Gündemİsraille her dönem kriz

İsrail’le her dönem kriz

İsrail'in kurulduğu 1947 yılından beri inişli çıkışlı bir seyir izleyen Türkiye-İsrail ilişkileri ABD Başkanı Trump'ın açıklaması sonrası yeniden kopma noktasına geldi.

Kiymet SezerYeni Şafak
 İsrail ile Mavi Marmara sürecinden sonra onarılamayan ilişkiler yeniden kopma noktasına geldi.
İsrail ile Mavi Marmara sürecinden sonra onarılamayan ilişkiler yeniden kopma noktasına geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail devletinin başkenti tanıma kararı ardından İsrail ile Mavi Marmara sürecinden sonra onarılamayan ilişkiler yeniden kopma noktasına geldi. Her dönemde inişli çıkışlı bir seyir izleyen Türk-İsrail ilişkilerinin serüveni şöyle:

* Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 29 Kasım 1947’de Filistin’in bölünmesini öneren planı kabul etti. Türkiye, bu plana olumsuz oy verdi.

İLK TANIYAN ÜLKE

* Türkiye, İsrail’i 1949 yılında tanıyan ilk Müslüman ülke oldu. 7 Ocak 1950’de bu ülkedeki ilk diplomatik misyonunu açtı.

* 1956 Süveyş krizi sonrası Türkiye İsrail ile ilişkilerini maslahatgüzar seviyesine indirdi.

* 1993 yılında Türkiye, İsrail ile diplomatik ilişkiyi yeniden büyükelçilik düzeyine yükseltti.

DAVOS KRİZİ

* 1994 yılında İsrail’le imzalanan "Savunma İşbirliği Anlaşması" ilişkilerin hızlı bir şekilde tırmanmasını sağladı.

* 2005 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail ziyareti hem Filistin-İsrail arasında arabuluculuk çabaları hem de ikili ilişkilerin geliştirilmesi açısından bir dönüm noktası olarak görüldü.

* İki ülke ilişkilerindeki kopuş ise, İsrail’in 27 Aralık 2008’de Gazze’ye yönelik başlattığı Dökme Kurşun Harekâtı’nda oldu.

* 29 Ocak 2009’da Davos krizi yaşandı.

* Bu olayın ardından Türkiye, Anadolu Kartalı tatbikatının İsrail’in de yer alacağı uluslararası bölümünü iptal etti.

* 11 Ocak 2010’da İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Türkiye Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u görüşme sırasında alçak koltuğa oturttu. Bu olay, siyasi krize neden oldu.

GEMİ SALDIRISI

* 31 Mayıs 2010’da, İsrail Mavi Marmara gemisine saldırarak 9 vatandaşımızı şehit etti. Olayın ardından Türkiye; İsrail’i 'terörist devlet' ilan etti.

* Mavi Marmara saldırısının ardından iki ülke 24 Kasım 2012 İsviçre’de gizli bir görüşme gerçekleştirdi.

* Mavi Marmara krizine son nokta 27 Haziran 2016’da konuldu. İki ülke, karşılıklı olarak büyükelçi atamalarını yaptı ve bakan ziyaretleri başladı.

Beyaz Saray sirki
DÜNYA
Beyaz Saray sirki

Filistin’i bu sözlerle sattılar
DÜNYA
Filistin’i bu sözlerle sattılar

Kudüs’e
koordineli ihanet
DÜNYA
Kudüs’e koordineli ihanet

Çöpten gelen sesler binlerce kişiyi harekete geçirdi
Gündem

Çöpten gelen sesler binlerce kişiyi harekete geçirdi

Muğla’nın Marmaris ilçesinde çöp konteynerinde bulunan yumurtalar arasında civciv seslerini duyan ekipler şaşkına döndü. Bazı vatandaşların olayı sosyal medya üzerinden paylaşması ile kısa sürede binlerce kişiye harekete geçti. Çöpe atılan yumurtalardan çıkan civcivlere belediye ve vatandaşlar sahip çıktı.
Terör konvoyuimhaedildi
Dünya

Terör konvoyu imha edildi

Afrin'de dün gece teröristlere ağır darbeler indirildi. Çatışmalara katılmak için Afrin’e giden PKK/PYD’li teröristlerin konvoyu ZiyaraDer Cimeyl hattında TSK tarafından vuruldu. Operasyonda çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. Meryemiyn’de ise PKK elebaşlarının toplantı yaptığı karargah F16’lar tarafından yerle bir edildi. Aralarında elebaşlarının da bulunduğu en az 15 terörist öldü, çok sayıda terörist de yaralandı.
Östersunds tarihinin en değerli galibiyeti turu getiremedi
Spor

Östersunds tarihinin en değerli galibiyeti turu getiremedi

Avrupa futbolunun iki numaralı organizasyonunda son 32 turu rövanş maçları tamamlandı. Son 16'ya kalan takımların belli olduğu gecede Galatasaray'ı sezon başında Avrupa kupaları dışına iten Östersunds tarihi bir galibiyet elde etti.
Dünyanın en büyüğü Türkiye'de olacak
Ekonomi

Dünyanın en büyüğü Türkiye'de olacak

Türkiye, yenilenebilir enerji alanındaki dev yatırımlarını bu yıl arttırarak sürdürecek. Güneş ve rüzgarda 1.000’er megavatlık yeni ihaleler için çalışmalara başladıklarını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Öncelikle rüzgarda dünyanın en büyük off-shore (denizin üstünde) projesini hazırlıyoruz” dedi.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.