Gündem İçişleri Bakanı Soylu Milletimize sözümüzdür Karayılanı ölü yılan haline getireceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Karayılan'ı ölü yılan haline getireceğiz

İçişleri Bakanı Soylu: Milletimize sözümüzdür Karayılan'ı ölü yılan haline getireceğiz

İçişleri Bakanı Soylu, kırmızı kategorideki 2 teröristin öldürülmesine ilişkin, "Karayılan üzülmüş. Burada milletimize sözümüzdür, Karayılan'ı ölü yılan haline getireceğiz" dedi. DEAŞ'lıların vatandaşı oldukları ülkelere iadesi konusunda da Soylu, "Şimdi biz bunları size iade edeceğiz diyoruz. Pazartesiden itibaren başlıyoruz" açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi AA
Bakan Soylu, Altındağ Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Merkezi'nin açılış törenine katıldı.
Bakan Soylu, Altındağ Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Merkezi'nin açılış törenine katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan Soylu, Altındağ Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Merkezi'nin açılış törenine katıldı. Törendeki konuşmasına tesisin hayırlı olması temennisi ile başlayan Soylu, bugünün hem cuma hem de Mevlit Kandili olduğunu hatırlatarak, vatandaşların kandilini kutladı.

Kırmızı kategoride aranan "insanlıktan çıkmış iki teröristin Diyarbakır'da etkisiz hale getirildiği"ni anımsatan Soylu, operasyonun temmuz ayında yapıldığını, kimlik doğrulamalarının ise dün akşam gerçekleştiğini aktardı.

5 teröristten 2'si kırmızı listeden çıktı
GÜNDEM
5 teröristten 2'si kırmızı listeden çıktı

Üç yıl önce Dolmabahçe'deki patlama, Kayseri komando komutanlığında vatani görevini yapan askerlere yönelik saldırı, Ankara Merasim Sokak, İstanbul Sancaktepe ve Vezneciler dahil birçok saldırı ile Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker'in aile mezarlığına bomba yerleştirilmesi eylemlerinin tamamının talimatının da bu kişi tarafından verildiğini söyledi.

Bakan Soylu, Altındağ Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Merkezi'nin açılış törenine katıldı.

Gözünün hep bu teröristte olduğunu aktaran Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Bir terörist daha cehennemi boyladı ve onun yanındaki de ona dün akşamki konuşmalardan, istihbari bilgilerden anlıyorum ki Karayılan daha fazla üzülmüş. Burada milletimize sözümüzdür, Karayılan'ı ölü yılan haline getireceğiz. Kim kınarsa kınasın, bizim tarafımız bellidir. Terörist hakladık mı, biz seviniriz. Bu ülkede anne babaların yüreklerini dağlayanları bertaraf ettik mi, biz seviniriz. Biz onları da onları destekleyenleri de uyarmıştık; 'Devletin kılıcı uzun olur, biz bu hesabı açık bırakmayız, gelin bu işten vazgeçin' demiştik. Birileri bu ikazımızı anlamadılar, yanlarında 3-5 tane batılı görünce şımardılar. Bizden bir şey koparabileceklerini, bizi korkutup sindirebileceklerini zannettiler. Oysa bizim yolumuz, hak yoludur. Ne döneriz ne de sineriz. Dünyanın rotasını şaşırdığı, teröristlerin ülke liderleriyle telefonda görüştüğü bir dünyada, benim ülkem hiçbir terör örgütünü ayırmadan yıllardır insanlık adına onurlu bir mücadele vermektedir. Allah'a şükür, yavaş yavaş da olsa, bu meselede dünyayı, kendi çizgisine getirmektedir."

İçişleri Bakanı Soylu: Elimizdeki DEAŞ'lıları kendi ülkelerine göndeririz
GÜNDEM
İçişleri Bakanı Soylu: Elimizdeki DEAŞ'lıları kendi ülkelerine göndeririz

Bakan Soylu, Türkiye'nin son 6-7 yıldır zor süreçlerden geçtiğini ancak bugünlerde sonuç almaya başlandığını ifade etti.

Türk askerinin, Rasulayn, Tel Abyad, Aynel Arab ile Kamışlı'da devriye yaptığını belirten Soylu, Türkiye'nin terörle mücadelede kararlılığının her yerde gösterildiğini söyledi.

Türkiye'nin petrol yataklarının değil, insanlığın hesabını yaptığını vurgulayan Bakan Soylu, Türkiye'nin Afrin, Cerablus, Azez, Elbab, Çobanbey'e huzur getirdiğini, bugüne kadar 366 bin insanın oraya geri döndüğünü aktardı.

Rasulayn ve Tel Abyad'a huzur gelince 30 binin üzerinde insanın Suriye'den buraya geldiğini belirten Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

  • "Bir taraftan huzuru, kardeşliği pekiştiriyor bir taraftan terörü tasfiye ediyoruz. Bu işe başladığımızda, dünya neredeyse karşı çıktı. 'Demografiyi değişecekler, işte Türk, Kürt, Arap ayırıyorlar, Biz Afrin'de, Cerablus'ta, Azez'de, Mare'de ayırmadık. Oraya Kürdü, Türkü, Arapı, Türkmeni, Müslümanı, Hristiyanı herkesin huzurlu bir şekilde olmasını sağlayan bir düzen kurduk. Orada şu anda yerel Meclisler var onlar karar veriyorlar bizim kaymakamlarımız, valilerimiz, doktorlarımız, mühendislerimizi polislerimiz, jandarmalarımız, onlar orada danışmanlık ediyorlar."

Türkiye'nin dünyaya istikrarın nasıl tesis edileceğini, huzurun nasıl ikame edilebileceğini gösterdiğine işaret eden Soylu, "Onlar teröristleri destekliyor biz teröristlerden ızdırap çeken milletin orada huzurlu olmasını sağlıyoruz" dedi.

"Ne yaparlarsa yapsınlar iade edeceğiz"

Amerika, Avrupa ne derse desin, Rusya ne yaparsa yapsın Türkiye'nin huzuru bu bölgeye getireceğini vurgulayan Soylu, yakalanan DEAŞ'lı teröristlerin ülkelerine gönderileceği yönündeki sözleri anımsattı.

Soylu, "Şimdi biz bunları 'size iade edeceğiz' diyoruz, pazartesiden itibaren başlıyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar. İade edeceğiz. Ayağa kalkıyorlar. 'biz bunları vatandaşlıktan attık, siz ne yaparsanız yapın.' Yok öyle yağma. Çatlasanız da patlasanız da silseniz de saklasanız da o DEAŞ'lıları, insanınızı, kendi vatandaşınızı, vatandaşlıktan çıkarsanız da çıkarmasanız da sizin ülkenize göndereceğiz. Ne yaparsanız yapın. Kendi insanınıza nasıl hesap vereceğinizi kendiniz bilirsiniz. Biz kimsenin DEAŞ oteli değiliz" diye konuştu.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.