Gündem Milli Eğitim Bakanı Selçuk TVNETte soruları yanıtladı Sınavların ertelenmesi söz konusu değil

Milli Eğitim Bakanı Selçuk TVNET'te soruları yanıtladı: Sınavların ertelenmesi söz konusu değil

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının Türk eğitim sistemine etkileri ile ilgili merak edilenleri TVNET ekranında cevapladı. Sınav takvimi ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, "Mevcut durumda LGS sınavında bir erteleme durumu söz konusu değil. Sınavların zamanında yapılmasını önemsiyoruz" ifadelerini kullandı. Yakın zamanda eğitim takvimi çerçevesinde atama takvimi ile ilgili açıklamaların da gündeme geleceğini belirten Bakan Selçuk, "Okullar kapalıyken bizim öğretmen alımı yapma imkanımız şu anda yok. Ama en geç önümüzdeki hafta bu konu ile ilgili gereken açıklamayı ilgili arkadaşlarımız edinmiş olacaklar. Öğretmen arkadaşlarımız bizden haber beklesinler, çok beklemeyecekler" dedi.

Haber Merkezi Tvnet
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TVNET ekranında merak edilen soruları yanıtladı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TVNET ekranında merak edilen soruları yanıtladı.

Koronavirüs salgınından dolayı dün alınan kararla evde eğitim 30 Nisan'a kadar uzatıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim sisteminin geleceğiyle ilgili kafalardaki soru işaretlerini gidermek adına TVNET Haber Müdürü Serhat İbrahimoğlu'nun sorularını yanıtladı.

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları şöyle:

"LGS takvimindeki gecikmeler ve belirsizlikler her zaman öğrencilerin kaygısını arttırır. Öğrencilerin zor günler geçirdiğini biliyoruz. Bu konu hakkında uyum çalışmalarımız var. Koronavirüsün seyrine bağlı olarak elbette ileride bazı değişiklikler söz konusu olabilir. Ama mevcut durumda LGS sınavında bir erteleme durumu söz konusu değil. Sınavların zamanında yapılmasını önemsiyoruz.

Bakan Ziya Selçuk'tan öğretmenlere müjde: Merak etmesinler. Çok beklemeyecekler
OYNAT 00:41
Bakan Ziya Selçuk'tan öğretmenlere müjde: Merak etmesinler. Çok beklemeyecekler
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının Türk eğitim sistemine etkileri ile ilgili merak edilenleri TVNET ekranında cevapladı. Bakan Selçuk öğretmen atamalarına ilişkin açıklamalarda da bulundu. Selçuk, 'Yakın zamanda eğitim takvimi çerçevesinde atama ile takvimi ile ilgili açıklamalarımız gündeme gelecek merak etmesinler. Öğretmen arkadaşlarımız bizden haber beklesinler, çok beklemeyecekler' dedi.


Daha kaliteli içerikler gelecek

EBA'nın internet altyapısından bütün herkesin faydalanmasını istedik. İlk hafta bizim için test haftasıydı. Bunlar elbette kolay işler değil. Bazı hatalarımız olmuştur ve olacaktır. Önemli olan bu hatalarımızı düzeltmek. Önümüzdeki günlerde göreceksiniz daha kaliteli içerikler gelecek.

EBA'nın internet altyapısında bir öğretmenimiz öğrencisiyle etkileşim içerisine girebilir. Öğrencisine ödevindeki eksiklikler nedir, nasıl daha iyisi olabilir şeklinde bir iletişim olabilir. Önümüzdeki günlerde ihtiyaç halinde rehber hizmetimiz de olacak. Öğretmenler öğrencilerimizin ailesiyle iletişim içerisinde olacak. Bir iki hafta içerisinde bu sürece de uyum sağlayacağız. Daha nitelikli bir çerçeve ortaya çıkacak. EBA'nın öğrencilerin hayatında büyük bir yeri var. Bu süreç bittikten sonra bu sistem işlemeye devam edecek.

Yaş gruplarına göre egzersiz yaptıracağız

Öğretmenlerimiz egzersiz konusunda bazı temel hareketleri yaş gruplarına göre çocuklarımıza yaptıracaklar. Bu hafta kısmen yapıldı. Ama önümüzdeki haftadan itibaren daha kapsamlı olacak. Bunun ötesinde öğrencilerimizin oyun oynamasıyla ilgili neler yapılabilir, anne babalar bu işe nasıl katılabilir, anna babalara rehberlik yapılması ne şekilde mümkün olur, Türkiye'nin tanınmış uzmanlarının önerileri nelerdir? Bütün bunların hepsini önümüzdeki hafta görme imkanı bulacağız. Kapsamlı bir çalışma olacak.

Bakan Ziya Selçuk: EBA'nın internet altyapısında iyileştirmeler yapıyoruz
OYNAT 01:28
Bakan Ziya Selçuk: EBA'nın internet altyapısında iyileştirmeler yapıyoruz
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının Türk eğitim sistemine etkileri ile ilgili merak edilenleri TVNET ekranında cevapladı. Bakan Selçuk, 'EBA'nın internet altyapısında da iyileştirmeler yapıyoruz. Bu anlamda televizyon içerikleri, EBA içerikleri, yüzyüze eğitim ve telafi içerikleri olmak üzere üç açıdan çocuklarımızın eğitimlerini kapsam altına alıyoruz'' şeklinde konuştu.


Türkiye dijital eğitime hazır olmalı

Önümüzdeki on yıl içerisinde yüksek öğretimde fiziksel binalara yapılan yatırım yüzde 80 oranında azalıyor. Binaların dışında dijital eğitim ön plana çıkacak. Türkiye de buna hazır olmalı. Geldiğimizden beri buna ait bir çabamız var. EBA'nın daha iyi olması için çaba sarf ediyoruz. Yüz yüze eğitim başladığında EBA'nın daha da aktif hale geleceğini söyleyebilirim.

Dezenfektan ve maske üretimi konusunda tüm meslek liselerimizi harekete geçirdik. Tüm okullarımızı dezenfekte etme işlemlerini bitirdik. Bugün itibariyle sadece nöbetçi yöneticiler okullara gidiyorlar. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için hazır hale getirmeye çalışıyorlar.

Atamayla ilgili bizden haber beklesinler

Yakın zamanda eğitim takvimi çerçevesinde atama takvimi ile ilgili açıklamalarımız gündeme gelecek merak etmesinler. Şu anda okullar açık olmadığı için bir belirsizlik var. Ve bu belirsizlikten dolayı da okullar kapalıyken bizim öğretmen alımı yapma imkanımız şu anda yok. Ama en geç önümüzdeki hafta bu konu ile ilgili gereken açıklamayı ilgili arkadaşlarımız edinmiş olacaklar. Öğretmen arkadaşlarımız bizden haber beklesinler, çok beklemeyecekler.

Sektörü takip ediyoruz

Sektörü takip ediyoruz ve ne tür problemler var, bununla ilgili alınması gereken Ekonomik Tedbirler Paketi'nde neler olabilir konusundaki düşüncelerimizi paylaşıyoruz ve bunu ilgili makamlara iletiyoruz, paylaşıyoruz. Eğer okullar somut olarak öğrenci ücretinin tümünü iade ederlerse özel okullardaki öğretmenlerin maaşı ödenemez hale gelir. Bu konuda bir teknik analize ihtiyaç var. Özel okulların ifade ettiği bir husus var; o da 'her şekilde yapılmayan eğitim telafi edilecek' şeklinde. Dolayısıyla bugünkü alınan ücretler o günkü hizmetlerin karşılığı olarak değerlendirilebilir. Diğer teknik konular yemek veya servis gibi hususlar elbette çalışılır ve analiz edilir.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı: Evde eğitim 30 Nisan'a kadar uzatıldı
GÜNDEM
Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı: Evde eğitim 30 Nisan'a kadar uzatıldı
Abone Ol Google News
Kahramanları ikna edeceğiz

'Kahramanları' ikna edeceğiz

​Koronavirüs tedavisinde dünyaya umut olacaklar...
Gözler Erdoğanda

Gözler Erdoğan'da

​Cumhurbaşkanı Erdoğan belediye başkanlarına hitap edecek.
Afrika değil Avrupa

Afrika değil Avrupa

​İtalya ve İspanya'daki hastanelerden trajik fotoğraflar.
Tahlil bilgilerini gizlemişler

Tahlil bilgilerini gizlemişler

​İstanbul'daki 2 laboratuvarda koronavirüs skandalı.
Sağlıkçılar bir de<br>bunlarla uğraşıyor

Sağlıkçılar bir de
bunlarla uğraşıyor

​Ateşi yüksek çıkan kadın ortalığı birbirine kattı.
Bu şekilde kazanamazsınız

Bu şekilde kazanamazsınız

​Bilim Kurulu üyesi 'en büyük tehlike' diyerek uyardı.
Konya Büyükşehir'den tam destek

Konya Büyükşehir'den tam destek

​Konyalı vatandaşların mağdur olmamasını sağlayacağız
Doktor yazarsa almayın

Doktor yazarsa almayın

​Bakanlık'tan kağıt reçetelerin azaltılması için talimat.
İBB'nin bıraktığı işi<br>bakanlık bitiriyor

İBB'nin bıraktığı işi
bakanlık bitiriyor

İstanbul'un yeni şehir hastanesine yol geliyor.
'Hocaların hocası'na<br>acı veda

'Hocaların hocası'na
acı veda

Koronadan yaşamını yitiren ilk hekim oldu.
Ve nihayet

Ve nihayet

​Çin'den çok önemli koronavirüs kararı: Satışı yasaklanıyor.
Dansözlü drift'li<br>korona partisi!

Dansözlü drift'li
korona partisi!

​Polis tek tek dizip, ceza kesti.
İşte şimdi oldu

İşte şimdi oldu

​Yardım parası kuyruğunda yığılma yok, sosyal mesafe var.
Evde çok konuşmayın

Evde çok konuşmayın

​Malezya'da kadınlara ilginç karantina uyarısı.
Dolandırıcıya kaptırmayın!

Dolandırıcıya kaptırmayın!

​Yardım yapacaklara çok kritik IBAN uyarısı.
Uçakla doldu

Uçakla doldu

​Kapanan Atatürk Havalimanı'nda yer neredeyse kalmadı.
Kan sıvısı ile koronavirüs engellenebilir

Kan sıvısı ile koronavirüs engellenebilir

​Koronavirüs salgını için profesörden çarpıcı test açıklaması.
SANKO Holding: Biz de sizinleyiz Türkiyem
Ekonomi

SANKO Holding: Biz de sizinleyiz Türkiyem

Konukoğlu Ailesi, COVID-19 küresel salgınının ardından yaşanan ekonomik sıkıntıların çözümüne katkı sunmak amacıyla çalışanlarına ve ihtiyaç sahiplerine toplam 22 milyon liralık yardım yaptı. SANKO Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, “Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVID-19 ile mücadelede, bu zor günleri birlik, beraberlik, dayanışma ve gönül birliği ile atlatacağımızdan şüphemiz yok” dedi.
Aksaray Belediyesi koronavirüse karşı her alanda tedbirler alıyor
Gündem

Aksaray Belediyesi koronavirüse karşı her alanda tedbirler alıyor

Aksaray Belediyesi, son yılların en büyük küresel sağlık tehdidi olan Korona (COVID-19) virüsünün ilk tespit edilmesi ile birlikte önleyici tedbirler almak için harekete geçti. Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray genelinde önleyici tedbirlerin salgın öncesinde itibaren alınmaya başladığını ifade etti. Risk grubunda yer alan 60 yaş üstü vatandaşların, kronik hastaların, engellilerin evde kalması için çağrıda bulunan Başkan Dinçer, “Evde Kalın, hizmeti bizden alın” diyerek Aksaray Belediyesi 444 55 68 No’lu Çağrı Merkezinin ve 0552 888 68 68 numaralı Whatsapp iletişim hatlarını 7\24 vatandaşların hizmetinde olduğunu hatırlattı.
Tayland'da koronavirüs önlemi: Sokağa çıkma yasağı
Dünya

Tayland'da koronavirüs önlemi: Sokağa çıkma yasağı

Tayland'da, yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbir için yarından itibaren tüm ülkede gece sokağa çıkma yasağı uygulanacağı bildirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.