Gündem ÖSYM Başkanı duyurdu ALES sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı duyurdu: ALES sonuçları açıklandı

Akademik kariyer yapmak isteyen on binlerce adayın ter döktüğü ALES sınavı, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) yayınladığı takvime göre 7 Eylül’de açıklanacaktı. Ancak ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, merakla beklenen sonuçlar için adaylara müjdeyi erken verdi. Aygün Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/1) sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 16 Ağustos'ta düzenlenen ALES/1'e ilişkin şunları kaydetti: "Değerli ALES adaylarımız, lisansüstü başvurularınızı yapabilmeniz için sonuç açıklama tarihini öne alarak 7 Eylül olarak ilan etmiştik. Çalışmalarımızı hızlandırdık ve değerlendirme işlemlerini daha erken tamamladık ve bugün sonuçları sizlerle paylaşacağız. Hayırlı olsun."

ALES sonuçları sorgulama nasıl yapılır?

ALES/1 sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden açıklandı. Adaylar, T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra sonuçlarını görüntüleyebilecek. Öte yandan yetkililer, adayları kişisel bilgi niteliğindeki T.C. kimlik numaralarının ve şifrelerin hiç kimse ile paylaşılmaması, ÖSYM dışındaki sitelere girilmemesi konusunda uyardı. Aksi durumda ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan adayın kendisinin sorumlu olacağını belirtti.

ALES puan hesaplama: ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
GÜNDEM
ALES puan hesaplama: ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

ALES sonuçları kaç yıl geçerli?

ÖSYM'nin hazırladığı ALES 2020 kılavuzuna göre, ALES sınavından alınan sonuçlar beş yıl boyunca geçerlidir.

Ales puan hesaplama nasıl yapılır?

ALES Puan Türleri ve Test Ağırlıkları

-ALES Sayısal Puanı: 0,75 (Sayısal) – 0,25 (Sözel)

-ALES Sözel Puanı: 0,25 (Sayısal) – 0,75 (Sözel)

-ALES Eşit Ağırlık Puanı: 0,50 (Sayısal) – 0,50 (Sözel)

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunup bilgisayar ortamında değerlendirilmektedir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanarak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde ediliyor.

ALES giriş belgeleri erişime açıldı
GÜNDEM
ALES giriş belgeleri erişime açıldı

  • Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülüyor. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanmaktadır.

ÖSYM 2020 KPSS/1 tercih ve yerleştirme sonuçları açıklandı
GÜNDEM
ÖSYM 2020 KPSS/1 tercih ve yerleştirme sonuçları açıklandı

Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanmaktadır.

Bakan Varank'tan 'YÖK' açıklaması: Kılavuz hazırlayacağız
GÜNDEM
Bakan Varank'tan 'YÖK' açıklaması: Kılavuz hazırlayacağız
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.