Gündem HDP iddianamesi kabul edildi

HDP iddianamesi kabul edildi

HDP'nin kapatılması istemiyle yeniden açılan davada ilk incelemesini tamamlayan Anayasa Mahkemesi, iddianamenin kabulüne karar verdi. HDP'nin hazine yardımlarının bulunduğu banka hesabına bloke konulması yönündeki tedbir talebi reddedildi. 850 sayfalık iddianamede, yaklaşık 500 HDP'li hakkında siyasi yasak isteniyor. İddianame ön savunma için HDP’ye gönderilecek.

Haber Merkezi AA
Son dakika haberi: AYM HDPye kapatma davası iddianamesini kabul etti
HDP

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Yargıtay Başsavcılığı'nca HDP’nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianamede ilk incelemesini bugün yaptı. Yüksek Mahkeme, iddianamenin kabulüne karar verdi.

Hesaplara bloke konulmayacak

HDP'nin hazine yardımlarının bulunduğu banka hesabına bloke konulması yönündeki tedbir talebinin reddine hükmedildi.

Oy birliğiyle karar alındı

AYM’nin görevlendirdiği raportör, HDP’nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianamenin kabulüne yönelik olumlu yönde rapor hazırlamıştı. İade gerekçesindeki eksikliklerin giderildiği tespitinde bulunmuştu. Heyet, oy birliğiyle iddianameyi kabul etti.

Süreç nasıl işleyecek?

AYM’nin iddianameyi kabul etmesiyle birlikte, iddianame ön savunma için HDP’ye gönderilecek. HDP’nin ön savunması sonrası ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin esas hakkındaki görüşünü AYM’ye sunacak.

Daha sonra Başsavcı Şahin sözlü açıklama, HDP’nin görevlendirdiği kişi ise sözlü savunma yapacak. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

İddianamenin detayları

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin kapatılması istemiyle ikinci kez Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) dava açmıştı. 850 sayfalık iddianamede, yaklaşık 500 partili hakkında siyasi yasak isteniyor. Partinin banka hesabına tedbir konulması da talep ediliyor.

Başsavcı'dan açıklama

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Halkların Demokratik Partisi’nin eylemleri, devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına aykırı bulundu. HDP hemen hemen tüm organları, üyeleri ve teşkilatları vasıtasıyla bu nitelikteki suçları işlemiş, işlenmesini tahrik ve teşvik etmiştir" demişti.

AYM iade etmişti

  • AYM, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada, eksiklik tespit ettiği iddianameyi 31 Mart’ta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade etmişti.

HDP’ye yeniden kapatma
davası: Banka hesaplarına tedbir talep edildi
GÜNDEM
HDP’ye yeniden kapatma davası: Banka hesaplarına tedbir talep edildi

HDP’ye kapatma davasında kritik gün: AYM ilk incelemesini yapacak
GÜNDEM
HDP’ye kapatma davasında kritik gün: AYM ilk incelemesini yapacak
Abone Ol Google News
İzmirli bir grup depremzededen eylem: Enkaz altında kalan ziynet eşyalarımızın parasını istiyoruz
Gündem

İzmirli bir grup depremzededen eylem: Enkaz altında kalan ziynet eşyalarımızın parasını istiyoruz

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde evleri yıkılan veya hasar görenlerden oluşan 100 kişilik bir grup, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplandı. Depremzedeler adına basın açıklaması yapan Nilsu Karaman Aktarıcı, enkaz paralarını, içeride kalan hurda bedellerini, enkazda kalan ziynet eşyalarının parasını istediklerini dile getirdi. Depremzeler, eylem sonrası bakanlığa taleplerini içeren dilekçe sundu.
Nahda Hareketi'nden siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine çağrı: Ülkedeki kazanımları koruyalım
Dünya

Nahda Hareketi'nden siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine çağrı: Ülkedeki kazanımları koruyalım

Tunus'taki Nahda Hareketi, siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerine, ülkenin demokratik kazanımlarının korunması hedefiyle yaşanan son gelişmeler konusunda istişareleri yoğunlaştırma çağrısında bulundu. Hareket ayrıca Cumhurbaşkanı Said'den kararlarından dönmesini ve sorunların çözümünde demokrasiye uygun anayasal çerçevede hareket etmesini istediklerini belirtti.
Sosyal medyada yeni provokasyon: Suriyelilerin “Gitmiyoruz mitingi” düzenleyeceği yalanı ortaya atıldı
Gündem

Sosyal medyada yeni provokasyon: Suriyelilerin “Gitmiyoruz mitingi” düzenleyeceği yalanı ortaya atıldı

Sosyal medyadaki yalan terörüne bir yenisi eklendi. 2019 yılına ait bir görsel üzerinde oynama yapılarak oluşturulan sahte afişle, Suriyelilerin İstanbul Saraçhane’de 'Gitmiyoruz mitingi' düzenleyeceği yalanı paylaşıldı. Haber platformları ve çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, bunu gerçek sanarak paylaştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.