|
Gündem

İstanbul'da Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde uyguladığı politikalar protesto edildi

Genç İHH ve Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne yönelik politikalarını eleştirerek, Kovid-19 kapsamında bölgede uygulanan eve kapatılma zorunluluğuna tepki gösterdi.

17:39 . 9/12/2022 Cuma
AA
İstanbul

İstanbul

Genç İHH'nın, 77 ilde eş zamanlı düzenlediği "Doğu Türkistan'a Ses Ver" konulu basın açıklaması, cuma namazı çıkışı Fatih Camisi avlusunda yapıldı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Durmuş Aydın, Çin'in uygulamalarından vazgeçmesi adına bir kanaat oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, 2016'dan bu yana 1 ila 3 milyon Uygur'un toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakıldığını söyledi.

Uygurların temel insani haklarının ellerinden alındığını dile getiren Aydın,
"Şimdi bir de bu zulümlere Çin hükümetinin 'sıfır Kovid' politikası nedeniyle eve kapatılma zorunluluğu eklendi. Evlerin kapıları kaynak makineleriyle kapatılmakta, insanların en temel ihtiyaçlarını gidermek için dahi dışarı çıkmalarına müsaade edilmemektedir."
ifadelerini kullandı.

Aydın, Birleşmiş Milletlerin, bu konuda daha aktif sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği Başkan Vekili Abdulehad Udun da 24 Kasım'da Urumçi'de karantinadaki bir binada çıkan yangında 44 insanın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Udun, dünyadan tamamen tecrit edilip evlerine kapatılan binaların birinde çıkan yangına geç ve etkisiz müdahale yapıldığını savunarak,
"Doğu Türkistanlılar olarak tüm şehitlerimizin hesabını sormayı hedeflerken, dünyadan orada olup bitenlere karşı bir ses beklerken maalesef 44 can yanarak şehit oldu."
diye konuştu.
#Çin
#Uygur Özerk Bölgesi
#İHH
2 ay önce
default-profile-img
İstanbul'da Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde uyguladığı politikalar protesto edildi
Çekmeköy'de ilginç kaza: Minibüs halay çeken grubun arasına daldı
Kontrolden çıkan otomobil metro inşaatına uçtu: Bir yaralı
2023 Aile Destek Programı Şubat ayı ödeme tarihleri
Kamyonetle çarpışan yolcu otobüsü meyve bahçesine savruldu: Yedi yaralı
ABD basınından İran'daki İHA saldırısına dair çarpıcı iddia: İsrail gerçekleştirdi