Gündem Yeni Şafak patladığı iddia edilen Kastamonu Bozkurttaki HESi görüntüledi

Yeni Şafak patladığı iddia edilen Kastamonu Bozkurt'taki HES'i görüntüledi

Kastamonu'da meydana gelen taşkın felaketinin, bölgede bulunan hidroelektrik santrallerden kaynaklandığı iddiası sonrası Yeni Şafak, patladığı öne sürülen HES'i havadan görüntüledi. Tesislerde herhangi bir zararın olmadığı ve elektrik üretmeye devam ettiği görülüyor. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız da, selin 11 Ağustos'ta meydana geldiğini, regülatörlerin kapaklarının yağışlar göz önünde bulundurularak, 10 Ağustos'ta tıkanmaların önüne geçilmesi için çalışma prensibi gereği açıldığı bilgisini vererek, felaketin HES'ten kaynaklandığı iddiasını somut bilgiler üzerinden yalanladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Yeni Şafak patladığı iddia edilen Kastamonu Bozkurttaki HESi görüntüledi
Patladığı iddia edilen HES alanı, Yeni Şafak tarafından görüntülendi.

Batı Karadeniz, 3 gündür aşırı yağışın ardından gelen sel ve heyelanla mücadele ediyor. Kastamonu’da meydana gelen selde ilçe merkezi sular altında kaldı. Kastamonu’da 43, Sinop’ta 7 ve Bartın’da 1 kişi hayatını kaybetti.

YENİ ŞAFAK TARAFINDAN GÖRÜNTÜLENDİ

Felaketin ilk anlarından itibaren, Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde sel felaketine "HES kapaklarının patlamasının" neden olduğu iddia edildi. Yalanlamalara rağmen sürdürülen bu iddia sonrası, Yeni Şafak, patladığı öne sürülen HES'i havadan görüntüledi. Görüntülerde, tesislerde herhangi bir zararın olmadığı ve elektrik üretmeye devam ettiği görülüyor.

"REGÜLATÖRLERİN KAPAKLARI ZATEN AÇIKTI"

İddialara ilişkin DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, "Sel, 11 Ağustos'ta oldu, öğlen saatlerinde ya da öğleden sonra. 10 Ağustos'ta gece yağışlar aşırı yağmaya başladığı zaman zaten regülatörlerin kapakları açıldı, 8-10 saat önce. Bunun patlamayla alakası yok" açıklamasında bulundu. Bölgede süreçle ve öne sürülen iddialarla ilgili bir konuşma yapan Yıldız, şunları aktardı:

"ELEKTRİK ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR"

Sel varken zaten kapaklar açıktı. Küçücük bir gölet taşkına sebebiyet verebilir mi? Barajların suyu önleme özelliği var. Tesislerde yani HES'lerde herhangi bir zarar yok, elektrik üretmeye devam ediyor.

Yeni Şafak Bozkurt'ta patladığı iddia edilen HES'i görüntüledi
OYNAT 00:59
Yeni Şafak Bozkurt'ta patladığı iddia edilen HES'i görüntüledi
Yeni Şafak ekibi sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde.

Günlerdir patladığı iddia edilen Bozkurt Bayramgazi Köyü'ndeki HES'i, Yeni Şafak havadan görüntüledi. İddialarla ilgili Yeni Şafak Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik'in sorusunu yanıtlayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, 'İddia edilen görüntülerdeki bloklar, regülatörden santrale suyu taşıyan iletim boruları. Onların heyelanla birlikte yıkıldığını gördük. HES'in patlamasıyla ilgili bir durum yok.

Orada gördüğümüz oradaki regülatördeki küçük havuz bile tamamıyla depolamış. Yani bırakın zararı, tam tersine taşkına karşı faydalı bir şekilde görevini de yapmış.' ifadelerini kullandı.


İDDİALARI ÇALIŞMA PRENSİBİYLE YALANLADI

  • Aslında olay şu. HES'in su aldığı iki tür HES var. Bir 'Barajlı HES' iki 'Regülatörlü HES'. Bunlar 'regülatörlü'. Şimdi 'Regülatörlü HES'lerde arkada bir miktar suyu kabartır, onların kapakları vardır. Yani gerektiği zaman kapağı açar. Arkadaki su kontrollü bir şekilde, onun bir boşaltım tahliye deliği vardır, o tahliye deliğe rağmen tahliye olur. Öbür taraftan da HES'e su alır. Çalışma prensibi bu. Şimdi böyle yağışların çok olduğu zamanlarda, işte bu sabah suyun bulandığı zamanlarda, çakıllı, kumlu, ağaçlı, taşlı geldiği için HES'in bu suyu alıp da enerji üretmek gibi bir şansı yok. Otomatikmen çalışma prensibi gereği bu tür zamanlarda yani regülatörlerin kapaklarını açar gelen suyu bırakır. Yani dereden su akışı olağan seyrinde gider. Meselâ 'Regülatörlü HES'ler 'Barajlı HES'lere göre faydası da var. Ağaç dalları geldiği zaman sonuçta orada bir havuz oluştuğu için onları tutuyor hatta.

"SANTRALİN SU DEPOLAMASI BULUNMUYOR"

Tesla Enerji tarafından iddialar sonrası yapılan açıklamada, Ezine Çayı üzerinde faaliyet gösteren hidroelektrik santralinin su depolaması bulunmayan, regülatör tipli bir hidroelektrik santrali olduğunu, dolayısıyla açılabilecek veya ani gelen suyun şiddetiyle patlayacak bir kapağının yer almadığı bildirilmişti.

DSİ: SELDEN ÖNCE ELEKTRİK ÜRETİMİ DURDURULDU

DSİ de taşkına HES'lerin yol açtığı iddiasını yalanlamıştı. Yapılan basın açıklamasında şunlar aktarılmıştı:

  • Kastamonu İli Bozkurt ilçesinde faaliyet gösteren Ebru HES ve Aybige HES, Bozkurt ilçesinin merkezinden geçen Ezine Çayılnın menbasında yer almaktadır. Bu tesisler, barajlı/depolamalı HES değildir, kanal tipi projelerdir. Söz konusu tesislerde, 10 Ağustos gecesi saat 1 1:00'clan itibaren elektrik üretimi durdurulmuştur. Regülatörlerde taşkına sebep olabilecek bir depolama bulunmamaktadır. Dolayısıyla anılan tesislerin patlayarak ya da kapakların açılması suretiyle taşkına sebep olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Bu tür afetlerde, taşkın olayının yaşandığı mahalde bir HES bulunması durumunda, HES ile taşkın olayının ilişkilendirilmesi yönünde bir eğilim bulunmaktadır.

Kastamonu Valiliği'nden 'HES patladı' iddiasına yalanlama
GÜNDEM
Kastamonu Valiliği'nden 'HES patladı' iddiasına yalanlama

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.