Gündem Vatikan Büyükelçisi Göktaş Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi Barış için Türkiyeye güven tam

Vatikan Büyükelçisi Göktaş Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi: Barış için Türkiye'ye güven tam

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından iki ülke arasında ilk üst düzeyli temasın Antalya'da gerçekleşmesinin olumlu bir gelişme olduğunu ve bu buluşmanın bir başlangıca işaret ettiğini bildirdi. İki ülke arasında Türkiye'nin rolünü değerlendiren Göktaş, "Lavrov ile Kuleba'nın Antalya Diplomasi Forumu çerçevesinde bir araya gelmiş olmaları son derece müspet bir gelişmedir. Buluşmada Türkiye'nin de hazır bulunmasının taraflarca özellikle talep edilmiş olması, ülkemize duyulan güvenin göstergesidir" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Vatikan Büyükelçisi Göktaş Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi: Barış için Türkiyeye güven tam
Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Corriere della Sera gazetesinde "Biz Türkler diplomasiye yardımcı olmaya hazırız" başlığıyla yayımlanan demecinde, Rusya-Ukrayna savaşında diplomatik çözüm çabalarına ilişkin Türkiye'nin rolünü ve yaklaşımını değerlendirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba'nın Antalya'daki görüşmelerinde büyük ilerleme kaydedip kaydetmediği sorulan Göktaş, "Lavrov ile Kuleba'nın Antalya Diplomasi Forumu çerçevesinde bir araya gelmiş olmaları son derece müspet bir gelişmedir. Şu an için her iki tarafın da kendi pozisyonlarını korudukları doğrudur. Ancak ülkemizin arabuluculuğu sayesinde Ukrayna'daki çatışmanın başlamasından bu yana ilk kez bu düzeyde bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı üzere, bu bir diplomasi zaferidir. Antalya'daki buluşmada Türkiye'nin de hazır bulunmasının taraflarca özellikle talep edilmiş olması, ülkemize duyulan güvenin göstergesidir." yanıtını verdi.

'Müzakere ve diplomasiden başka seçeneğimiz yok'

Türkiye'nin, Belarus'ta devam eden heyetler arası görüşme sürecinin başlamasını da teşvik ettiğine dikkati çeken Göktaş, "Ukrayna tarafının bu görüşmelerin Belarus'ta yapılmasına ikna edilmesinde ülkemiz belirleyici bir rol oynamıştır. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ve (Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir) Zelenskiy ile müteaddit telefon görüşmeleri gerçekleştirmiş olan Cumhurbaşkanımızın diplomatik çabaları devam ediyor, devam da edecektir. Cumhurbaşkanımızın arabuluculuk çabaları ABD tarafından da takdirle karşılanıyor." ifadelerini kullandı. Büyükelçi Göktaş, savaşın sona erdirilebilmesi için tek yolun diplomasi olduğunun altını çizerek, "Antalya'daki gibi bir başlangıca ihtiyaç vardı. Bu sürecin devam ettirilmesi ve karşılıklı güven artırıcı adımlarla beraber gelişmelerin olumlu bir mecraya evrilebileceğini düşünüyoruz. Rusya ile Ukrayna arasında tarafsızlık dahil müzakere edilen birçok husus var. Kapsamlı bir barış anlaşması için müzakere ve diplomasiden başka seçeneğimiz yok." yorumunu yaptı.

İşgal saldırılarında 18'inci gün: Zelenskiy'den 'Şehirlerimiz haritadan silindi' itirafı
DÜNYA
İşgal saldırılarında 18'inci gün: Zelenskiy'den 'Şehirlerimiz haritadan silindi' itirafı

"Yaptırım yerine, Moskova ile iletişimde kalmak daha faydalı"

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin ülkesi üzerinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesi talebi olduğu ve Türkiye'nin, AB ile ABD'nin yaptırımlarına destek vermediği hatırlatılan Göktaş, şunları kaydetti: "Türkiye, BM Güvenlik Konseyi kararları dışındaki yaptırım kararlarına uymamayı uzun zamandır ilke edinmiş bir ülkedir. Yaptırımların ne kadar işe yarayacağı tartışmalıdır. Yaptırımların sadece Rusya'ya değil, yaptırım kararı alan ülkelere de bazı olumsuz etkileri olacaktır. Türkiye olarak bizim Rusya ile enerji, turizm, tarım sektörleri dahil derin ekonomik bağlarımız mevcut. Bunların zarar görmesini tabiatıyla arzu etmiyoruz. Biz yaptırım yerine, Moskova ile iletişimde kalmanın daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu sayede çözüm arayışlarına somut katkı sağlamamızın da kolaylaşacağına inanıyoruz."

Bakan Çavuşoğlu'ndan Meriupol'da camiye sığınan Türklerle ilgili açıklama: Lavrov'dan tahliye için destek istedik
OYNAT 00:56
Bakan Çavuşoğlu'ndan Meriupol'da camiye sığınan Türklerle ilgili açıklama: Lavrov'dan tahliye için destek istedik
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nun basın toplantısı düzenledi.

Meriupol'da camiye sığınan Türklerle ilgili iddialara açıklık getiren Çavuşoğlu, 'Evet vatandaşlarımız var ancak onlarla uydu telefonlarıyla iletişim kuruyoruz. Bomba iddiası ortaya çıktı ancak imam bunu yalanladı. Camide herhangi bir hasar yok. Lavrov'dan tahliye için destek istedik.' ifadelerini kullandı.

"Türkiye öteden beri dünyanın nükleer silahlardan arındırılmasını savunuyor"

Ukrayna'nın sınır güvenliğinin ihlal edilmemesi karşılığında 1994'te nükleer silahlardan feragat ettiği anımsatılan Göktaş, "Ukrayna'nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün güçlü bir şekilde desteklenmesi önemlidir. Son olaylarla birlikte, nükleer silahlardan kaynaklanan tehdit ve risklerin yeniden gündeme geldiği görülüyor. Türkiye öteden beri dünyanın nükleer silahlardan arındırılmasını savunuyor. Türkiye Büyükelçisi olarak, nükleer silahların barış ve istikrara hizmet etmediğini rahatlıkla söyleyebilirim."

İsmail Saymaz: Medyamız büyütüyor sanıyordum ama gerçekten de Ukrayna'da Türk'üm deyince Bayraktar diyorlar
OYNAT 00:56
İsmail Saymaz: Medyamız büyütüyor sanıyordum ama gerçekten de Ukrayna'da Türk'üm deyince Bayraktar diyorlar
Rus işgali altındaki Ukrayna'ya giderek izlenimlerini aktaran gazeteci İsmail Saymaz, 'Türk olduğumuzu duyunca 'Bayraktar' diyorlar. Ben bunu ülkemizdeki iktidar yanlısı medyanın büyüttüğünü düşünüyordum.' diye konuştu.


  • Büyükelçi Göktaş, bir nükleer saldırının tüm dünya için yıkıcı sonuçlar doğuracağını, şu an ihtiyaç duyulan temel şeyin gerilimi azaltmak olduğunu ifade etti.

Tarihi zirveden sonuç çıkmadı: Lavrov ve Kubela'dan önemli açıklamalar
GÜNDEM
Tarihi zirveden sonuç çıkmadı: Lavrov ve Kubela'dan önemli açıklamalar

"Her iki tarafı da tatmin edecek bir çözüm bulmak lazım"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna'ya yapılan saldırının uluslararası hukukun ihlali olduğunu açıkça belirttiğini aktaran Göktaş, "Ama Rusya'nın toprak bütünlüğünü hedef alan bir NATO kararına destek vermeyeceğimizi de söyledi. Türkiye geçmişte AB ve NATO'nun genişleme süreçlerine olumlu yaklaşmıştır. Ukrayna'nın NATO üyeliğinin hassas bir konu olduğunun farkındayız. Bu ihtimal, Rusya'nın ana kaygısını oluşturuyor. Dolayısıyla Rusya’nın yıllardır söylediği sınır güvenliğiyle ilgili kaygıları da nazarı itibara alınmalıdır. Gerçekçi bir yaklaşımla, her iki tarafı da tatmin edecek bir çözüm bulmak lazım." ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Çabalarımız sürecek
OYNAT 02:33
Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Çabalarımız sürecek
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Antalya'da Rusya-Türkiye-Ukrayna Dışişleri Bakanları Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Burada önemli açıklamalarda bulunan Kuleba 'Herhangi bir ilerleme kaydetmedik. Öyle gözüküyor ki farklı karar alıcıların devreye girmesi gerekecek. Çabalarımızı sürdürmeye karar verdik' ifadelerini kullandı.


  • Türkiye’nin hem Rusya hem Ukrayna ile özel ilişkileri olduğuna işaret eden Büyükelçi Göktaş, sözlerini şöyle tamamladı:

'Dengeli bir politika izlemek istiyoruz'

"Ukrayna stratejik ortağımız. Rusya ile ticaret hacmimiz 20 milyar doların üzerinde. Geçen yıl yaklaşık 5 milyon Rus turisti ağırladık. Rusya, ülkemizin en büyük doğal gaz tedarikçisi. Ülkemizdeki ilk nükleer santrali Rusya inşa ediyor. Bazı meselelerde görüş ayrılıklarımıza rağmen, son yıllarda ilişkilerimiz ve iş birliğimiz büyük gelişme gösterdi. Bu savaşın bazı sektörleri olumsuz etkileme ihtimali tabii ki var. Ancak biz Rusya ile ikili ilişkilerimizin zarar görmesini istemiyoruz. Bu nedenle dengeli bir politika izlemek, Moskova ile de diyalog halinde kalmak istiyoruz."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.