Gündem Milli Savunma Bakanlığı İdlibdeki çekilme tamamlandı

İdlib'de ağır silahların çekilmesi süreci tamamlandı

Milli Savunma Bakanlığı: İdlib'deki çekilme tamamlandı

Milli Savunma Bakanlığı, Soçi'deki mutabakat kapsamında İdlib'de ağır silahların Silahtan Arındırılmış Bölge'den çekilmesi sürecinin bugün itibarıyla tamamlandığını açıkladı.

Haber Merkezi AA
Türkiye ve Rusya'nın anlaşmasının ardından İdlib'te ağır silahların geri çekilme süreci başlatılmıştı.
Türkiye ve Rusya'nın anlaşmasının ardından İdlib'te ağır silahların geri çekilme süreci başlatılmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından İdlib'e ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "İdlib'de gerginliğin sonlandırılması ve karşılıklı çatışma riskinin ortadan kaldırılması maksadıyla, ağır silahların SAB'tan çekilmesi 10 Ekim 2018 tarihinde tamamlanmıştır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde (İGAB) istikrarın temini için, garantör devletler olan Türkiye ve Rusya arasında 17 Eylül 2018 tarihli Soçi mutabakatı imzalanmıştır. Mutabakat gereği; sahanın coğrafi yapısı ile yerleşim alanlarının özellikleri de dikkate alınarak İGAB sınırları boyunca 15-20 km. derinliğinde Silahtan Arındırılmış Bölge (SAB) oluşturulmuştur.

  • Garantör ülke olarak Türkiye mutabakattaki sorumluluklarını yerine getirmiş, bu kapsamda, İdlib'de gerginliğin sonlandırılması ve karşılıklı çatışma riskinin ortadan kaldırılması maksadıyla, ağır silahların SAB'tan çekilmesi 10 Ekim 2018 tarihinde tamamlanmıştır. İdlib'de sürdürülebilir ve kalıcı barışın tesisi için mütabakat kapsamında faaliyetlerimiz hız kesmeden sürdürülmektedir."

TSK İdlib'e 20 TIR beton blok gönderdi
GÜNDEM
TSK İdlib'e 20 TIR beton blok gönderdi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.