Gündem İstanbula yeni metro hattı Bakan Karaismailoğlu TVNETe özel açıklamalarda bulundu

İstanbul'a yeni metro hattı: Bakan Karaismailoğlu TVNET'e özel açıklamalarda bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, bugün hizmete girecek metro hakkında TVNET canlı yayınında özel açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu, ''Hattımız 7.4 kilometre. Kadıköy'den raylı sistem metroya binen bir vatandaşımız Ünalan'dan Bostancı'dan Göztepe'den , Maltepe, Kartal'dan Pendik Tavşantepe'ye kadar gelebiliyordu. Bugün itibariyle de 7.4 kilometrelik Sabiha Gökçen bağlantısı ve oradaki önemli nüfus yoğunluğunun olduğu Pendik'in mahallelerini de metro konforu ile buluşturuyoruz" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
İstanbula yeni metro hattı: Bakan Karaismailoğlu TVNETe özel açıklamalarda bulundu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu.

Bugün hizmete girecek olan Sabiha Gökçen-Pendik Metrosu hakkında TVNET canlı yayınında özel açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakanlık olarak İstanbul'a çok büyük yatırımlar yaptıklarını söyledi.

Karailsmailoğlu, toplu taşımanın mega kentteki trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmadaki önemine vurgu yaptı.

  • Bu kapsamda yeni açılacak olan Sabiha Gökçen-Pendik Metrosu'nun çok önemli olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu şu bilgileri paylaştı;
  • "Hattımız 7.4 kilometre. Kadıköy'den raylı sistem metroya binen bir vatandaşımız Ünalan'dan Bostancı'dan Göztepe'den , Maltepe, Kartal'dan Pendik Tavşantepe'ye kadar gelebiliyordu. Bugün itibariyle de 7.4 kilometrelik Sabiha Gökçen bağlantısı ve oradaki önemli nüfus yoğunluğunun olduğu Pendik'in mahallelerini de metro konforu ile buluşturuyoruz."

"Havalimanları arasında koordinasyonu sağlıyoruz"

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın Avrupa'nın sekizinci Türkiye'nin de üçüncü en yoğun havalimanı olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, Sabiha Gökçen-Pendik Metrosu'nun Anadolu yakası için önemli bir hat olduğunu söyledi. Yeni metronun diğer metro hatlarıyla da bağlantısı olduğunu belirten Karaismailoğlu "Yenikapı'daki bir vatandaşımızın transfer merkezlerinden aktarma yaparak Sabiha Gökçen Havalimanı'na gelme imkanı olacak. İstanbul Havalimanı bağlantısını da açtığımızda aynı şekilde havalimanları arasındaki koordinasyonu da yine transfer noktalarından sağlayabileceğiz" dedi.

"Yatırımlar devam edecek"

Metro hattının günlük taşıma kapasitesinin 1.2 milyon olduğu bilgisini paylaşan Bakan Karaismailoğlu, metronun maksimum hızının 80 km olduğunu belirtti. Karaismailoğlu bakanlık olarak İstanbul'a hizmet etmeyi sürdüreceklerini söyledi.

Karaismailoğlu "İstanbul'da bugüne kadar çok önemli yatırımlar yapıldı. Başka türlü İstanbul'da işin içinden çıkamazsınız. Raylı sistem uzunluğunu arttırmanız gerekiyor. O yüzden bugün de onun önemli bir adımını atıyoruz. Önümüzdeki ay Kağıthane-Havalimanı, yıl sonuna kadar da Başakşehir'deki Çam ve Sakura Şehir Hastanesi içinden de geçecek olan Kayaşehir-Başakşehir Metro Hattımızı bitiyoruz. Peşinden Kazlıçeşme-Sirkeci, peşinden Bakırköy sahil, Bahçelievler, Güngören, Bağcılar - Kirazlı metrosu. Daha sonrasında Halkalı-Kayaşehir, Arnavutköy Başakşehir'i de havalimanına bağlayıp, hatta oradan Gayrettepe'ye de uzanacak 70 km'lik bir metro hattını bitirmiş olacağız." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pendik-Sabiha Gökçen Metro Hattı'nın açılışına katıldı
FOTOĞRAF 7
Title
Günde 1 milyon 200 bin yolcuya hizmet vermesi öngörülen Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören alanına metro ile geldi.
Title
Açılışı yapılan Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının hayırlısı olması dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uzunluğu 7,4 kilometre olan dört istasyonlu bu metro hattı Sabiha Gökçen Havalimanını Pendike, Anadolu Adliyesine Kadıköye bağlamaktadır. Artık Sabiha Gökçene Pendikten 10 dakikada, Kartaldan 12 dakikada, Kadıköyden 50 dakikada ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Önümüzdeki birkaç ay içinde şu an devam eden yatırımlar da tamamlandığında bu hattı İstanbul Havalimanına kadar ulaştıracağız. Bugünkü açılışta İstanbuldaki raylı sistem uzunluğunu 270 kilometrenin üzerine çıkarıyoruz. Halen inşası süren projelerle bu 366 kilometreyi geçecektir. İstanbuldaki raylı sistem ağının yarısı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından İstanbula kazandırılmaktadır. Birileri bizim yaptığımız bu raylı sistemlere ne yapmak istiyor? Sahiplenmek istiyor. Bunların kimler olduğunu anlıyorsunuz değil mi? Ama bunlara en güzel dersi inşallah Haziranda vermeye var mıyız? Türkiye 811 kilometrelik şehir içi raylı, 312 kilometresi de yine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızca gerçekleştirilmiştir. İşte bunun adı yol medeniyettir. Raylı sistem medeniyettir. Bu medeniyete bu moderniteye benim vatandaşlarım layıktır diye konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan Pendik-Sabiha Gökçen Metro Hattı'nın açılışına katıldı
Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık Sabiha Gökçen'e Pendik'ten 10 dakika da, Kartal'dan 12 dakikada, Kadıköy'den 50 dakikada ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Önümüzdeki birkaç ay içinde şu an devam eden yatırımlar da tamamlandığında bu hattı İstanbul Havalimanı'na kadar ulaştıracağız. Türkiye 811 kilometrelik şehir içi raylı, 312 kilometresi de yine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızca gerçekleştirilmiştir. İşte bunun adı yol medeniyettir. Raylı sistem medeniyettir. Bu medeniyete bu moderniteye benim vatandaşlarım layıktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Birileri bu raylı sistemleri sahiplenmek istiyor
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Birileri bu raylı sistemleri sahiplenmek istiyor

Pendik-Sabiha Gökçen metro hattı bugün açılıyor
GÜNDEM
Pendik-Sabiha Gökçen metro hattı bugün açılıyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.