GündemTürkiyeye karşı mı kullanılacaktı?

Suriye'de bulunan tüneller ne için kullanılacaktı?

Türkiye'ye karşı mı kullanılacaktı?

Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin'de kontrol sağlamasının ardından ortaya çıkan tünellere bir yenisi daha ekledi. Afrin kırsalında bulunan yeni tünellerin oldukça kapsamlı olması 15 Temmuz Darbe Girişimi başarılı olsaydı bu tüneller o zaman Türkiye'ye karşı mı kullanılacaktı? sorusunu da beraberinde getirdi.

Yeni Şafak
Suriye'de ortaya çıkarılan tüneller Türkiye'ye karşı kullanılacaktı.
Suriye'de ortaya çıkarılan tüneller Türkiye'ye karşı kullanılacaktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde başarılı bir şekilde sona erdirilen Zeytin Dalı Harekatı'nın ardından bölgede kontrol sağlayan güvenlik güçlerimiz terör örgütlerine ait yeni şeyler bulmaya devam ediyor. Son olarak Afrin kırsalında bulunan devasa tüneller, bu tünellerin terör örgütleri için değil, NATO konseptinde Batılı güçler için hazırlandığını gösteriyor. Bu tip yapılar ve tünelleri NATO, Bosna'da da kullanmıştı.

Bölgeden gelen görüntülerde yer alan tüneller, bir terör örgütünün hizmetine sunulamayacak kadar geniş kapsamlı, planlı ve maliyetli. Bu gibi oluşumların sadece çok büyük askeri güçlere ve gelişmiş mühimmatlara sahip olan Batılı güçler tarafından kullanılabileceği biliniyor.

Afrin'deki tünellerin betonarme olması ve genişliği bu yapıların aslında Türkiye'ye karşı kullanılacağını da kanıtlıyor.

"15 Temmuz başarılı olsaydı bu tüneller mi kullanılacaktı?"

  • Burada hayata geçirilen devasa tünellerin Afrin, Suriye, PKK ya da YPG denkleminin çok daha ötesinde olduğu ortaya çıkarken, askeri uzmanlar, şu uyarıda bulunuyor:
  • "Öncelikle aklımızda tutmamız gereken ilk nokta ABD başta olmak üzere batılı güçlerin FETÖ'yü kullanarak gerçekleştirmek istediği 15 Temmuz Darbe Girişimi olmalı. O gece FETÖ'cü askeri unsurların Türkiye'nin güneydoğusunda nelere hazırlandığı kamuoyuna yansıdı. Eğer darbe başarılı olsaydı binlerce terörist güneydoğu sınırımızdan Anadolu'nun içlerine doğru ilerleyecek ve ülkemizin parçalanması planında büyük roller üstlenecekti.

Bugün Afrin ve çevresinde ortaya çıkarılan tünellerin benzerleri Türkiye'nin sınır hattı boyunca var. Darbe başarılı olsaydı bu tünellerden sevk edilecek teröristler ve mühimmatlar mı kullanılacaktı sorunu bu nedenle önemli."

"Topçu bataryaları saklayabilir, binlerce askeri sevk edebilirsiniz"

Bulunan tünellerin oldukça planlı ve geniş olduğu gözler önüne serilirken, yapılan tünellerden hem askeri araçları, hem de binlerce askeri rahatlıkla sevk edilebileceği konuşuluyor.

Ayrıca, 175 mm'lik topların istenen yere taşınmasında da buralar hayati öneme sahip olduğu biliniyor çünkü bu gibi yerlerde yaylı sistemler de kurulabiliyor. Tünelde hakim güçler böylece topları istediği yere taşıyor, ateşliyor ve bu tüneller sayesinde düşman unsurların hava araçlarına yakalanmıyor. Bilindiği üzere NATO bunu daha önce Bosna Savaşı'nda da yapmıştı.

"Bölgedeki en büyük hedef halen Türkiye'dir"

Her ne kadar 15 Temmuz Darbe Girişimi başarısız kılınmış ve Zeytin Dalı Harekatı ile bu iş taçlandırılmış olsa da bölgedeki en büyük hedefin Türkiye olduğu bir gerçek.

Uzmanlar bu süreci, "15 Temmuz'un başarısız olmasının ardından tünellerin yok edilmemesi, aksine ek unsurlarla genişletilmesi bizlere buradaki oyunların henüz bitmediğini gösteriyor. 8 yıldır viran edilmiş bir Suriye için bu tünellere ihtiyacınız yok. Batılı güçler bu tür tünelleri geliştirme çabasında çünkü bölgedeki en büyük hedef halen Türkiye. İşte bu nedenle Zeytin Dalı Harekatı sadece bir askeri operasyon olmasının çok ötesinde, bölgenin kaderinin değiştiren bir adım olarak görülüyor" cümleleriyle ifade ediyor.

PKK'nın lüks tüneli
DÜNYA
PKK'nın lüks tüneli

Afrin'de bir terör tüneli daha bulundu
DÜNYA
Afrin'de bir terör tüneli daha bulundu

Nikahı iptal edilen çift bu kez canlı yayında evlenecek
Gündem

Nikahı iptal edilen çift bu kez canlı yayında evlenecek

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, nikah memurunun "Evlenmeyi kabul ediyor musunuz?" sorusuna gelinin, "Hayır demek ne mümkün" cevabını vermesi nedeniyle nikahı iptal edilen çift, ulusal bir kanalda canlı yayında evlenecek. Nikahı iptal edilen gelin ve damat, Turgutlu Belediyesi Nikah Memurluğuna giderek, nikah için yeniden başvuru yaptı.
'ALS' meydan okuması ölümle bitti
Gündem

'ALS' meydan okuması ölümle bitti

Artvin Yusufeli'nde sosyal medya üzerinde ALS hastalığına karşı farkındalık oluşturmak için 'meydan okuyorum' diyerek dereye atladı. Suyun etkisiyle bir anda boğulma tehlikesi geçiren genç kız yardım etmek için suya giren arkadaşı, kızı kurtarmasına rağmen kendisi hayatını kaybetti. Olaya ilişkin anların görüntüleri yaşananları gözler önüne serdi.
Şenol Güneş'le ilgili çarpıcı iddia
Spor

Şenol Güneş'le ilgili çarpıcı iddia

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'in, olaylı Fenerbahçe derbisinin kaldığı yerden oynatılma ihtimali ile ilgili "Böyle bir şeyi şahsım olarak asla kabul edemem. Böyle bir karar verilirse ben o maçı gitmem" dediği öne sürüldü.
Dzyuba'nın Mancini'den intikamı büyük ses getirdi
Spor

Dzyuba'nın Mancini'den intikamı büyük ses getirdi

Zenit ile Arsenal Tula arasında oynanan karşılaşmaya 29 yaşındaki Rus futbolcu Dzyuba damga vurdu. Mancini ile yaşadığı sorunlar nedeniyle Arsenal Tula'ya kiralanan Dzyuba, karşılaşmada oynayabilmek için 80 bin doları cebinden ödedi ve mücadelede 1 gol 1 asist kaydederek takımına 1 puanı getiren isim oldu.
Şenol Güneş'in doktoru konuştu
Spor

Şenol Güneş'in doktoru konuştu

Fenerbahçe ile kupada oynanan derbi esnasında çıkan olaylar sonrası başına 5 dikiş atılan Şenol Güneş'in doktoru açıklamalarda bulundu.