Gündem Teröre ve teröriste bonkör

Teröre ve teröriste bonkör

DEAŞ’la mücadele adı altında terör örgütü PKK/PYD’ye sadece bu yıl 550 milyon dolar finans sağlayacak olan ABD, milyonlarca Suriyeli mülteci söz konusu olunca aynı cömertliği göstermiyor.

Yasemin Asan Yeni Şafak
ABD, PKK/PYD’ye sadece bu yıl 550 milyon dolar finans sağlayacak
ABD, PKK/PYD’ye sadece bu yıl 550 milyon dolar finans sağlayacak

ABD, Suriye’de terör örgütü PKK/PYD’ye geçen yılın Mayıs ayına kadar 700 milyon dolarlık silah yollarken, bu rakamın önümüzdeki beş yılda 3 milyar dolara ulaşacağı ifade ediliyor. Söz konusu silahlar arasında tank füzesi, el bombası, makinalı tüfek, roket atar, uçaksavarlar, zırhlı roket fırlatıcı, balistik füze, mayınlar bulunuyor. Terör örgütüne gönderilen silahların pekçok kez Türkiye’ye karşı kullanıldığı da belgelerle ispatlandı.

İNSANİ YARDIMI SINIRLI KALDI

Terör örgütü PKK/PYD’ye yıllık yarım milyar dolar düzeyinde destek sağlarken, ABD’nin Esed ve diğer terör örgütlerinden kaçan sığınmacılara insani yardımı sınırlı kaldı. Financial Tracking Service verilerine göre bu ülke geçen yıl yaklaşık olarak 460 milyon dolar Suriyeli mülteci ve sığınmacılara kaynak ayırdı. Öte yandan ABD sadece 6500 Suriyeli mülteciyi ülkeye kabul etti.

Ya Türkiye olmasaydı?

Türkiye ise savaşın bitirilmesi için yoğun çaba sarf ederken kısıtlı kaynaklarını da yaşanan dramları hafifletmek için seferber etti. Türkiye, açık kapı politikası ile 3,5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaparken 30 milyar doların üzerinde de kaynak harcadı. Türkiye, şefkat elini uzatarak muhtemel ölümlerin önüne geçmiş oldu. Suriyelilerin vatanlarına dönmeleri için ve Suriye’deki DEAŞ ve benzeri terör örgütlerini temizlemek için Fırat Kalkanı Operasyonu’nu yaparak Cerablus, Azez ve El-Bab’ı kapsayan 2 bin kilometre karelik alana yüz binlerin geri dönüşünü sağlayan Türkiye, ikinci güvenli bölge için de Afrin’de terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ’a karşı Zeytin Dalı Harekatı’nı yürütüyor.

Ne yüzle geliyorsun
GÜNDEM
Ne yüzle geliyorsun

Borsa'da döviz hamlesi: Türk lirasına çevrildi
Ekonomi

Borsa'da döviz hamlesi: Türk lirasına çevrildi

Döviz piyasalarında son dönemde yaşanan spekülatif hareketlere karşı Borsa İstanbul Grubu'ndan bu sabah Türk Lirası hamlesi geldi. Yapılan açıklamada bugün itibariyle Türk lirasına olan güvenin ve desteğin bir göstergesi olarak, döviz varlıklarının tamamının Türk Lirası'na çevrildiği duyuruldu.
Cumhurbaşkanlığı için bir ilk: Karar çıktı kuruluyor
Gündem

Cumhurbaşkanlığı için bir ilk: Karar çıktı kuruluyor

Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı bünyesinde Özel Harekat Şube Müdürlüğü kurulacak. 9 Nisan'da Bakanlar Kurulunca verilen karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
Cinnet getiren anne dehşet saçtı
Gündem

Cinnet getiren anne dehşet saçtı

Ankara’da aile içi geçimsizlikler nedeniyle cinnet getiren anne, 5 ve 8 yaşlarındaki iki çocuğunu öldürdü. Olay anında iş yerinde bulunan baba Zekeriya Alver, gelen acı haberle eve gelerek yürek yakan manzara ile karşılaştı. Sinir krizleri geçiren acılı baba, sağlık ekiplerince güçlükle sakinleştirildi.
Veba salgını gibi
Dünya

Veba salgını gibi

Avrupalı siyasetçilerin Müslümanları hedef alan ırkçı saldırıları artık bütünüyle İslam’ın temel kaynaklarına ve ibadetlere yöneldi. Belçikalı senatör Anke Van dermeersch, Kur’an’ın gözden geçirilmesi için AİHM’e başvuracak. Danimarka Göç ve Entegrasyon Bakanı da oruç tutan Müslümanların tehlikeli olduğunu söyledi.
'Beni Zaman gazetesine Kılıçdaroğlu gönderdi, belgeleri Bülent Tezcan verdi'
Gündem

'Beni Zaman gazetesine Kılıçdaroğlu gönderdi, belgeleri Bülent Tezcan verdi'

CHP'nin İstanbul Milletvekili Erdem, katıldığı canlı yayında "FETÖ’den belge almakla yargılanıyorum ama MİT tutanaklarını bana Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan verdi." dedi. Erdem, ayrıca FETÖ'nün yayın organı zaman gazetesine de gitme talimatını Kılıçdaroğlu'nun verdiğini söyledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.