Gündem Marmaris yangının 3 günü 72 saat dolmadan çalışmalar tamamlandı

Marmaris yangının 3. günü: 72 saat dolmadan çalışmalar tamamlandı

Muğla Marmaris'te farklı noktalarda devam eden orman yangınıyla mücadele üçüncü gününde de devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki yangında 4 bin 500 hektarlık alanın zarar gördüğünü ifade ederek, "72 saat dolmadan bu çalışma tamamlanmış oldu." dedi. Bakan Kirişci, son noktayı sabah saatlerinde açıklamayı planladıklarını ifade etti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Marmaris yangının 3. günü: 72 saat dolmadan çalışmalar tamamlandı
Marmaris orman yangını.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 21 Haziran günü çıkan orman yangını büyük ölçüde kontrol altına alındı.

İşte yaşanan son gelişmeler:

22.07: Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki yangında 4 bin 500 hektarlık alanın zarar gördüğünü ifade ederek, "72 saat dolmadan bu çalışma tamamlanmış oldu." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YANGIN BÖLGESİNDE

17.00 Marmaris'te kriz merkezinde bilgi alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı basın açıklamasında, "Yangın büyük oranda kontrol altına alınmış bir durumda, ufak bir bölgede devam ediyor." dedi.

12.35: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dalaman Havalimanı'nda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve diğer ilgililerden Marmaris'te devam eden orman yangınına ilişkin bilgi aldı.

12.15: Muğla'nın Marmaris ilçesinde orman yangını çıkardığı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli S.A. sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. İşlemlerin ardından tutuklanan şüpheli cezaevine gönderildi.

10:33: Bakan Soylu, ''Bu afetle ilgili en önemli mesele orman teşkilatımız çok kısa bir sürede müdahale etti. Daha geniş alanlara yayılmasını engelledi. Sahada çok profesyonel bir çalışma oldu. Rüzgarın olumsuzluklarına dair önlemler alınıyor En büyük risk öğleden sonra çıkacak rüzgar. Bu bölgeye gelmeden siyaset derdinde olanlar var'' dedi.

10:25: Bakan Kirişci, ''Dün gece sabaha kadar yoğun çalışma sürdürdük. Katar'dan 3 helikopter, Azerbaycan'dan bir amfibik uçak geldi'' açıklamalarda bulundu.

10.04: Muğla'nın Marmaris ilçesinde orman yangını çıkardığı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli S.A. sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

00:50: Azerbaycan’ın, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınlarıyla mücadeleye destek için gönderdiği amfibi uçak Muğla’ya geldi. Uçağın yarın sabah Marmaris’teki söndürme çalışmalarına katılması bekleniyor.

00:47: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Marmaris’te meydana gelen orman yangınından 29 kişinin etkilendiğini, 12 kişinin hastaneye sevk edildiğini bildirdi.

00:39: Soylu ve Kirişci, yangın sahasını helikopterle gece havadan kontrol ederek son durum ile yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

00:33: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Marmaris'teki yangınla mücadelede Bakanlık çalışmaları hakkında bilgi paylaşarak, "Bölgedeki vatandaşlarımızın acil ve temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza 200 bin TL aktardık" dedi.

00:16: Emniyet Genel Müdürlüğü, Marmaris’te meydana gelen orman yangınına 21 TOMA, 103 araç ve 312 personel görevlendirilmesi yapıldığını bildirdi.

DUMAN VE KÜLLER İLÇE MERKEZİNE ULAŞTI

Bördübet mevkisindeki yangının duman ve külleri rüzgarın etkisiyle ilçe merkezine kadar geldi.

Körfez ve karada duman etkili olurken cadde ve sokaklarda küller birikti.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Evinden tahliye edilen ailelere üçer bin lira ödeme yapıldı
OYNAT 01:30
Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Evinden tahliye edilen ailelere üçer bin lira ödeme yapıldı
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki orman yangınını söndürmek için aynı kararlılıkla çalışmaları sürdüreceklerini belirtti. Bakan Kirişci, 'Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın burada bazı ailelere değil, ihtiyaç sahibi bütün ailelere, tahliye edilen evleri karşılığında üçer bin lira nakit olarak ödeme işlemleri de gerçekleştirilmiştir.' ifadelerini kullandı.

YOL TRAFİĞE KAPATILDI

Asparan mevkisinden ilçe merkezine gelen yol trafiğe kapatıldı.

İlçe merkezine ulaşım İçmeler Mahallesi'nden sağlanıyor.

Yangın nedeniyle Datça-Marmaris karayolu da trafiğe kapatıldı.

AFAD'dan da yangına ilişkin açıklama geldi. Açıklamada, söndürme çalışmalarının 27 helikopter, 14 uçak, 330 arazöz ve 96 iş makinesi, 28 itfaiye ve su tankeri, 24 TOMA, 2 İHA ile sürdürüldüğü belirtildi.

EGM sosyal medyadaki 'yangın' oyununu ifşa etti: Yangın tweet'lerinin yüzde 60'ı bot hesaplardan atıldı​
FOTOĞRAF 15
Title
Emniyet Genel Müdürlüğü, Muğla'nın Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını sonrası, sosyal medya üzerinden provokasyon yapan hesapların yöneticisi-kullanıcılarının tespit edildiğini duyurdu.
Title
Yapılan açıklamada, dün gece 22 bin 787 farklı hesaptan atılan tweet'lerin yüzde 60'ının bot hesaplar tarafından atıldığı vurgulandı.
Title
Botlar aracılığıyla atılan tweet'lerin yüzde 63'ünün FETÖ iltisaklı, yüzde 16'sının ise PKK iltisaklı olduğu duyuruldu.
Title
Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
Title
\"Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince, kanunların verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 724 esasına göre yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında; 21 Haziran 2022 tarihinde Muğla ili Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını ile ilgili sosyal medya platformları üzerinden;

Title
Yangına müdahale edilmediği, otellere alan açmak için çıkarıldığı ve sabotaj söylemlerinin dolaşıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı, kamuoyu üzerinde panik vegüvensizlik oluşturabilecek söylemlerin bilgisayarlar tarafından yönetilen botproje hesaplar aracılığıyla yayıldığı görülmüştür.

Title
Meydana gelen yangın olayı ile ilgili paylaşımlar incelenmiş ve “halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa veveya kin beslemeye alenen tahrik eden, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla içerik üreten” hesaplar hakkında çalışma yapılmış olup, suç unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisikullanıcısı tespit edilerek işlemlere başlanılmıştır.

Title
Bahse konu olayla ilgili oluşturulan etiket ve bahsetmelerle ilgili bot hesapların tespitine yönelik yapılan çalışmalar neticesinde;

Title
#marmaris etiketi(hashtag) kullanılarak 22787 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %59.42’sinin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.
Title
“Orman” kelimesi kullanılarak 16031 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %67.38’inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

Title
“Yanan” kelimesi kullanılarak 17235 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %56.1’inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.
Title
“Uçaklar” kelimesi kullanılarak 3571 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %71.74’ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.
Title
“Şahan” kelimesi kullanılarak 10723 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %57,14’ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

Title
“Otel” kelimesi kullanılarak 5709 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %54.55’inin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.\"
Title
EGM sosyal medyadaki 'yangın' oyununu ifşa etti: Yangın tweet'lerinin yüzde 60'ı bot hesaplardan atıldı​
Emniyet Genel Müdürlüğü, Muğla'nın Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını sonrası, sosyal medya üzerinden provokasyon yapan hesapların yöneticisi/kullanıcılarının tespit edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, dün gece 22 bin 787 farklı hesaptan atılan tweet'lerin yüzde 60'ının bot hesaplar tarafından atıldığı vurgulandı. Botlar aracılığıyla atılan tweet'lerin yüzde 63'ünün FETÖ iltisaklı, yüzde 16'sının ise PKK iltisaklı olduğu duyuruldu.

274 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Ayrıca Marmaris'te toplam 274 kişinin önlem amacıyla evlerinden tahliye edildiği bilgisi verildi.

"ÜMİTSİZ DEĞİLİZ"

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, akşam saatlerinde Muğla Afet Koordinasyon Merkezi'nde yangınla ilgili son durumu gazetecilerle paylaştı.

Kirişci, "Ümitsiz değiliz, çalışmalarımızı yarın da aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. Temennimiz bu yaşamız olduğumuz hadisenin kısa zamanda olumlu bir şekilde neticelenmesidir. İnşallah bunu yarın rüzgar eğer bu kadar şiddetli olacak bilgisini almamış olsaydık daha fazla ümitvar olacaktık. Ama ümitsiz değiliz, yarın da çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

'3 BİN HEKTAR ALAN YANDI

Bakan Kirişci, gün içinde yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 bin hektar alanın yangından etkilendiğini söylemişti.

ORMANI YAKTIĞINI İTİRAF ETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris'teki yangınla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını ve suçunu itiraf ettiğini söyledi.

  • Şüphelinin 34 yaşında Marmaris doğumlu S.A. olduğunu aktaran Soylu, şunları söyledi:
  • "Emniyet ve jandarma şüpheliyi biraz önce yakaladı. Ayrıca iki benzin bidonu da var olay yerinde. Kendisi de itiraf etti. O bölgeyle ilgili geçmişten kalan ticari bir anlaşmazlık sebebiyle, aile arasındaki anlaşmazlık sebebiyle kendisinin kızarak yaktığını hatta kendisini de öldürmek istediğini söyledi."

'UÇAN KALE' İLK KEZ GÖREVDE

Marmaris'teki orman yangınlarıyla mücadele etmek için TSK'nın ağır tonajlı hava araçlarından biri Chinook helikopteri ilk kez görevde.

Türkiye'nin en büyük yangın söndürme araçları arasında yer alan ve bir kerede 10 tona kadar su atabilen helikopter söndürme çalışmalarında yer alıyor.

Marmaris'i küle çeviren sabotajcı bidonla yakalandı
GÜNDEM
Marmaris'i küle çeviren sabotajcı bidonla yakalandı

Yeşil vatan için seferberlik: Marmaris'teki yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor
GÜNDEM
Yeşil vatan için seferberlik: Marmaris'teki yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor

Marmaris yangınında bir gözaltı: Şüpheli suçunu itiraf etti
GÜNDEM
Marmaris yangınında bir gözaltı: Şüpheli suçunu itiraf etti

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.