DünyaArap liderler yeşil ışık yakmış

Arap liderler 'yeşil ışık' yakmış

ABD Başkanı Donald Trump’ın skandal Kudüs kararına karşı Arap ülkeleri cılız tepkiler vermekle yetindi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Lübnan Başbakanı Saad Hariri “Bu kararı kınıyor ve reddediyoruz” açıklamasıyla tepki gösterdi.
Lübnan Başbakanı Saad Hariri “Bu kararı kınıyor ve reddediyoruz” açıklamasıyla tepki gösterdi.

Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararına Lübnan Başbakanı Saad Hariri “Bu kararı kınıyor ve reddediyoruz” açıklamasıyla tepki gösterdi. Suudi Arabistan’dan “Suudi Arabistan, ABD yönetiminin bu adımı atmasını şiddetle kınıyor” açıklaması yapılırken Irak Başbakanlığı da söz konusu kararı “haksız” olarak nitelendirerek ABD yönetiminin bundan vazgeçmesini istedi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasını, “Filistin halkının hakları karşısında yanlı bir tutum” şeklinde değerlendirerek, söz konusu kararın yansımalarından duyduğu endişeyi ifade etti.

Barış için idam hükmü

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının “barış çabaları hakkında idam hükmü verme” anlamına geldiğini belirtti. Pakistan Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada da ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının, uluslararası hukukun ve özellikle Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin 478 sayılı Kararı başta olmak üzere BM’nin uygulanabilir kararlarının ciddi bir ihlali olduğu belirtildi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Azerbaycan, İsrail-Filistin çatışmasının barış yoluyla çözülmesini destekliyor. Sorunun Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olacak şekilde çözülmesinden yanayız” ifadeleri kullanıldı. Ürdün, Bahreyn ve Cezayir de Trump’ın kararını reddederek Kudüs açıklamalarını kınadı. Trump’ın açıklamasına Avrupa’dan da benzer tepkiler geldi. İngiltere Başbakanı Theresa May “ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü nihai statüsüyle ilgili bir çözüme ulaşılmasından önce İsrail’in başkenti olarak tanıma kararıyla hemfikir değiliz” derken Almanya Başbakanı Angela Merkel de Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararını desteklemediklerini açıkladı. İsveç hükümetinden de Kudüs kararından endişe duyulduğu açıklaması geldi.

Beyaz Saray sirki
DÜNYA
Beyaz Saray sirki

Çekya Trump vagonunda
DÜNYA
Çekya Trump vagonunda

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Yarın 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Çiftçinin maliyeti 15 bin TL düşecek
Ekonomi

Çiftçinin maliyeti 15 bin TL düşecek

Türkiye’nin pek çok bölgesinde çiftçilere devlet tarafından mazot desteği sağlanıyor. Çiftçiler, üretim yaptıkları süre boyunca mazot desteği yardımı alabilme olanağına sahip oluyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu kapsamda çiftçilere güzel haberi verdi ve 23 Şubat 2018’den itibaren mazot maliyetinin yarısının devlet tarafından karşılanacağını açıkladı. Böylelikle çiftçinin yıllık 30 bin TL’yi bulan mazot maliyeti 15 bin TL’ye kadar inmiş olacak.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...
Cengiz Ünder yine attı
Spor

Cengiz Ünder yine attı

Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Roma deplasmanda Shakhtar ile karşılaştı. Milli gururumuz Cengiz Ünder, Roma'yı 1-0 öne geçiren golü attı