|

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar '25 yıldır bizi oyaladılar' diyerek uyardı: Pile'yi Rum köyüne dönüştürmek istiyorlar

Pile'nin Türklerden arındırılmak istendiğine dikkati çeken KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Gayeleri, tamamen bir Rum köyü olması" açıklamasında bulundu. KKTC lideri, "BM 25 yıldır bizi oyaladı" vurgusunda bulundu.

15:40 - 21/08/2023 الإثنين
Güncelleme: 15:41 - 21/08/2023 الإثنين
Diğer
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

Pile'ye yol yapmak isteyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerlerinin direnişiyle karşılaştı.

İş makinelerinin önüne bariyerler kuran BM askerleri, müdahale sonucu geri çekilmek zorunda kaldı.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni (GKYR) rahatsız eden duruma ilişkin KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar çarpıcı ifadeler kullandı.

Tatar, Rumların Pile'nin tamamen bir Rum köyü olmasını hedeflediğini belirterek, buna müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Tatar, KKTC tarafından BM kontrolündeki Yeşil Hat üzerinde bulunan karma köy Pile'ye yönelik başlatılan yol yapımı çalışmalarında yaşanan gerginliğe ilişkin konuştu.

"Pile'yi Türklerden arındırarak Rum köyü yapmak istiyorlar"

BM'nin, Rumların tesirinde kalarak sergilediği tavrın üzücü olduğunu anlatan Tatar, şunları kaydetti:

Rumların gayesi, Pile'nin tamamen bir Rum köyü olması. Amaç ve gayeleri bu. Pile'deki Türklere yaşamı zorlaştırarak onları Lefkoşa'ya Gazimağusa'ya göç ettirmek. Pile'deki Türklere devletin onları unuttuğu izlenimi vermek. Pile'yi Türklerden arındırmak.

Baktığımızda Pile'den Rum yönetimi kontrolündeki Larnaka'ya ara bölgeden yollar geçmiş. Ara bölgede inşaat faaliyetleri yapılarak üniversite kurulmuş. Bunlar nasıl oluyor? Mutabakat sağlanmadan orada bir takım gelişmeler oluyor. O tarafa gelince bir şey yok ama bize gelince böyle bir tavır!

Tatar, Pile'yi KKTC'nin Beyarmudu kasabasına bağlayan mevcut yoldan ulaşımın, normalde 10 dakika sürdüğünü ancak gümrük işlemleri ve yoğunluktan dolayı bu sürenin 1 saate çıktığını vurguladı.

KKTC lideri, Pile'den KKTC'ye gelmek isteyen acil hastaların dahi gümrük kapısında zaman kaybettiklerini ve bu nedenle Pile-Yiğitler Yolu Projesi'nin uygulamaya geçirildiğini kaydetti.

"BM 25 yıldır bizi oyaladı"

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Pile'de yaşayan Kıbrıs Türklerinden "bizi unuttunuz" şeklinde devamlı serzeniş aldıklarını aktararak şöyle konuştu:

Bu yolun yapımı, kendi vatandaşlarımıza hizmet götürebilmek için 25 yıl diplomatik yollardan mücadele verdik. BM 25 yıldır bizi oyaladı.

'Yok New York'a, yok İngilizlere soracağız' bahaneleri ile beklettiler. Bizleri oyalayarak işi uyutma yoluna gittiler. Bizlerin unutacağını zannettiler.

"Müsaade edemeyiz"

BM Barış Gücü askerleri ile KKTC polisi arasında 18 Ağustos'ta yaşanan olayları hiç arzu etmediklerini fakat BM askerlerinin bölgede KKTC toprağı olan alanı Yeşil Hat'ta dahil gibi göstermeye çalıştığını anlatan Tatar, şu ifadeleri kullandı:

  • Burada bir otorite vardır. Bu otoritenin polisi ve askeri vardır. KKTC'nin toprağını Yeşil Hat'tın içinde göstermelerine müsaade edemeyiz.
  • Yiğitler'den Pile'ye yol yapımını eninde sonunda tamamlayacaklarına dikkat çeken Tatar, sorunun diplomatik yollardan çözülmesini temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

#Ersin Tatar
#KKTC
#Pile
#Birleşmiş Milletler
٪d أشهر قبل