Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğandan İBB yönetimine tepki Yaşanan tam bir basiretsizliktir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İBB yönetimine tepki: Yaşanan tam bir basiretsizliktir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da yaşanan kar felaketi nedeniyle CHP yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesine yüklendi. Yaşananların tam bir basiretsizlik olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Kar yağdıktan sonra tedbir alamazsınız. Tüm tedbirleri önceden almalısınız. Rabbim 2024 yılına kadar İstanbul halkının yardımcısı olsun." dedi. O gece işleri takip ettiğini ve iki bakana talimat verdiğini söyleyen Erdoğan, "Siz kalkıp da belediyenizdeki insanları dışarı döker ve onların yerine İstanbul'u hiç tanımayan insanları boca ederseniz böyle sıkışıp kalırsınız." diye konuştu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğandan İBB yönetimine tepki: Yaşanan tam bir basiretsizliktir
Cumhurbaşkanı Erdoğan

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, şehir genelinde kar felaketi yaşanırken, İngiltere Büyükelçisi Dominick Chilcott ile yemek yemiş ve kendisine yöneltilen eleştirileri umursamadığını söylemişti. İmamoğlu kendisini, "Gizli bir yemek değildi, tepkiler beni ilgilendirmiyor." ifadeleriyle savunmuştu. İmamoğlu kent genelinde yaşanan kriz anında yaptıklarıyla kendi cenahı da dahil olmak üzere eleştiri oklarının hedefi haline geldi.

Söz konusu gelişmeleri NTV - Star ortak canlı yayınında değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İmamoğlu'nu ve CHP yönetimindeki İBB'yi sert sözlerle eleştirdi.

"İSTANBUL'DA YAŞANANLARIN SORUMLUSU BELLİ"

Erdoğan açıklamasında, İstanbul'a yakışmayan görüntülerin ortaya çıktığını vurgulayarak, "Ben de İBB Başkanlığı yaptım. Neresinde ne var, nasıl giderilir bilen birisiyim. Tuzlanmayan yollarda, araçlar kilometrelerce kuyruklar oluşturursa sorumlusu vardır. Vatandaşlarımız saatlerce yollarda mahsur kaldı. Ekranlarda izledik. Önceki yılların altında bir yağış söz konusu olmasına rağmen yol açma çalışmalarının yapılamamasından kaynaklandığını ilçe belediyelerinden de dinledik." diye konuştu.

"YAŞANANLAR TAM BİR BASİRETSİZLİK"

Yaşananları 'tam bir basiretsizlik' olarak nitelendiren Erdoğan, "Siz kar yağdıktan sonra tedbir alamazsınız. Tüm tedbirleri önceden almalısınız. Yönetimi devam ettiremeyen bir yönetim elinde İstanbul. Biz kaderine terk edemeyiz. Çalışmaları koordine etmek için İçişleri ve Ulaştırma Bakanı'mı İstanbul'a gönderdim. Süratle İstanbul'a intikal etmelisiniz. yerinde koordine etmelisiniz dedim." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'daki kar esaretini değerlendirdi: Tam anlamıyla basiretsizlik
OYNAT 01:45
Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'daki kar esaretini değerlendirdi: Tam anlamıyla basiretsizlik
Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor. İstanbul'daki yoğun kar yağışı sonra vatandaşların yaşadığı sıkıntılarla ilgili konuşan Erdoğan, 'İstanbul'a yakışmayacak görüntüler ortaya çıktı. Sizler eğer tuzlanmayan yollarda araçlar kilometrelerce kuyruk oluyorsa herhalde bunun sorumlusu, sorumluları vardır. Gereken yol açma ve tuzlama çalışmalarının yapılmamasından kaynaklandı. Bunu yapmayanlar belli. Bu tam anlamıyla basiretsizliktir' ifadelerini kullandı.

"GECE 03.00'E KADAR İŞİ TAKİP ETTİM"

Erdoğan sözlerinin devamında şunları söyledi:

"Sağ olsun her iki bakanım da kendi altyapıları durumunda olan kurumlarla çalışma yaptı. Bir aracın benzini bittiyse ona benzin ulaştırdılar. Yiyecek sıkıntısı olan yerlere yiyecek ulaştırdılar.

Fakat bu hazırlıkların daha öncesinden yapılması lazımdı. Kara Yolları Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile birlikte gerekli önlemleri aldılar. Siz kalkıp da belediyenizde insanları dışarı döker ve onların yerine İstanbul'u hiç tanımayan insanları boca ederseniz böyle sıkışıp kalırsınız.

Bu son yağışta yolda kalan araçlara Kara Yolları Genel Müdürlüğü, AFAD, Kızılay gibi kurumlarımız yardımcı oldu. Ben gece 03.00'e kadar işi takip ettim. Sürekli arkadaşlarımla irtibatta oldum. Arkadaşlarımızın da bizzat İstanbul'da işi takip etmesi bizi rahatlattı. Rabbim 2024 yılına kadar İstanbul halkının yardımcısı olsun."

Tevfik Göksu İBB'nin başarısız kar mücadelesini değerlendirdi: Kar felaketi değil yönetim felaketiydi
GÜNDEM
Tevfik Göksu İBB'nin başarısız kar mücadelesini değerlendirdi: Kar felaketi değil yönetim felaketiydi

İmamoğlu'nu savunmak için ne yapacağını şaşırdı: İYİ Parti'li Arslan kar esaretiyle 15 Temmuz'u kıyasladı
GÜNDEM
İmamoğlu'nu savunmak için ne yapacağını şaşırdı: İYİ Parti'li Arslan kar esaretiyle 15 Temmuz'u kıyasladı

Can Ataklı'dan İmamoğlu'na: Salak gibi gideceğin restoranın önüne kar küreme aracı gönderiyorsun
GÜNDEM
Can Ataklı'dan İmamoğlu'na: Salak gibi gideceğin restoranın önüne kar küreme aracı gönderiyorsun

Fatih Portakal'dan Ekrem İmamoğlu'na 'yemek' tepkisi: Bir belediye başkanı bunu nasıl düşünemez
GÜNDEM
Fatih Portakal'dan Ekrem İmamoğlu'na 'yemek' tepkisi: Bir belediye başkanı bunu nasıl düşünemez

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.