Gündem İstanbulu susuzluğa çöp dağlarına ve kötü kokuya mahkum eden eski İBB Başkanı Sözen müsilajı Cumhurbaşkanı Erdoğana bağladı

İstanbul’u susuzluğa çöp dağlarına ve kötü kokuya mahkum eden eski İBB Başkanı Sözen müsilajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bağladı

1990'lı yılların başlarında belediye başkanlığı yaptığı İstanbul'da, şehri kötü kokulara, çöp dağlarına ve su kesintilerine mahkum eden Nurettin Sözen, Marmara Denizi'nde etkili olan müsilajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bağladı. Marmara’nın dip akıntı dolayısıyla temizleneceğinin varsayılmasının bilimsel bir yaklaşım olmadığını savunan Sözen, kendisinden sonra gelen yönetimlerin projeleri durdurduğunu, sorunun bu yüzden kaynaklandığını savundu.

Haber Merkezi Diğer
İstanbul’u susuzluğa çöp dağlarına ve kötü kokuya mahkum eden eski İBB Başkanı Sözen müsilajı Cumhurbaşkanı Erdoğana bağladı
Nurettin Sözen

1989 yerel seçimlerinde Sosyal Demokrat Halkçı Parti'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen ve görev süresi boyunca Haliç'teki kötü kokularla, su sorunlarıyla ve çöp dağları ile şehri yaşanılmaz bir yer haline getiren Nurettin Sözen, son günlerde özellikle Marmara Denizi'nde etkili olan müsilajdan (deniz salyası) Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sorumlu tuttu.

CHP'ye yakın Tele1 kanalına konuk olan Sözen, ekranda "Müsilajın nedeni Erdoğan mı?" ifadelerine yer verilirken Haliç'in temizlenmesini sağlayan Erdoğan'ı şu ifadelerle eleştirdi:

"Bilimsel bir yaklaşım değil"

Marmara korunmadığı takdirde Marmara çevresi kötü kokular nedeniyle yaşanmaz hale gelebilir. Bizden evvel ve sonra gelen arkadaşlar Marmara’nın tuzlu su alışverişi dolayısıyla yani dip akıntı dolayısıyla temizleneceğini varsaydı. Bu bilimsel bir yaklaşım değildir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sorumlu tuttu

Bizim zamanımızda Riva’da, Kadıköy’de ve Baltalimanı’nda tam biyolojik arıtma yapmak üzere başladığımız projeler Sayın Erdoğan zamanında durdurulmuştur. Eleştirdiğim anlayış meselesidir.

Erdoğan döneminde Haliç'ten 5 milyon metreküp çamur çıkartıldı

İstanbullular için ciddi bir sorun kaynağı olan Haliç'in temizlenmesi işi 1994'de belediye başkanı olan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın döneminde "Haliç Çevre Koruma Projesi" ismiyle gerçekleştirilmişti.

Toprakla doldurulması dahi önerilen Haliç'te, Erdoğan'ın döneminde ilk etapta tarama yapıldı ve 5 milyon metreküplük çamur, döşenen dev borularla Alibeyköy'deki eski taş ocaklarına pompalandı. 1997'de başlayan bu çalışma 1999'da tamamlandı.

Temizliğin ikinci etabında ise Haliç'i kirleten evsel ve sanayi atıkları kolektörlere alındı. O dönemde Haliç'i kirleten evsel ve insani atıklar fileyle ve eski teknelerle toplandı.

Çöp dağları geri geldi
GÜNDEM
Çöp dağları geri geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Haliç'li paylaşım: Biyolojik çeşitliliği korumaya ve artırmaya devam edeceğiz
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Haliç'li paylaşım: Biyolojik çeşitliliği korumaya ve artırmaya devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haliç'i nasıl temizlediysek Marmara'yı da kurtaracağız
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haliç'i nasıl temizlediysek Marmara'yı da kurtaracağız
Abone Ol Google News
Kanal İstanbul'da ilk köprünün temeli 26 Haziran'da atılacak: 2 yılda tamamlanması hedefleniyor
Ekonomi

Kanal İstanbul'da ilk köprünün temeli 26 Haziran'da atılacak: 2 yılda tamamlanması hedefleniyor

Kanal İstanbul'da ilk köprünün temelinin atılacağı alanda açıklama yapan Karayolları 1. Bölge Müdürü Turgay Çolak, "Şu anda şantiyemizde 165 personelimiz çalışmakta olup, iş kalemlerini ve pandemi koşullarını da dikkate alarak çalışmalarımız giderek artarak devam edecektir. Bunu 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmayla ilgili hedefimizi gerçekleştirmek için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz" dedi.
İslahiye'de 57 milyon yıl öncesine ait fosil bulundu: Deniz salyangozu olduğu iddia edildi
Hayat

İslahiye'de 57 milyon yıl öncesine ait fosil bulundu: Deniz salyangozu olduğu iddia edildi

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, 57 milyon yıllık olduğu tahmin edilen deniz salyangozu olarak da bilinen 'Ammonit' fosili bulundu.
Erdoğan ve Aliyev Karabağ'da Şuşa Beyannamesi'ni imzaladı
Gündem

Erdoğan ve Aliyev Karabağ'da Şuşa Beyannamesi'ni imzaladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'le birlikte Ermenistan işgalinden kurtarılan Şuşa'da, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileriye taşıyacak "Şuşa Beyannamesi"ni imzaladı. Karabağ'ın işgalden kurtarılmasında Türkiye'nin verdiği desteği hiçbir zaman unutmayacaklarını belirten Aliyev, "Şuşa beyannamesi yeni iş birliklerimizin teminatıdır. Bu beyanname ilişkilerimizi üst düzeye çıkarıyor. Beyanname askeri anlamda ve savunma sanayisinde karşılıklı yardımı içeriyor" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Karabağ tekrar eski ihtişamına ve öz kimliğine kavuşacak. Karabağ'ın ve Azerbaycan'ın bir daha böyle felaket yaşamaması için gereken tedbirleri alacağız. Savunma sanayiinde Azerbaycan üretim merkezi olacak" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.