Gündem Mehdi Ekerden şövalye nişanı iddialarına yanıt

Mehdi Eker'den 'şövalye nişanı' iddialarına yanıt

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, hakkında çıkan "Fransa tarımına katkı sağladığı ve Fransa’dan hayvan ithalatı yapıldığı için şövalye nişanı verildiğine" dair iddialara cevap verdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker
​AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, hakkında çıkan "Fransa tarımına katkı sağladığı ve Fransa’dan hayvan ithalatı yapıldığı için şövalye nişanı verildiğine" dair iddialara ilişkin açıklama yaptı.

Mehdi Eker, daha önce defalarca ilgili platformlarda ve TBMM’de net bir şekilde açıklamalar yapmasına rağmen son günlerde yine sosyal medya ve bazı miting meydanlarında söz konusu iddianın tekrar gündeme getirildiğini belirtti.

Eker, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla bir kez daha duyuru yapmayı uygun bulduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

  • Fransa’nın Dönem Başkanlığını yürüttüğü G20 toplantıları kapsamında, 23 Haziran 2011 tarihinde Paris’te, G20 Tarım Bakanları toplantısı da yapılmıştır. Bu toplantıda, Bakanlığımın da önerileri doğrultusunda, G20 tarihinde ilk kez “tarım, açlık, gıda fiyatlarındaki dalgalanmalar, gıda krizleri, ülkelerin arz ve talep dengelerinin tespit edilmesi ve sağlanması için bir sistem oluşturulması” gibi konular tartışılmıştır. Toplantı sonucunda tarımsal üretim ve verimliliği artırmayı ve tarımsal piyasa bilgi paylaşımını ve şeffaflığı sağlamayı amaçlayan “Gıda Fiyatlarındaki Dalgalanmalar ile Mücadele ve Tarım Eylem Planı”nın onaylanmasına karar verilmiştir. Bu toplantıda alınan kararlar ve eylem planı dönemin G20 deklarasyon metnine de dahil edilmiştir.
  • Şahsımın ve Bakanlığımın ilgili bürokratlarının, söz konusu toplantıda alınan bu önemli kararlara ve özellikle eylem planının oluşturulmasına ilişkin katkıları nedeniyle, Dönem Başkanı ülke Fransa tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı sıfatıyla şahsıma ve konuyla ilgili toplantılara katılan Bakanlığımın iki Bürokratına, bahsi geçen nişanın verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu konu ile ilgili Fransa Büyükelçiliği tarafından gönderilen resmi yazının tercümesi ektedir. Yazı içeriğinde nişanın hangi nedenle verildiği de açıklanmaktadır.
  • Görüleceği üzere söz konusu nişanın verilmesinin sebebi; Fransa tarımına katkı yapılmış olması veya Fransa’dan hayvan ithalatı yapılmış olması değil; dünyada tarımsal üretim ve verimliliğin geliştirilmesi, tarımsal piyasa bilgilerinin paylaşımı ve şeffaflığın sağlanması ve açlıkla mücadele amacıyla ilk kez hazırlanan “Gıda Fiyatlarındaki Dalgalanmalar ile Mücadele ve Tarım Eylem Planı”nın kabul edilerek onaylanması sürecine yaptığımız katkılardır.
  • Yukarıda izah ettiğim üzere, şahsıma yöneltilen iddialar tamamen gerçek dışı olup, hakkımda kasıtlı olarak ve gerçekleri çarpıtmak suretiyle bu konuda yalan beyan ve ithamlarda bulunan şahıslar hakkında her türlü yasal haklarımı saklı tuttuğumu ifade etmek isterim.

Yılmaz: 2023'ten önce son viraj, son seçim
GÜNDEM
Yılmaz: 2023'ten önce son viraj, son seçim

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.