GündemDakika dakika erken seçim çağrısı

Son dakika erken seçim haberleri

Dakika dakika 'erken seçim' çağrısı

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin dün grup toplantısında yaptığı 'Başkanlık ve Milletvekili seçimlerini 26 Ağustos 2018'de yapalım' önerisinin ardından siyaset kulisleri ardı ardında gelişmelere sahne oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri arasındaki 'erken seçim' görüşmesi 30 dakika sürdü. İki liderin görüşmesi ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin 24 Haziran 2018'de yapılacağını açıkladı.

Yeni Şafak
Seçim sandığı
Seçim sandığı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi için 26 Ağustos’u işaret etmesi kulislerde ve siyasette baş döndüren trafiği de beraberinde getirdi. Erdoğan ve Bahçeli görüşmesi bugün 13.30’da gerçekleşti. Görüşmenin ardından açıklama yapan Erdoğan, seçimlerin 24 Haziran 2018'de yapılacağını açıkladı. İşte Bahçeli'nin çağrısı ile başlayan erken seçim trafiğinin kronolojisi:

18 Nisan 17.10 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçimin 24 Haziran 2018'de yapılacağını açıklamasının ardından yaptığı ilk açıklamada "2018 demokrasi yılı olacak. Hazırız" dedi.

18 Nisan saat 17.00 Başbakan Yıldırım, 24 Haziran'da gerçekleştirilecek erken seçime ilişkin, "Süreç hemen başlayacak. Mecliste teklif olarak verilmesi gerekiyor. Komisyondan geçecek, daha sonra da Genel Kurul'da görüşülecek." dedi.

18 Nisan saat 15.58 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019'da yapılaması planlanan seçimlerin 24 Haziran 2018'de yapılacağını açıkladı.

18 Nisan saat 15.40 Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Külliye'de.

18 Nisan 15.25 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasında AK Parti MYK üyelerinin de yer alacağı açıklandı.

18 Nisan 15.05 Erdoğan-Yıldırım görüşmesinin ardından AK Parti MYK Üyeleri Külliye'ye çağrıldı.

18 Nisan saat 14.50 Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanıyla görüşmek üzere Külliye'ye gidiyor.

18 Nisan Saat 14.24 MHP Lideri Bahçeli, partisinin Başkanlık Divanı'nı topladı.

18 Nisan Saat 14.22 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'erken seçim' ile ilgili yapılan görüşmelerin ardından 15.30'da açıklama yapacağı duyuruldu.

18 Nisan Saat 14.15 MHP Lideri Devlet Bahçeli görüşmenin ardından MHP Genel Merkezi'ne geldi.

18 Nisan Saat 14.02Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Bahçeli ile görüşmesi sona erdi.

18 Nisan Saat 13.35 Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri arasındaki 'erken seçim' görüşmesi başladı.

İHA
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli

18 Nisan Saat 13.10 MHP Lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmeye katılmak üzere parti genel merkezinden ayrıldı.

18 Nisan Saat 10.35 AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin bugün yapacağı görüşmenin ardından AK Parti ve MHP yetkili organlarının görüşeceğini açıkladı. Ünal, Erdoğan'ın milletvekilleri ile de yarın bir araya geleceğini bildirdi.

17 Nisan Saat 20.20 Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, bugün Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinin beklenmesi gerektiğini açıkladı.

17 NisanSaat 13.55 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüştü.

17 Nisan Saat 13.27 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, parti kurmaylarıyla bir araya geldi.

17 Nisan Saat 13.10 MHP Lideri Devlet Bahçeli ile Adalet Bakanı Abdulhamid Gül'ün TBMM'deki görüşmesi başladı.

17 Nisan Saat 11.45 Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında sıklıkla '2019 seçimleri' vurgusunu yaptı.

17 Nisan Saat 11.30 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yapacağı konuşmanın öncesinde gazetecilere 'Yarın Sayın Bahçeli ile bu konuyu görüşeceğiz' şeklinde konuştu.

17 Nisan Saat 11.15 CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, muhalefetin erken seçime hazır olduğunu belirterek, 'Hodri meydan' ifadesini kullandı.

17 Nisan Saat 11.10 Bahçeli'nin 'seçimleri öne alalım' çağrısına Hükümet kanadından ilk yanıt, Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'dan geldi. Bozdağ açıklamasında, 'Partinin yetkili organlarında değerlendirilir" dedi.

17 Nisan Saat 11.00 MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında "3 Kasım 2019'u beklemek mümkün değil. Türkiye, 26 Ağustos'un Malazgirt'in yıl dönümünde yeni bir zafer ruhu ile Cumhurbaşkanını seçmeli ve en makul ve mantıklı yoldur" açıklamasında bulundu.

Bahçeli'nin 'erken seçim' için işaret ettiği uyum yasaları
GÜNDEM
Bahçeli'nin 'erken seçim' için işaret ettiği uyum yasaları

Bahçeli'nin erken seçim çağrısındaki yerel seçim detayı
GÜNDEM
Bahçeli'nin erken seçim çağrısındaki yerel seçim detayı

Bozdağ: Yetkili organlardan değerlendirilir
GÜNDEM
Bozdağ: Yetkili organlardan değerlendirilir

Ankara'da deprem meydana geldi
Gündem

Ankara'da deprem meydana geldi

Kandilli Rasathanesi, Ankara'da 2.0 şiddetinde deprem meydana geldiğini açıkladı. Yeni Mahalle merkezli depremin yerin 2 kilometre altında meydana geldi.
İsrailli vekilden insanlık dışı açıklama
Dünya

İsrailli vekilden insanlık dışı açıklama

İsrail'deki aşırı sağcı vekil Smotrich, Filistin'in sembol isimlerinden 17 yaşındaki genç kız Ahed et-Temimi'nin dizinden vurulması gerektiğini söyledi.
Napoli son dakika golüyle Juventus'u mağlup etti
Spor

Napoli son dakika golüyle Juventus'u mağlup etti

Napoli, Kalidou Koulibaly'nin 90. dakikada attığı golle Juventus deplasmanından 3 puanla döndü. Bu sonuçla Napoli puanını 84'e yüksetti ve Juventus'la aradasındaki puan farkını 1'e indirdi.
Kılıçdaroğlu alçakça Osmanlı'ya saldırdı
Gündem

Kılıçdaroğlu alçakça Osmanlı'ya saldırdı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Mersin'in Silifke ilçesinde katıldığı etkinlikte Osmanlı İmparatorluğu'na skandal sözlerle saldırdı. Kılıçdaroğlu, "Osmanlı döneminde herkes padişahın kulu ve kölesiydi. Millet diye bir kavram yoktu. Türk milleti diye de bir kavram yoktu. Çünkü Osmanlı Türklerle alay ediyordu. Osmanlı'nın zulmüne karşı bu çadırlarda ne mücadeleler verildi. Dadaloğlu, Köroğlu boşuna mı çıktı? Boşuna mı söylediler, padişahın fermanını ama dağların da bize ait olduğunu" diye konuştu.
İran'da 'Azeriler Farstır' açıklamasına tepki
Dünya

İran'da 'Azeriler Farstır' açıklamasına tepki

İran Meclisindeki bazı Türk kökenli milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yunusi'nin "Azeriler Türkçe konuşan Farstır" açıklamasına tepki gösterdi.