Gündem Numan Kurtulmuş Türkiye olarak sonuna kadar Tunustaki darbenin karşısındayız

Numan Kurtulmuş: Türkiye olarak sonuna kadar Tunus'taki darbenin karşısındayız

Tunus'taki darbeye ilişkin açıklamada bulunan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Tunus'taki darbenin Tunus halkına zarar vereceğini görüyoruz. Türkiye olarak sonuna kadar bu antidemokratik faaliyetin karşısındayız" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Numan Kurtulmuş: Türkiye olarak sonuna kadar Tunustaki darbenin karşısındayız
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Tunus'ta dün akşam askeri darbe girişimi yaşandığını, çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

"HALKI YOK SAYMAK"

Türkiye'nin bugüne kadar çok fazla darbeyle karşılaştığını vurgulayan Kurtulmuş, "Prensip olarak dünyanın her yerinde yapılan darbelere karşıyız çünkü darbeler, halkın özgür iradesini yok saymaktır" ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, darbelerin demokratik kurallar bakımından kabul edilemez olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

"HER ZAMAN KARŞIYIZ"

Bizim coğrafyamızda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da demokrasinin yeni yeni yeşermeye başladığı bir ortamda hiç kimsenin halkın demokrasi taleplerini yok saymaya ve bunları yok etmeye çalışmak gibi bir fiilin içerisinde olmaması gerekir. Şu anda detaylı bilgiler yok fakat ben prensip olarak söylüyorum. Türkiye'nin duruşu bellidir. Türkiye her zaman darbelere karşıdır.

"İNSANLIK SUÇUDUR"

Kimden gelirse gelsin, halk tarafından seçilmiş hangi meşru hükümete karşı yapılırsa yapılsın, hangi meşru parlamentoyu ortadan kaldırırsa kaldırsın darbelerin insanlık suçu olduğunu bilen bir milletiz. Darbelerin ülkeleri onlarca yıl geriye götüren gerici hareketler olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla Tunus'taki darbenin Tunus halkına zarar vereceğini görüyoruz. Türkiye olarak sonuna kadar bu anti demokratik faaliyetin karşısındayız.

Tunus'taki darbede BAE parmağı: Dört gün önce 'yeni darbe geliyor' paylaşımında bulundular
DÜNYA
Tunus'taki darbede BAE parmağı: Dört gün önce 'yeni darbe geliyor' paylaşımında bulundular

AK Parti'den Tunus'taki darbeye sert tepki: Siyasi meşruiyete yönelik bir darbedir
GÜNDEM
AK Parti'den Tunus'taki darbeye sert tepki: Siyasi meşruiyete yönelik bir darbedir

Tunus'ta darbe girişimi: Meclis Başkanı Gannuşi ve milletvekilleri parlamentoya alınmadı
DÜNYA
Tunus'ta darbe girişimi: Meclis Başkanı Gannuşi ve milletvekilleri parlamentoya alınmadı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.