Gündem Muhsin Yazıcıoğlunu ölüme götüren halkalar

Muhsin Yazıcıoğlu'nu ölüme götüren halkalar

BBP Eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 2009 yılında elim bir helikopter kazasının ardından aramızdan ayrıldı. Bugün vefatının 12. yıldönümü olan 'Muhsin Başkan'ı ölüme götüren süreç hala gizemini korurken, O dönemde yaşı küçük olan gençliğin merak ettiği soru ise "Muhsin Yazıcıoğlu kimdir, neden öldü" sorusu oldu. Türkiye'yi yasa boğan olayda FETÖ izleri netliğini koruyor.

Abone Ol Google News
Sertaç Aksan Yeni Şafak
Muhsin Yazıcıoğlu kimdir, neden öldü?
Yazıcıoğlu, 2009 yılında, Kahramanmaraş'tan Yozgat'a giderken geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybetti.

Takvimler 1954 yılının son gününü gösterdiğinde Sivas’ta dünyaya gelen Muhsin Yazıcıoğlu, henüz 14’ünde siyasete adım attığında yakın çevresi onun gelecek dönemlerde nelere imza atabileceğini biliyordu. 1972’ye gelindiğinde ise o artık ülkücü hareketin genel merkezinde önemli görevler üstlenmeye başlayan cesur bir genç olmakla kalmıyor, siyasi nüfuz alanını genişleterek yükselişini sürdürüyordu.

Muhsin Yazıcıoğlu, gençlik yıllarından itibaren siyasetle iç içe oldu.
Muhsin Yazıcıoğlu, gençlik yıllarından itibaren siyasetle iç içe oldu.

80 darbesi ile zorlu yıllar başlıyor

Türkiye'nin oldukça karanlık bir sabaha uyandığı 1980 darbesi, Yazıcıoğlu için de oldukça sıkıntılı günlerin başlangıcı oldu. Yazıcıoğlu o dönem 7,5 yıl cezaevinde kaldı. Tahliyesinin ardından hiç ara vermeden yeniden siyasete dönen Yazıcıoğlu, 87'de Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Genel Sekreter Yardımcılığını üstlendi.

Memleketi Sivas'tan 1991'de milletvekili seçilen Yazıcıoğlu, 93'te gözünün bebeği olarak andığı Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kurdu. Tarihler 2007'ye geldiğinde Sivas'tan bağımsız olarak milletvekili seçilen Yazıcıoğlu, 2009 yılında da seçim çalışmaları için sahaya inmişti.

Yazıcıoğlu, ilk olarak 1991 yılında milletvekili seçilmişti.
Yazıcıoğlu, ilk olarak 1991 yılında milletvekili seçilmişti.

Helikopter 6 kişiye mezar oldu

Sadece sevdikleri değil, tüm Türkiye 25 Mart 2009'da televizyonlara düşen son dakika haberi ile sarsılmıştı. Haberlerde, Yazıcıoğlu'nu içinde taşıyan helikopterden sinyal alınamadığı bilgisi veriliyor, ancak gelişmelere dair en ufak bir detay paylaşılamıyordu. Helikopterde Yazıcıoğlu'nun yanı sıra BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ ile yardımcısı Yüksel Yancı, BBP Belediye Meclis Üyesi Adayı Murat Çetinkaya, İHA muhabiri İsmail Güneşi ve pilot Kaya İstektepe vardı.

Kahramanmaraş'ta düşen helikopter Yazıcıoğlu dahil 6 kişiye mezar olmuştu.
Kahramanmaraş'ta düşen helikopter Yazıcıoğlu dahil 6 kişiye mezar olmuştu.

Enkaz ile arama yapılan yer arasında 115 kilometre vardı

Kazadan sonra ortaya çıkan gerçeklere göre helikopterin düşmesinin ardından İHA muhabiri Güneş, 112 Acil Servis Hattı ile 9 kez görüştü. Bu görüşmelerin kimisi 20 dakikaya yakın sürerken kimisi 34 saniye sürdü. Tüm bu telefon trafiğine rağmen 48 saat boyunca süren çalışmaların enkazdan 115 kilometre uzakta olduğu ortaya çıktı.

Muhsin Yazıcıoğlu, gençlik yıllarından hayatının son güne kadar siyasetin içindeydi.
Muhsin Yazıcıoğlu, gençlik yıllarından hayatının son güne kadar siyasetin içindeydi.

Kayseri Valisi’nden ilginç not

Saatler ilerleyip, herkes adeta ölüm sessizliğine bürünmüşken, dönemin Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Yazıcıoğlu'nun yaşadığını ve ayağının kırık olduğunu, ayrıca aramak kurtarma ekiplerinin bölgeye intikal ettiğini açıklamıştı. Ancak, gerçekte ne Yazıcıoğlu hayattaydı, ne de bölgeye intikal eden bir sağlık ekibi vardı. Yıllar sonra Bilici, kendisine bu bilginin Emniyet İstihbarat tarafından verildiğini açıkladı.

Bilgiyi veren Emniyet Müdürü 15 Temmuz sonrasında tutuklandı

Helikopterin düşmesinden birkaç saat sonra dönemin Kahramanmaraş Emniyet İstihbarat Müdürü Dursun Özmen'in, "Yazıcıoğlu’nun sağ olarak bulunduğu ancak ayağının kırık olduğu ve hastaneye götürüldüğü" şeklinde geçtiği bilgi notu bilgi kirliliğini daha da artırdı. Kısa bir süre sonra bilginin gerçek olmadığı ortaya çıktı. Daha sonra, konuya hakim kaynaklar Emniyet İstihbarattaki bu ismin FETÖ'nün en bilinen Emniyetçilerinden biri olan Ramazan Akyürek ile arasındaki bağa dikkati çekecekti.

Yazıcıoğlu, seçim çalışmaları sırasında yanına gelen çocuklarla da her zaman yakından ilgilenen bir isimdi.
Yazıcıoğlu, seçim çalışmaları sırasında yanına gelen çocuklarla da her zaman yakından ilgilenen bir isimdi.

Enkaz 48 saat bulundu, kayıp eşyalardan hiç ses çıkmadı

İki gün boyunca hemen herkesin yakından takip ettiği olay, enkazın bulunması ve helikopterde bulunan herkesin vefat ettiği bilgisiyle yeni bir boyut kazandı. Türkiye, bir yandan Yazıcıoğlu ve arkadaşları için gözyaşı döküyor, diğer yandan cevapsız sorulara yanıt arıyordu. O dönemde sıkça konuşulan ve daha sonraki yıllarda da üzerine düşülen detaylardan biri de Yazıcıoğlu'nun kayıp eşyalarıydı. Ailesi ve yakın çevresine göre Yazıcıoğlu'nun helikoptere binerken yanında olan siyah çantası, sim kartı ve silahı aradan geçen bunca zamana rağmen bir türlü ortaya çıkmamıştı.

Enkazdaki askerler Erdoğan'a suikast ekibinde ortaya çıktı

Yazıcıoğlu'nun vefatının ardından kazaya ilişkin hemen her yıl yeni bir bilgi ortaya çıktı. Arama kurtarma timinde yer alan Aydın Özsıcak ve Davut Uçum da bu noktada dikkati çeken isimlerdi. Her iki ismin helikopterdeki hayati öneme sahip "kayıt cihazlarını" çaldıkları tespit edildi ve ikili hakkında soruşturma başlatıldı. Davanın ardından Özsıcak tutuklandı. 7 ay tutuklu kalmasına rağmen en küçük bir ipucu vermeyen Özsıcak, "Kayıt cihazlarını hatıra olarak almıştım" ifadesini kullandı.

Muhsin Yazıcıoğlu suikastını kararttığı anlaşılan Aydın Özsıcak ve Davut Uçum, 15 Temmuz darbe girişiminde ortaya çıktı. Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast düzenlemeye giden timde yer alan Özsıcak ve Uçum, başarısız darbe girişiminin ardından yakalandı. 2009'da Muhsin Yazıcıoğlu suikastını karartan FETÖ'cüler, 15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimine dahil oluyordu.

Siyasi hayatının yanı sıra Yazıcıoğlu, at binme sevdasıyla da tanınan bir isimdi.
Siyasi hayatının yanı sıra Yazıcıoğlu, at binme sevdasıyla da tanınan bir isimdi.

Savcı, 15 Temmuz’dan sonra ihraç edildi

İşin yargı boyutu da farklı ilerlemedi. Kazaya ilişkin soruşturmayı yürüten Savcı Şeref Gürkan ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilirken yargılandığı davada hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Ayrıca ByLock kullanıcısı olduğu da basına yansıdı.

FETÖ Elebaşı konuşuyor

Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasından 5 gün sonra 30 Mart 2009’da FETÖ'nün elebaşı Fettullah Gülen, örgüte ait internet sitesinde "Alperen ve Liyakat" başlıklı bir konuşma yayımladı. Gülen’in, "Aldanırsanız böyle kurban gidersiniz. Bir perşembe akşamı vefat edersiniz, bir cuma günü cenazenize ulaşırlar" şeklinde konuşması, suikastı itiraf ettiğine işaret olarak değerlendirildi.

Muhsin Yazıcıoğlu sadece Sivas ve çevresinde değil tüm Türkiye'de sevilen siyasetçilerden biriydi.
Muhsin Yazıcıoğlu sadece Sivas ve çevresinde değil tüm Türkiye'de sevilen siyasetçilerden biriydi.

AWACS uçuşu bir türlü aydınlatılamadı

Bugün 12. yılını dolduran olayda, bir çok soru halen güncelliğini korurken o tarihlerde basına yansıyan 'AWACS Keşif Uçağı, pisti 15 kez pas geçti' haberleri de ayrıca önem kazanıyordu.

Hatırlanacağı üzere 25 Mart 2009’da yayımlanan haberlerde, NATO'ya ait AWACS Keşif Uçağı'nın Batman Havaalanı'na inemediği, pisti 15 kez pas geçtiği ve ardından gözden kaybolduğu bilgisi yer almıştı.

Yazıcıoğu'nun helikopterinin düşmesinde jetlerin hava akımının etken olduğunu savunan isimler, o jetlerle AWACS arasında bir bağ olduğunu iddia etmişti.

Sosyal medya Muhsin Yazıcıoğlu'nun bu görüntülerini konuşuyor
OYNAT 00:00
Sosyal medya Muhsin Yazıcıoğlu'nun bu görüntülerini konuşuyor
BBP'nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun aracında seyir halindeyken namaz kıldığı görüntüler gündem oldu. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde Muhsin Yazıcıoğlu'nun makam aracı otoyolun kenarında kendisini bekleyen kalabalığın yanında duruyor. Yazıcoğlu'nun koruması aşağı inmesi için aracın kapısını açıyor. O anda Merhum Yazıcıoğlu'nun namaz kıldığını gören koruma kapıyı kapatarak çevredekilere el işaretiyle Muhsin Yazıcıoğlu'nun namaz kıldığını söylüyor. Yazıcıoğlu namazını kıldıktan sonra araçtan çıkarak bekleyen kalabalıkla teker teker tokalaşıyor.

Vatanına ve milletine aşık bir lider: Muhsin Yazıcıoğlu
FOTOĞRAF 23
Title
Muhsin Yazıcıoğlu 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Elmalı köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da tamamlayan Yazıcıoğlu, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ni bitirdi.
Title
Siyasete 1968'de Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katılarak adım atan Yazıcıoğlu, 1972'de Ankara'ya geldikten sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başladı. Yazıcıoğlu, önce Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı, sonrasında da Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu.
Title
Muhsin Yazıcıoğlu 1978'de yoluna Ülkücü Gençlik Derneği'nin Kurucu Genel Başkanı olarak devam etti. 1980'de ise artık Genel Başkan Müşaviri olarak MHP'deydi.
Title
1980 askeri darbesi, birçok kişi gibi Yazıcıoğlu için de dönüm noktası oldu. Yazıcıoğlu, MHP ve ülkücü kuruluşlar davası sanığı olarak yargılandığı dava sırasında 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kaldı, dava sonunda Yazıcıoğlu, herhangi bir ceza almadı.
Title
Vatan ve millet aşığı Yazıcıoğlu, tüm yaşadıklarına rağmen 1987'de yine milletine hizmet için siyasete kaldığı yerden devam etti. Milliyetçi Çalışma Partisi'nin Genel Sekreter Yardımcılığı görevine geldi.
Title
1991 genel seçimlerinde milletvekili adayı olan ve Sivas'tan milletvekili seçilen Muhsin Yazıcıoğlu, 1992 yılında partisiyle yol ayrımına geldi. Siyasi anlayışımız uyuşmuyor diyerek bir grup arkadaşıyla Milliyetçi Çalışma Partisi'nden ayrılan Yazıcıoğlu, 1993'te Kurucu Genel Başkanı olduğu BBP'yi kurdu.
Title
BBP, tüm imkansızlıklara rağmen 2009 Mart'ında yapılacak yerel seçimlerde iddialıydı. Hazine'den yardım almadan siyaset yapan tek partiyiz. İlk defa helikopter kiralayarak miting yapıyoruz. Seçimlerde iddialıyız. diyen Genel Başkan Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopter, 25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş mitinginin ardından Yozgat'ta yapacağı mitinge giderken, Göksun ilçesi yakınlarında düştü.
Title
Yazıcıoğlu, ölümünden 6 gün sonra 31 Mart 2009'da Kocatepe Camisi'nden son yolculuğuna uğurlandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki törende, Yazıcıoğlu'nun Türk bayrağına sarılı naaşının üzeri çiçeklerle donatıldı. Cenaze törenine basın mensupları dahil 700 bin kişinin katıldığı belirtildi.
Title
Muhsin Yazıcıoğlu, siyasetçi kimliğinin yanı sıra şair kimliği ile de tanınıyordu. Mamak Cezaevi'nde bulunduğu dönemde yazdığı Üşüyorum başlıklı şiir ise ölümünden sonra adeta simge haline geldi. Yazıcıoğlu'nun naaşının, helikopter düştükten 48 saat sonra karların üzerinde bulunması, sevenlerine Üşüyorum şiirini hatırlattı.
Title
1980 askeri darbesinin 7,5 yıl cezaevine mahkum ettiği Yazıcıoğlu, siyasi yaşamı boyunca darbelere her zaman karşı çıktı. 28 Şubat darbesine karşı duran liderlerden biri olan Muhsin Yazıcıoğlu'nun söylediği Ordu gözbebeğimizdir ancak namlusunu millete çevirmiş tanka selam durmam. sözü, o dönem ve sonrasında darbelere karşı adeta simge haline geldi.
Title
Muhsin Yazıcıoğlu'nun Bir saniyesine bile hükmedemediğimiz bir dünya için, bu kadar fırıldak olmaya gerek yok.Firavun'a karşı çıkmak yetmez, Musa'nın yanında olmak gerekir., Ben devlete, millete kurşun sıkanlara değil, 'Ben okumak istiyorum' diyenlere af istiyorum. ve Kan dökmeyi seven bir millet değiliz ancak söz konusu vatan ise dünyanın şah damarını keseriz sözleri de siyasete damga vurdu.
Title
Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberinde 5 kişinin vefat ettiği helikopter kazasının ardından suikast iddiaları ortaya atılsa da olay tam olarak aydınlatılamadı.
Title
Kazanın bir suikast olduğu iddiası gündemdeki yerini korurken, helikopterin enkazına 48 saat sonra ulaşılması ve bu süre zarfında yaşananlar da bu ihtimali destekledi. Kazayla ilgili açılan yargı süreci devam ediyor.
Title
Ülkü Ocakları Derneği Başkanı Yazıcıoğlu, 27 Ocak 1978'de basın toplantısı yaptı.
Title
Dönemin BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, 7 Mart 1993'te Adana'da İl ve Seyhan İlçe örgütlerinin açılışında konuşma yaptı.
Title
Dönemin BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, 4 Mart 1994'te Adana'da vatandaşlarla sohbet etti.
Title
Dönemin BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, 4 Mart 1994'te Adana'da konuşma yaptı.
Title
Adana'da vatandaşlarla sohbet etti.
Title
26 Mart 2000'de partisinin Gaziantep 4. Olağan Genel Kongresi'ne katıldı.
Title
BBP 1. Küçük Kurultayı 26 Mart 2000'de yapıldı. Dönemin BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu kurultaya oğlu Furkan ile katıldı.
Title
30 Mayıs 1999'da partisinin 1. Küçük Kurultayı'na katıldı.
Title
20 Ağustos 1999'da Marmara Bölgesi'ndeki depremde yaralanan vatandaşları hatanede ziyaret etti.
Title
8 Ekim 2000'de partisince düzenlenen 4. Olağan Büyük Kurultay'da yeniden genel başkanlığa seçildi.
Vatanına ve milletine aşık bir lider: Muhsin Yazıcıoğlu
Genç Ülkücüler Hareketi'ne katılarak 1968'de siyasete adım atan, 1993'te de Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kuran Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının üzerinden 9 yıl geçti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.