Gündem Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı

Necmettin Erbakan yıllar önce Kudüs için uyarmıştı

Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD’nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi. İsrail ve ABD’nin kirli planlarını yıllar önce deşifre eden Erbakan’ın açıklamalarında dikkat çeken bir de uyarı var.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Necmeddin Erbakan'ın yıllar önce yapmış olduğu bir konuşma sosyal medyada yankı buldu.
Necmeddin Erbakan'ın yıllar önce yapmış olduğu bir konuşma sosyal medyada yankı buldu.

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” ilan etmesi bütün dünyada tepkilere neden oldu. Filistin, Kudüs’ü savunmak için sokaklara aktı. Hamas lideri İsmail Heniye, intifada çağrısı yaptı. Kudüs, Gazze, El Halil ve Ramallah, ABD ve İsrail’i protesto için meydanlara döküldü. Bugün Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca kişi “Öfke Cuması”nda biraraya gelecek. Trump’ın tepki çeken bu kararı ardından Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın ABD ve İsrail ilişkisi üzerine söyledikleri akıllara geldi.

ABD'nin İsrail’e desteğine ilişkin olarak Erbakan Hoca, yıllar önce “Amerika, İsrail’i çok seviyorsa, İsrail’e Amerika’da bir ülke versin” ifadelerini kullanmıştı. Erbakan’ın öngörüleri bununla sınırlı değildi. İsrail’in Ortadoğu’dan çekilmesinin yetmeyeceği bu topraklardan çıkarılması gerektiğinin altını çizen Erbakan, İsrail’in başkenti Kudüs’e taşınmasına asla müsaade edilmemesi gerektiğini vurguluyor. Erbakan'ın sözlerinin tamamı şöyle:

"Bu vahim olay karşısında asla macun metoduna asla müsaade edemeyiz. Biz Milli Görüş temsilcisiyiz. Milli çözüm temsilcisiyiz. Bu olayı üç tane lafla kınamış gibi gözükerek milletimizin aldatılmasına müsamaha gösteremeyiz. Bunları uydurmacıktan söyleyeceksiniz, göz göre göre İsrail devlet merkezini Kudüs'e nakletmesine göz yumacaksınız dolaylı yoldan yardımcı olacaksınız. Buna müsaade etmemiz asla mümkün değildir. Bu İsrail tarafından teşebbüs edilen çok büyük küstahlıktır. Bu adım ile İsrail gözümüzün içine baka baka 'İşte geliyorum yarın Anadolu'yu da kendime vilayet yapacağım' diyor. 33 seneden beri yapılan planlar programlar tatbikatlar ve tecavüzler gösteriyor ki İsrail'in bu topraklardan çekilmesi yetmez. İsrail'in 33 seneden beri İslam aleminin ortasında çıban başı olmaktan dışarı çıkartılması lazımdır. Eğer Amerika İsrail'e yardım etmek istiyorsa Güney Amerika'da ülke versin. Müslüman topraklarında İsrail'in yeri olamaz."

Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
OYNAT 01:19
Erbakan Hoca yıllar önce Kudüs için uyarmıştı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs kararı, Necmettin Erbakan'ın yıllar önce ABD'nin İsrail ile ilgili politikalarına yaptığı eleştirileri akıllara getirdi.


Türkiye Kudüs için ayakta
GÜNDEM
Türkiye Kudüs için ayakta

Arap liderler 'yeşil ışık' yakmış
DÜNYA
Arap liderler 'yeşil ışık' yakmış

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.