Gündem Türkiyeden Kapalı Maraş açıklaması Kullanıma açılacaktır

Türkiye'den Kapalı Maraş açıklaması: ​Kullanıma açılacaktır

Türkiye'den Kapalı Maraş açıklaması: Kullanıma açılacaktır

'Kıbrıs'ta Son Söz' panelinde konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Kapalı Maraş, tarihi belgeler ışığında hakkaniyetli bir şekilde malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacaktır" ifadesini kullandı. Türkiye ve KKTC'nin çok sağlam temellerle birbirine bağlı olduğunu ifade eden Adalet Bakanı Gül ise, "Türkiye olarak dost ve kardeş ülke KKTC'nin istikrar ve refahını, kendi istikrarımızdan, refahımızdan ve güvenliğimizden farklı görmüyoruz. Bu samimi hisler sadece bizim değil 82 milyonun ortak hisleridir" açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi DHA
Kapalı Maraş.
Kapalı Maraş.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Kapalı Maraş'ta KKTC hükümeti tarafından yürütülen, bizim de desteklediğimiz envanter çalışmasının sonuçları ışığında, arazilerin büyük çoğunluğunun vakıf malı olduğu tespit edilmiştir. Maraş, tarihi belgeler ışığında hakkaniyetli bir şekilde malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacaktır" dedi.

  • Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi'nde,

    'Kıbrıs'ta Son Söz' paneli düzenlendi. Panele, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

'RUMLAR, KIBRIS TÜRKÜNÜ AZINLIK YAPMAK İSTİYOR'

Panelin açılış töreninde konuşan TBB Başkanı Feyzioğlu, KKTC'nin güvenliğinin Türkiye'den, Türkiye'nin güvenliğinin de KKTC'den başladığını söyledi. Rumların ve Yunanistan'ın, Kıbrıs Türkünü azınlık statüsüne sokmak istediğini belirten Feyzioğlu, "Öyleyse Türkiye ve KKTC birlikte yeni bir strateji belirlemelidir. Esasen teşhis doğru yapıldıktan sonra çözüm gün gibi ortadadır. Rumlar, Kıbrıs Türkünü azınlık yapmak istemektedir. Azınlık demek, sayıca az olmak demek değildir. Egemen bir devletin millet unsuruna kurucu unsur olarak değil, azınlık olarak eklenmek demektir. Türk Milleti'nin bunu kabul etmesi söz konusu bile olamaz. Şu hâlde geriye gerçekçi tek bir çözüm kalmıştır, Rum kesimi ile birleşme çabasını bırakmak. KKTC'nin bağımsız bir devlet olarak refah ve güvenlik içinde yaşamasını sağlamak gerekir" dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül.

'KIBRIS MESELESİ BİZİM İÇİN MİLLİ DAVADADIR'

Adalet Bakanı Gül ise, Türkiye ve KKTC'nin çok sağlam temellerle birbirine bağlı olduğunu söyledi. Gül, "Türkiye olarak dost ve kardeş ülke KKTC'nin istikrar ve refahını, kendi istikrarımızdan, refahımızdan ve güvenliğimizden farklı görmüyoruz. Bu samimi hisler sadece bizim değil 82 milyonun ortak hisleridir. Tükiye, Kıbrıs meselesinde her zaman diyalog ve diplomasiye dayalı müzakere temelli bir yaklaşım içine girmiştir. Ancak çözümden kaçan taraf her zaman Rum tarafı olmuştur. Diğer taraftan Kıbrıs meselesi bizim için milli bir davadır ve her zaman milli dava olarak kalacaktır. Bu siyasetin, partilerin üstünde bir meseledir" dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy.

'İŞGAL EDİLEN KIBRIS CUMHURİYETİ'

Kıbrıs meselesini artık daha çok önem kazandığını ifade eden KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise,

"Utanmadan Türkiye'nin Kıbrıs'ta işgalci olduğunu söyleyenler var. Ben her zaman bunları kınadım. Çünkü Türkiye her zaman hukuk içinde hareket etmiştir. Hukuksuzluk diye bir şey yoktur. Hukuksuzluğu yapan güney komşularımızdır. Çünkü esas işgal edilen Kıbrıs Cumhuriyetidir. Kıbrıs Cumhuriyetinde Kıbrıs Türklerinin de hakları vardır ve uluslararası anlaşmalara göre, bütün dünyanın da kabul ettiği Kıbrıs'ta iki eşit halk vardır; Rumlar ve Türkler. Onların bizden bir üstünlüğü yoktur. Şimdi Doğu Akdeniz'de olanlar ve Rumların tek taraflı olarak Kıbrıs Türk halkının haklarına tecavüz etmeleri, bunları bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Ve tüm bunlar uluslararası hukuka aykırıdır. Ama biliyoruz ki hukuk biraz da güce bağlıdır, bizim de yanımızda Türkiye Cumhuriyeti vardır. Onun için minnettarız" şeklinde konuştu.

'KİMSE, KIBRIS TÜRKLERİNE 'AZINLIK STATÜSÜ'NÜ REVA GÖREMEZ'

Kıbrıs'ta artık yeni fikirlere ve önerilere ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay da, şunları söyledi:

"Kıbrıslı Türkleri adada fiili bir azınlık olarak göstermeye çalışan Rum zihniyetinin geçmişten bu yana değişmediği aşikardır. Tüm uyarılarımıza rağmen, Kıbrıs Rum yönetimi yıllardır Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki eşit haklarını yok sayarak hidrokarbon kaynaklarını tek başına işletmeye çalışması bunun en somut tezahürüdür. Adanın ortak sahibi Kıbrıs Türklerine kimse 'azınlık statüsü'nü reva göremez. Buna ne biz izin veririz, ne de Kıbrıs Türk halkı bunu kabul eder. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde gerçekleşecek müzakerelerde, Adadaki mevcut gerçekleri ve Rum tarafının bencil tutumunu göz önünde bulundurarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin menfaatlerini koruyan yeni alternatif çözüm yolları aramakta fayda bulunmaktadır. Kıbrıs'ta yeni bir müzakerenin sonuç vermesi için siyasi eşitliğin tüm unsurlarıyla beraber 'müzakere daha başlamadan' kabul edilmesi ve sağlam temeller üzerine inşa edilmesi gerekir. Kıbrıs Rum tarafı dürüstçe ne istediğini ve çözümden ne anladığını baştan açıkça söylemelidir. Siyasi eşitliği tüm unsurlarıyla kabul etmesi durumunda, ilerleme sağlanıp hangi temelde nasıl müzakere edileceği kararlaştırılır. Eğer kabul edilmezse, bu durumda adadaki gerçeklerle uyumlu bir anlayışla, 'siyasi eşitlik yerine egemen eşitlik temelinde' bir çözüm bulunması konusunda çalışıp; iki ayrı devlet olarak ortaklık kurulmasına gayret edilebiliriz. Değerli dostum Başbakan Ersin Tatar bu yaklaşımı 'kadife ayrılık' olarak nitelendiriyor."

'ÇELİKTEN İRADEMİZLE DOĞU AKDENİZ'DEYİZ'

Panelin yarınki oturumlarında tartışılacak olan 'Doğu Akdeniz'de enerji politikaları ve güvenlik alanı' konusunun da Kıbrıs'ın geleceği açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, şöyle konuştu:

  • "Kıbrıs, sahip olduğu doğal kaynaklarla artık sorunların ve çözümsüzlüğün değil zenginliğin ve refahın adası olarak anılmalıdır. Rum tarafı çözümsüz geçen her yeni günü kendi lehine kullanarak adanın güneyinde bulunan hidrokarbon yataklarını uluslararası hukuka aykırı bir şekilde büyük şirketlere kiralamaktadır. Güney tarafını illegal yöntemlerle enerji üssü konumuna getirmeye çalışan Rumlar, ne yazık ki AB başta olmak üzere uluslararası aktörlerin de desteğini almaktadır. Bu vesileyle, adanın kıta sahanlığındaki doğal kaynakların tek sahibi olduğunu zanneden Kıbrıs Rum tarafının girişimlerine göz yummayacağımızı burada bir kez daha vurgulamak istiyorum. Akdeniz Harekatı kapsamında çelikten irademizle Doğu Akdeniz'deyiz."

'MARAŞ'TAKİ ARAZİLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU VAKIF MALI'

Oktay, Kıbrıs meselesinin tarihi ve hukuki bir mesele olduğuna dikkat çekerek, KKTC'de kullanıma açılması planlanan Kapalı Maraş bölgesine ilişkin tartışmalara da bu anlayışla yaklaşmak gerektiğini ifade etti. Oktay, şöyle dedi:

"Kapalı Maraş'ta KKTC hükümeti tarafından yürütülen, bizim de desteklediğimiz envanter çalışmasının sonuçları ışığında, arazilerin büyük çoğunluğunun vakıf malı olduğu tespit edilmiştir. Bu vakıf arazileri, 1950'li yıllarda İngiliz sömürge yönetimi tarafından hukuka aykırı şekilde şahıslara devredilmiştir ve arşivlerde bu hukuksuzluğun belgeleri mevcuttur. Maraş'ta bulunan tarihimizin bir parçası ve atalarımızın mirası olan vakıfları ve vakıf mallarına ilişkin hukuki çerçeveyi görmezden gelemeyiz. Maraş, tarihi belgeler ışığında hakkaniyetli bir şekilde malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacaktır. Kapalı Maraş'ta bulunan vakıf mallarının hukuki statüsüne ilişkin yarınki panel oturumunun çıktılarını özellikle takip edeceğiz. Herkes müsterih olsun; çözümsüzlüğü dayatanlara karşı, Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğe sonsuza dek mahkum edilmesine izin vermeyiz. Hem uluslararası hem de ulus üstü platformlarda, dünyanın vicdanına, Kuzey Kıbrıs'ın haklı mücadelesini haykırmaya devam edeceğiz."

KKTC’de tarihi bir gün: 45 yıldır kapalı olan Maraş ziyarete açıldı
FOTOĞRAF 15
Title
Bakanlığın organize ettiği gezide, Maraş, gazetecilere mihmandarlar eşliğinde gezdiriliyor.
Title
Askeri yetkililer de; gazetecilere bilgi veriyor.
Title
Heyete KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın da eşlik ediyor.
Title
KKTC hükümeti; Kapalı Maraş'ın açılması için çalışma başlatmıştı. Maraş, Türk yönetiminde yerleşime açılacak.
Title
Gazetecilerin, Maraş gezisi devam ediyor
Title
Maraş emniyet bölük komutanlığı.
Title
KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay.
Title
Ada doğusundaki Gazimagosa, 1974’ün 13 Ağustos’unda, Kıbrıs Harekâtı’nın ikinci safhasında Türk askerince ele geçirilmiş ve buradaki Maraş bölgesi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskana kapatılarak askeri yasak bölge ilan edilmişti.
Title
O tarihten beri bölgenin güvenliğini Mehmetçik ve az sayıda BM askeri sağlıyor.
Title
BM’ye ait bir adet bina bulunan Maraş’ta TSK’nın kullanımında 6 adet orduevi binası var.
Title
Orduevlerinin bulunduğu sahil asker ailelerinin, buranın hemen ötesinde bulunan ve kapalı bölge sınırları dışından yol açılan Derinya Plajı ise kontrollü olarak halkın kullanımına açık.
Title
Buraya ancak kimlik kontrolü sonrası girebiliyorsunuz.
Title
Kimliğiniz yoksa buraya girmeniz yasak.
Title
Bunca zorluğa rağmen Maraş sahillerinin mavilikleri turistleri kendine çekiyor.
Title
.
KKTC’de tarihi bir gün: 45 yıldır kapalı olan Maraş ziyarete açıldı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından, 45 yıldır kapalı olan ve 'Hayalet Şehir' olarak bilinen Maraş'a gazetecilerin girişi sağlandı.


Maraş’ta saflar sıklaşıyor
GÜNDEM
Maraş’ta saflar sıklaşıyor

Rumlar hayal görüyor
DÜNYA
Rumlar hayal görüyor

Tepki çekmişti

Tepki çekmişti

Kapalıçarşı yönetiminden 'tarihi kitabeye kamera' açıklaması.
Türkiyede bir ilk

Türkiye'de bir ilk

Alüminyum motor bloku için test üretimi başladı.
Yanıklar önceki çatışmalara ait

'Yanıklar önceki çatışmalara ait'

​Dünya Sağlık Örgütü, 'Beyaz fosfor bombası' iddialarını yalanladı.
Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Şehit nişanlısını gelinlikle uğurladı

Barış Pınarı Harekatı şehidi Ankara'da toprağa verildi.
Kandil'in 'SİHA' kabusu<br>devam ediyor

Kandil'in 'SİHA' kabusu
devam ediyor

MİT ve TSK'dan PKK'nın sözde yöneticilerine nokta atış.
Güvenli bölge masada

Güvenli bölge masada

Dünyanın gözü ​Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesinde.
Tüm fırtınalara karşı ayakta kaldık

Tüm fırtınalara karşı ayakta kaldık

​Tunus'un demokrasiyi başardığını ve artık Arap dünyasına örnek olduğunu söyledi
En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
70'lik ninenin gururlandıran yaşamı

70'lik ninenin gururlandıran yaşamı

Çocuklarının yardımını reddetti katırıyla odun satıyor.
Sözde sorumlu etkisizleştirildi

Sözde sorumlu etkisizleştirildi

Mardin'deki teröristin kimliği tespit edildi.

50 bin liralık<br> kredi desteği

50 bin liralık
kredi desteği

​Bakan Varank girişimcilere yeni müjdeyi verdi.
Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

Bölgeden 136 araç çıkış yaptı

​TSK, teröristlerin bölgeden çekilmesini yakından takip ediyor.
TikTok'ta terör propagandası

TikTok'ta terör propagandası

​Örgüt videolarını yayan DEAŞ hesapları silindi.
İadede müşteriye İBAN dayatması

İadede müşteriye İBAN dayatması

Nakit iade yapılmayarak başka ürün aldırılıyor.
'Kölelik düzenine' yaptırım

'Kölelik düzenine' yaptırım

Çalışma izni olmayan yabancıları çalıştıranlara çok ağır ceza
ABD askerlerini ülkeye almadılar

ABD askerlerini ülkeye almadılar

​Suriye'den çekilen askerlerin kalmasına izin vermediler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.