Gündem DGS tercihleri ne zaman başlıyor? DGS tercihleri nasıl ve nereden yapılır?

DGS tercihleri ne zaman başlıyor? DGS tercihleri nasıl ve nereden yapılır?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih işlemlerinin bugün başlatılacağını duyurmuştu. İki yıllık üniversite eğitimini dört yıllık bir bölümde devam ettirmek isteyenlerin girdiği sınavın tercihleri 2 Ekime kadar sürecek. On binlerce aday, DGS tercih kılavuzu ile üniversite taban puanları ve kontenjanlarını internette araştırıyor. Peki, 2020 DGS tercihleri ne zaman ve nasıl yapılacak? DGS tercih kılavuzu yayınlandı mı? İşte, merak edilenler....

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nın (ÖSYM) düzenlediği 2020 DGS 8 Ağustos'ta tamamlanmıştı. İki yıl üniversite okuyan binlerce aday eğitimini dört yıla çıkarmak için ter dökmüştü. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih işlemlerinin bugün başlatılacağını duyurmuştu. On binlerce aday, DGS tercih kılavuzu ile üniversite taban puanları ve kontenjanlarını internette araştırıyor. Peki, 2020 DGS tercihleri ne zaman ve nasıl yapılacak? DGS tercih kılavuzu yayınlandı mı? Merak ettiğiniz her şey haberimizde...

Binlerce aday bu sorunun cevabını merak ediyor: 2020 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?
GÜNDEM
Binlerce aday bu sorunun cevabını merak ediyor: 2020 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2020 DGS tercihleri başladı mı?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada "2020-DGS tercih işlemlerini yarın başlatacağız. Tercihlerinizi 25 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz." ifadelerini kullanmıştı.

YÖK ATLAS DGS TERCİH ROBOTUNA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

DGS tercih işlemleri yarın başlıyor
GÜNDEM
DGS tercih işlemleri yarın başlıyor

DGS tercihleri nasıl yapılacak?

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, adaylar, tercihlerini bireysel olarak elektronik ortamda yapacak. DGS tercih işlemleri, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden gerçekleştirilebilecek. Adaylar, tercihlerini TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak belirtilen tarih aralığında gerçekleştirebilecek.

ÖSYM güncel YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu yayımladı
GÜNDEM
ÖSYM güncel YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu yayımladı

DGS tercihleri ne zaman bitiyor?

25 Eylül'de başlayan DGS tercihleri, 2 Ekim tarihinde sona erecek. Yerleştirme işleminde 2020-DGS Başvuru kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar uygulanacak. Adayların tercihlerini yapmadan önce ilgili kılavuzu dikkatlice incelemeleri ve tercih süresince yayımlanan tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.

DGS tercih bilgileri ve tablolara buradan ulaşabilirsiniz

2020 DGS puan hesaplama nasıl yapılır?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A'da yer almaktadır.

  • Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.
Abone Ol Google News
ABD Başkanı seçilen Biden, Anthony Blinken'i Dışişleri Bakanlığı'na atadı
Dünya

ABD Başkanı seçilen Biden, Anthony Blinken'i Dışişleri Bakanlığı'na atadı

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Dışişleri Bakanlığına Antony Blinken'ı, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine de Jake Sullivan'ı getireceğini açıkladı.
İzmir'de suya yüzde 15 zam yapıldı
Gündem

İzmir'de suya yüzde 15 zam yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Ocak 2021'den geçerli olmak üzere suya yüzde 15 zam kararı aldı. Alınan kararla konut abonelerinde 0-13 metreküp arası suyun metreküp fiyatı 6,41 liraya, 14-20 metreküp arası suyun metreküp fiyatı ise 6,92 liraya yükseldi.
AK Parti Grup Başkanvekili Köse, Mansur Yavaş’ın bir yıllık performansını değerlendirdi:On milyarlık bütçe ile heykelden başka ne yaptınız?
Gündem

AK Parti Grup Başkanvekili Köse, Mansur Yavaş’ın bir yıllık performansını değerlendirdi: On milyarlık bütçe ile heykelden başka ne yaptınız?

AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bir yıllık bütçe performansını değerlendirdi. Yavaş'ın 10 milyarlık bütçeye sahip olduğunu vurgulayan Köse, bununla 'sadece 1 heykel' yapıldığını belirtti. Bunun 'hesabının millete verileceğinin' altını çizen Köse, yaptığı çarpıcı konuşmada ayrıca, "Şimdi 10 milyar bütçe kullanacaksınız, neredeyse yok denecek kadar hiçbir iş yapmayacak, hiçbir proje yapmayacaksınız, üstelik de mevcut rutin işleri bile sürdüremeyecek, geriye götüreceksiniz. Cadde üzerlerindeki güzelim ağaçları kurutacaksınız, o kadar özenle yapılmış yeşil alanları kaderine terk edeceksiniz. İlçe belediyelerinin sınırları içinde ABB olarak yapmanız gereken asli hizmetleri yapmayacaksınız. Bunlar Ankara Büyükşehir Belediyesinin gerçekleri" ifadelerine yer verdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.