Gündem Suriyeliler korkudan sokağa çıkamıyor

Suriyeliler korkudan sokağa çıkamıyor

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, “Şehirden göndereceğim” dediği Suriyelilere yemek yardımını kesmesi şehri karıştırdı. Irkçı söylemler nedeniyle hedef alınan göçmenler, korkudan dışarı çıkamıyor. Mersin Anamur’dan Kerami Ö. isimli vatandaş CHP’li başkan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Şahin Şen Yeni Şafak
CHP’li Tanju Özcan ırkçı söylemleri ile kentte yaşayan mazlumları sokağa çıkamaz hale getirdi.
CHP’li Tanju Özcan ırkçı söylemleri ile kentte yaşayan mazlumları sokağa çıkamaz hale getirdi.

31 Mart seçimleri öncesi "Bolu’da Suriyeli görmek istemiyoruz" diyen, başkan seçildikten sonra da aşevinden Suriyelilere yapılan yemek yardımını kesen CHP’li Tanju Özcan’ın ırkçı söylemleri kentte yaşayan mazlumları sokağa çıkamaz hale getirdi.

Aşevinden yemek yardımı alamayan Suriyeliler çöplerden yiyecek bulmaya çalışıyor. Suriye’deki Esed zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan mülteciler, Tanju Özcan’ın başkan seçilmesinden sonra vatandaşların kendilerine saldıracağını düşünür hale geldi. Özcan’ın skandal sözlerine CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’da destek vererek, "Biz Suriyeli mültecilerin vatanlarına geri dönmesini istiyoruz" dedi.

Tanju Özcan

DÜŞMANLIĞINI AÇIKÇA GÖSTERDİ

Suriyeli düşmanlığını 31 Mart öncesinde açıkça gösteren CHP’li Tanju Özcan’ın ırkçı söylemleri 1.5 yıl önce Esed zulmünden kaçarak Bolu’ya sığınan İbrahim ailesini de korkuttu. Sol bacağı sakat olduğu için yürüyemeyen ve çalışamayan Ali İbrahim, “Biz savaştan kaçmak zorunda kaldık. Türkiye’de sadece yaşamak istiyoruz. Belediye başkanı seçilince korkmaya başladık. Çocuklarımı dışarı çıkarmaya korkuyorum. Sadece çöp kovalarına gitmelerine izin veriyorum. Çünkü oradan yemek buluyorlar” diye konuştu.

KOMŞULAR SAHİP ÇIKIYOR

Camları kırık dökük eski bir evde yaşayan Suriyeli İbrahim ailesi, soğuktan korunmak için kırık olan camları yastıklarla kapatmaya çalışıyor. Bolu’yu ve Boluluları çok sevdiklerini vurgulayan Ali İbrahim, evlerine astıkları Türk bayraklarıyla Türkiye’yi ne kadar sevdiklerini gösteriyor. 10 kişinin yaşadığı evde bulunan 7 çocuğun giyecek ayakkabısının olmaması yürekleri sızlattı. Sakat bacağından dolayı çalışamadığını ve evine para getiremediğini söyleyen baba Ali İbrahim, “Çalışabilsem para kazanıp eve ekmek getiririm. Aşevinden yemek alamıyoruz. Sağolsun Türk komşularımız yardım ediyor. Allah onlardan razı olsun” dedi.

IRKÇI TAVIRA SUÇ DUYURUSU

CHP'li Öözcan'ın Suriyeli mazlumlara yönelik ırkçı tutumuna ilşkin Mersin'in Anamur ilçesinde yaşayan Kerami Ö. isimli vatandaş suç duyurunda bulundu. Özcan hakkında, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen dilekçede, Tanju Özcan'ın mülteciler aleyhine ırkçı söylemlerde, halkı mülteciler aleyhine kışkırtıcı, infial oluşturucu eylem ve söylemlerde bulunduğu ve aşevleri ile sair birimlerde ırkçı-ayrımcı idari kararlar aldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

  • Devlet gerekli yardımı yapıyor
  • Bolu Belediyesi tarafından yabancılara yönelik yardımlarının kesilmesinin ardından Bolu Valiliği, yaptığı açıklamayla devletin yardımlarının sürdüğünü belirtti. Bolu Valiliğinden yapılan açıklamada, son zamanlarda kamuoyunda, vatandaşları rahatsız eden ve aynı zamanda vatandaşlarla yabancı misafirleri karşı karşıya getirebilecek birtakım söylemlerin yer aldığına vurgu yapıldı. Bolu genelinde toplam 11 bin 918 yabancı uyruklu şahsın yaşadığı ifade edilen açıklamada, bunlardan 2 bin 379'unun Suriyeli olduğu belirtilerek, "Devletimizin koyduğu kurallar çerçevesinde muhtaç olduğu tespit edilen yabancılara, yine devletimizin koyduğu prensipler çerçevesinde gerekli yardımlar yapılmaktadır ancak bu yardımların kaynakları farklı olmaktadır. Yardım uygulaması bu şartlar altında yine devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.

CHP'li Belediye Başkanı'ndan 'Suriyelilere yardım yapılmayacak' talimatı
OYNAT
CHP'li Belediye Başkanı'ndan 'Suriyelilere yardım yapılmayacak' talimatı
Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, aday gösterildiği CHP'den Bolu Belediye Başkanlığı'na seçilip, mazbatasını alarak, göreve başlayan Tanju Özcan, kampanya dönemindeki vaatlerinden olan 'Bolu Belediyesi'nden yabancı uyruklulara ayni ve nakdi yardım yapılmaması' talimatını verdi.

Suriyeliye yemek yok
GÜNDEM
Suriyeliye yemek yok
Abone Ol Google News
İsveç’te inanılmaz görüntü: Gökyüzü bir anda mora döndü
Dünya

İsveç’te inanılmaz görüntü: Gökyüzü bir anda mora döndü

İsveç’in Trelleborg kasabasında gökyüzü, yakındaki Gislov kasabasındaki domates bahçelerinde kullanılan ‘verimli enerji aydınlatma sistemi' nedeniyle mor renge dönüştü.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İslamofobi ve ırkçılık çok ciddi bir seviyeye ulaştı
Dünya

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İslamofobi ve ırkçılık çok ciddi bir seviyeye ulaştı

Nijer'in başkenti Niamey'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "İslamofobiye karşı kararlılıkla ve birlik içinde mücadele etmeliyiz. Bu ciddi bir mesele. İslamofobi ve ırkçılık çok ciddi bir seviyeye ulaştı" ifadelerini kullandı.
İranlı nükleer bilimci saldırı sonucu hayatını kaybetti: Netanyahu'nun sunumunda adı özellikle belirtilmişti
Dünya

İranlı nükleer bilimci saldırı sonucu hayatını kaybetti: Netanyahu'nun sunumunda adı özellikle belirtilmişti

İran Savunma Bakanlığı, İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden Muhsin Fahrizade'nin terör saldırısı sonucunda hayatını kaybettiğini açıkladı. Aynı zamanda Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı da olan Fahrizade'nin saldırı sonucu ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ifade edildi. Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Zarif, nükleer fizikçi Fahrizade'ye yönelik terör saldırısında İsrail'in rolü olduğuna dair ciddi belirtiler bulunduğunu söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise olayın ardından yaptığı açıklamada "Gergin günler bizi bekliyor" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.