Gündem Karadeniz gazını taşıyacak ilk boru denizde

Karadeniz gazını taşıyacak ilk boru denizde

Karadeniz’de keşfedilen 540 milyar metreküplük doğal gazı taşıyacak boruların ilki kaynak yapıldıktan sonra denize indirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi törende, “Buradaki çalışmalarımızı kasım ayının ilk haftalarında tamamlıyoruz. 2023’te günlük 10 milyon metreküp gaz sisteme girecek” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Karadeniz gazını taşıyacak ilk boru denizde
170 kilometrelik deniz hattındaki ilk borular Karadenize indirilmeye başlandı.

Karadeniz’de keşfedilen 540 milyar metreküplük doğal gazı taşıyacak olan borular, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle deniz altına indirilmeye başlandı. Türkiye tarihinin en büyük gaz keşfini sırtlayacak 170 kilometrelik deniz hattındaki ilk borular, mavi sularla buluştu. Filyos’taki Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli mesajlar verdi.

İLK KAYNAĞIMIZI YAPIYORUZ

  • Erdoğan şunları söyledi: “Bugün ülkemizin şu ana kadar en büyük doğalgaz keşfi olan Karadeniz gazında kritik bir safhaya ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. 2 yıl önce müjdemiz, açıkladığımızda yerli gazımızın 2023’te milletimizin hizmetine sunacağımızı ifade etmiştik. Gemilerimiz Fatih’in açtığı sondaj kuyularının alt ve üst sondaj çalışmalarını gerçekleştirdiler. Geçen yıl temelini attığımız doğalgaz işleme tesisimizin inşası süratle devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sığ deniz kısmını boru serimi ve montajını yapacak gemi Türkiye’ye ulaştı. Bugün ilk boruları denize indiriyor ardından da ilk kaynağımızı yapıyoruz. Derin deniz tarafında da inşallah ilk kaynağı önümüzdeki ay vuracağız. Derin denizde inşa edeceğimiz boru hattıyla eş zamanla doğalgazı milli iletişim şebekesine başlayacak olan karadaki boru hattının yapımına da başlıyoruz.”

GÜNLÜK HEDEF 40 MİLYON METREKÜP

“Buradaki çalışmalarımızı Kasım ayının ilk haftalarında tamamlıyoruz. 2023’te günlük 10 milyon metreküp gaz sisteme girecek. Sakarya Gaz Sahası pik üretime 2026’da ulaşacak. Sahada açılacak 40 kuyuyla birlikte günlük gaz kapasitemizi 40 milyon metreküpe çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin son 20 yılda elde ettiği her kazanımın gerisinde, tıpkı buradaki gibi çok büyük emek ve sabır vardır. Bütün alanlarda hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için çok çalıştık. Dünyanın satın almak için sıraya girdiği İHA’larımızı, akıl sahibi herkesin gıptayla baktığı otoyolları, tünelleri, barajları velhasıl bütün projeleri milletimizin hizmetine geçirdik. Kimi zaman vesayet odaklarıyla, kimi zaman terör örgütleriyle, kimi zaman istemezükçü muhalefet ile mücadele ettik.”

RUMLARIN TEZLERİYLE KARŞI ÇIKTILAR

“Yurt dışındaki odaklardan önce içimizdeki muhalefet partileri gösterdi. Ne dediler: Yapamazsınız. Bize ‘Ülkenin kaynaklarını heba ediyorsunuz’ dediler. Sismik arama ve sondaj faaliyetlerimize Rumların tezleriyle karşı çıktılar. Değerli kardeşlerim şu anda bizim kendimize ait 4 tane sondaj gemimiz var. İki tane de sismik araştırma gemimiz var. Bunlar öyle kolay kiralanan gemiler değil. Artık bu gemiler bize ait. Ülkenin ve milletin menfaatin söz konusu olduğu milli bir mesele, Türkiye’nin hak ve hukuku koruyacak bir duruş sergileyemediler. ‘Her seçim öncesinde gaz keşfediyor’ diyen aklı evveller oldu. Daha bunun gibi ahlak ve vicdan dışı ithamla karşılaştık. Biz bunların hiçbirine kulak asmadık. Bugün o gün dirayetle duruşun ve sabrımızın meyvelerini topluyoruz. ”

4. gemimiz Abdülhamid Han

  • Rusya-Ukrayna arasındaki çatışmalar nedeniyle tüm dünyada petrol fiyatları fahiş fiyatlara ulaştı. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden olan ABD'de fiyatlar kimi eyaletlerde 3 katı oranına yükseldi. Gelişmiş ülkelerde enflasyon oranı son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştır. Biz de ülke olarak fiyatların küresel ölçekte bu denli arttığı dönemde vatandaşlarımızı korumak için destek mekanizmalarını devreye aldık. Küresel riskleri minimalize etmek için yoğun çaba sağlıyoruz. Sondaj gemilerimizi son dönemde attığımız bir adımla 4'e çıkardık. Böylece kendi sondaj filosuna sahip sayılı ülkelerden biri haline geldik.

Az önce arkadaşlarımızla şöyle bir değerlendirme yaptık. 4. sondaj gemimizin adını ne verelim? Ve yaptığımız değerlendirme neticesinde bu bölgede Sultan Abdülhamid yapmış olduğu çalışmalarla bir döneme aslında ismini vermiş. Dedik ki bu geminin adını Abdülhamid Han olarak belirlediğimizi açıklayalım. Bu gemimizin göreve başlamasıyla, çalışmaları daha hızlı, verimli gerçekleştireceğiz.”

Alçaklığın bedelini ödeteceğiz

  • HDP’li vekilin polise saldırmasına tepki gösteren Erdoğan, şunları söyledi: "Terörün siyasi uzantılarıyla hukuk ve demokrasi içinde mücadelemizi sürdürüyoruz. Dört vatan evladının ateşinin yüreğimizi yaktığı bir günde bölücü örgütün uzantılarının İstanbul Kadıköy'de ortalığı birbirine katmaları, polisimize saldırmaları, terörist başını öven sloganlar atmaları, provokasyondan öte kalleşliktir, namussuzluktur, kanı bozukluktur. Ben inanıyorum ki milletvekilliği dokunulmazlığı hiç kimseye teröristi övme, güvenlik güçlerine hakaret etme hakkı tanımaz. Dünkü alçaklığın faillerine bunun bedelini yargı önünde muhakkak ödeteceğiz. Türkiye terörün her türlüsüyle mücadelesini eninde sonunda zafere ulaştıracaktır."

Oyunlarını boza boza büyüdük

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vesayetten darbeye, terör eylemlerinden ekonomik tuzaklara kadar nice oyunları boza boza ülkemizi büyüttük, güçlendirdik, özgürleştirdik. Vatan topraklarına gözünü dikenleri eze eze ülkemizi güçlendirdik. Cudi’de ezdik, Gabar’da ezdik, Tendürek’te ezdik, Bestler Deresi’nde ezdik. İnlerine girdik ve gire gire yolumuza devam ediyoruz. Emperyalistlerin tetikçiliğini yapan bölücü terör örgütüne tarihinin en ağır darbelerini indirdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nKuzey Makedonya Başbakanı nDimitar Kovaçevski’yi kabul etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, nKuzey Makedonya Başbakanı nDimitar Kovaçevski’yi kabul etti.

Koridor için tele zirve

Dünyanın karşı karşıya olduğu tahıl krizine çözüm olacak ‘tahıl koridoru’nun oluşturulması için yoğun çaba harcayan Türkiye’nin diplomasi trafiği liderler düzeyine taşınıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le tele zirve gerçekleştirecek. Koridor projesinde atılacak adımlar ele alınacak.

Hesaplaşmadan son nefesimizi vermeyeceğiz

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezi olaylarıyla başlayan Türkiye’ye karşı girişimlere dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Hatırlarsanız ülke olarak milli gelirimizi 958 milyar dolara kadar çıkarmışken Gezi olaylarıyla başlayıp hala süren çok yönlü saldırılar sebebiyle hedefimizin gerisine düşmüştük. Şayet bu engeller olmasaydı bugün milli gelirde 1,5 trilyon dolar sınırını aşmış olacaktık. Milli gelir sıralamasında Türkiye’nin yükselmesine mani olanlarla hesaplaşmamızı tamamlamadan son nefesimizi vermeyeceğiz. Yine son 20 yılda asgari ücreti enflasyondan arındırılmış haliyle yüzde 200’e yakın, dolar cinsinden ise yüzde 100’ün üzerinde arttırdık. Aynı şekilde bu tuzaklarla uğraşmasaydık insanlarımızın gelir seviyelerini de bugünküne göre 2 katına çıkarmış olacaktık. Milletimizin işine, aşına, refahına göz dikenlerle de hesaplaşmadan son nefesimizi vermeyeceğiz.”

Karadeniz gazını karaya taşıyacak borular denize iniyor
FOTOĞRAF 10
Title
Karadenizde 2020de bulunan doğal gazı vatandaşın kullanımına sunmak için çalışmalar aralıksız devam ediyor.
Title
16 GEMİ ÇALIŞMALARA DESTEK VERİYORBirçok ilke imza atacak projenin hayata geçmesi için denizde ve karada 4 bin 200 çalışan mesai harcıyor, gazı karaya çıkarmak için 3ü sondaj olmak üzere 16 gemi de çalışmalara destek veriyor.
Title
Denizin 2 bin 200 metre altında ve karada devam eden çalışmalar planlandığı gibi ilerliyor.
Title
Dünyanın sayılı projelerinden gösterilen Filyos Vadisi Projesinde önemli bir adım daha 13 Haziranda atılacak.
Title
BORU İNDİRME TÖRENİNE ERDOĞAN DA KATILACAKÇanakkale ve İstanbul boğazlarını geçerek 7 Haziranda Filyos Limanına ulaşan ve doğal gazı karaya taşıyacak boruları 5 kilometrelik sığ kısımlarda deniz tabanına yerleştirecek Castoro 10 isimli gemiye boru yüklemesi limanda sürüyor.
Title
İlk boru indirme işlemi, 13 Haziranda Cumhurbaşkanı Erdoğanın katılması beklenen törenle gerçekleştirilecek.
Title
SON SEVKİYAT BU AY TAMAMLANACAKKömürün başkenti olarak bilinen, son keşifle doğal gazın da başkenti olarak anılmaya başlayan Zonguldakın, Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki limanda çalışmalar 7 gün 24 saat esasına göre ilerliyor.Şu ana kadar 12 metre uzunluğunda yaklaşık 21 bin borunun limana indiği Filyosta son sevkiyatın da bu ay içinde tamamlanması planlanıyor.
Title
Castoro 10 gemisinin işleminin ardından derin denizde boru serimi için ise CastorONE isimli gemi Türkiyeye gelecek.
Title
GÜNLÜK 10 MİLYON METREKÜP GAZ ÜRETİLEREK 2023TE ŞEBEKEYE VERİLECEKSakarya Gaz Sahasında deniz altına kurulacak üretim sistemine ilk olarak 6 ila 10 kuyu bağlanacak ve bu kuyulardan günlük 10 milyon metreküp gaz üretilerek 2023te Türkiyenin doğal gaz şebekesine verilecek. Bu miktar yıllık bazda 3,5-4 milyar metreküpe denk gelirken, üretim dünyadaki bu tür sahalarda da olduğu gibi kademeli olarak artacak.
Title
Karadenizde en yüksek üretim seviyesine 2027-2028de ulaşılması beklenirken, bu dönemde günlük 40 milyon metreküp, yıllık bazda ise yaklaşık 15 milyar metreküp gaz üretilmiş olacak.
Karadeniz gazını karaya taşıyacak borular denize iniyor
Karadeniz'de keşfedilen 540 milyar metreküp doğal gazı karaya taşıyacak borular, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılması beklenen törenle 13 Haziran Pazartesi günü denize inecek.

Ve geri sayım başladı: Karadeniz gazı müjdesi
FOTOĞRAF 11
Title
Karadeniz gazını taşıyacak borular, 464 günde deniz tabanına döşenecek. Sisteme ilk etapta günlük 10 milyon, ardından da 40 milyon metreküp gaz verilecek.
Title
Türkiyenin en büyük doğalgaz keşfi olan Sakarya Gaz Sahasındaki deniz altı borularının ilk etabı geçtiğimiz günlerde Zonguldaktaki Filyos Limanına getirilirken, Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi kapsamında yapılacak çalışmaların takvimi de netleşti. Doğalgaz rezervlerinin çıkarılması, karaya iletilmesi ve işlenerek ulusal şebekeye verilmesi amacıyla yapılacak çalışmalar 21 Şubat 2022de başlayacak.
Title
Türkiye Gazetesinin haberine göre, 464 gün sürmesi planlanan deniz tabanı boru inşa projesi, hava muhalefeti ve gemilerin teknik arıza yaşaması gibi durumlar yaşanmazsa 30 Mayıs 2023te bitecek.
Title
Çalışmaların devam ettiği süre boyunca Filyos Limanı ve çevresinde çeşitli tedbirler alınacak. Sakarya Gaz Sahası Araştırma Alanı ile Filyos Limanı arasındaki yaklaşık 177 kilometre uzunluğundaki deniz alanının 3 kilometre sağ ve 3 kilometre sol tarafı olarak belirlenen koridorun içinde gemi demirleyemeyecek.
Title
Bu bölgede balıkçılık faaliyetleri de duracak. Ayrıca, çalışmalara engel olmaması ve herhangi bir kazaya sebep oluşturmaması için su altında ve deniz dibinde araştırma faaliyetleri gibi faaliyetler de yapılamayacak.
Title
Söz konusu çalışmaların ardından Karadeniz gazı, şu anda Zonguldakın Çaycuma ilçesinde yapımı devam eden ve 3 bin 200 dönümlük bir alana inşa edilen Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisinde karaya çıkacak.
Title
Tesiste, ilk etapta günlük 10 milyon metreküp işleme yapılması beklenirken, devam eden süreçte işleme kapasitesi 40 milyon metreküpe kadar yükselecek.
Title
Title
Title
Title
Ve geri sayım başladı: Karadeniz gazı müjdesi
Karadeniz'deki tarihi doğal gaz keşfinin ardından heyecanlandıran gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Proje takvimi belli olurken, Karadeniz gazının 15 ay sonra kombiyi yakacağı öğrenildi.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.