız?" diye seslendi.

Alandakilerin hep bir ağızdan "Evet" karşılığını vermesinin ardından Erdoğan, "Maşallah, bu dadaşların sesi bir alem. Dadaşların sesi, nefesi, desteği yanımızda olduğu müddetçe Allah'ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir engel yoktur. Yeter ki çok gür seda ile bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım hep birlikte Türkiye olalım" dedi.

#Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
#Erzurum
#Gürcükapı Kentsel Dönüşüm Projesi
5 ay önce
default-profile-img