Gündem FETÖcü eski istihbaratçı Enver Altaylıya 23 yıl 4 ay hapis cezası

FETÖ'cü eski istihbaratçı Enver Altaylı'ya 23 yıl 4 ay hapis cezası

Eski MİT mensubu FETÖ'cü Enver Altaylı 'silahlı terör örgütü üyeliği' ve 'askeri casusluk' suçlarından toplam 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
FETÖcü eski istihbaratçı Enver Altaylıya 23 yıl 4 ay hapis cezası
Enver Altaylı

Türkiye’de istikrarsızlığa oynayan çevreler için bir dönem CIA’ya çalıştığı bilinen FETÖ'cü eski istihbaratçı Enver Altaylı davasında karar çıktı.

Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Enver Altaylı ile Mehmet Barıner, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile cezaevinden katıldı, tutuksuz sanık Seda Chamatzoglou ile avukatlar salonda hazır bulundu.

Mahkeme başkanı, duruşmanın 2020 Ocak ayından bu yana devam ettiğini ve 48 celse sürdüğünü belirterek kararını açıkladı.

FETÖ üyeliğiyle suçlanan eski istihbaratçı Enver Altaylı'ya 'siyasi ve askeri casusluk' suçundan 13 yıl 4 ay, 'örgüt üyeliği'nden ise 10 yıl Hapis cezası verildi.

Eski istihbaratçı Mehmet Barıner'e ise 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 8 yıl 9 ay, 'Siyasi ve askeri casusluk' suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Tutuksuz sanık Seda Chamatzoglou ise beraat etti.


DAMADI İLE AYNI KOĞUŞTA KALMAK İSTEDİ

Mahkeme, Barıner ve Altaylı'nın tutukluluğunun devamına karar verdi. Karar açıkladıktan sonra Altaylı, damadı Metin Can Yılmaz ile aynı koğuşta kalmak istediğini ve bu konuda mahkeme başkanının kendisine yardımcı olmasını istedi. Mahkeme, Altaylı'nın talebini reddetti.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 'AJAN' DEMİŞTİ

Ankara merkezli soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu Enver Altaylı (73) örgütün karakutusu çıktı. 2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya yaptığı ziyarette, bir gazetecinin kendisine FETÖ'den tutuklu Enver Altaylı ile ilgili soru sorması üzerine, Altaylı'nın bir ajan olduğunun altını çizerek cevap vermişti.

Eş zamanlı ihanet
GÜNDEM
Eş zamanlı ihanet

Başkan Erdoğan ajan olduğunu söylemişti: Enver Altaylı kimdir, nereli, kaç yaşında?
ÖZGÜN
Başkan Erdoğan ajan olduğunu söylemişti: Enver Altaylı kimdir, nereli, kaç yaşında?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.