Gündem Hayvan Hakları Yasası Meclise geliyor Çalışmalar tamamlandı

Hayvan Hakları Yasası Meclis'e geliyor: Çalışmalar tamamlandı

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, İnsan Hakları Eylem Planı'nın son noktaya gelmek üzere olduğunu, yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi. Hayvan hakları ile ilgili çalışmaya da değinen Akbaşoğlu, "Önümüzdeki haftalarda sıraya almak suretiyle yasalaştıracağız" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Hayvan Hakları Yasası Meclise geliyor: Çalışmalar tamamlandı
AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, İnsan Hakları Eylem Planı'nın son noktaya gelmek üzere olduğunu belirterek, yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi.

Hayvan hakları ile ilgili çalışmaya da değinen Akbaşoğlu, "Önümüzdeki haftalarda sıraya almak suretiyle yasalaştıracağız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasa ile ilgili "İnsanlıktan nasibini almamış, bu vicdansızları her gün görüyoruz. Bu nedir böyle? Bu yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'dan hayvan hakları talimatı: Bir an önce çıkartın
HAYAT
Erdoğan'dan hayvan hakları talimatı: Bir an önce çıkartın

Yeni yasa ile ne değişecek?

Hayvanlar ilgili yürürlükteki 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun isminin, "Hayvan Hakları Kanunu" olarak değiştirilmesi bekleniyor.

Hayvanlar 'canlı' olarak tanımlanacak

Mevcut mevzuatta, hayvanlar "eşya, mal" olarak görüldüğü için hayvanlara yönelik suçlara, "Kabahatler Kanunu"na göre, düşük miktardaki para cezası yaptırımı uygulanıyor.

AK Parti’den hayvan hakları yasası açıklaması: 2021'in ilk çeyreğinde yasalaştıracağız
GÜNDEM
AK Parti’den hayvan hakları yasası açıklaması: 2021'in ilk çeyreğinde yasalaştıracağız

Gerek TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı yasa teklifi önerisinde, gerekse hayvanseverler, hayvanlara karşı her türlü kötü muameleye karşı, daha ağır yaptırım uygulanması için, hayvanların "canlı" olarak tanımlanması ve TCK'ye göre cezalandırılmasını istiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Reform çalışmaları sunma aşamasına geldi
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Reform çalışmaları sunma aşamasına geldi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.