|

Yerli İHA enerjisini güneşten alacak

TK3-Teknik, TÜBİTAK''tan aldığı destekle güneş enerjili iki adet insansız hava aracı geliştirdi. Proje danışmanı Prof. Dr. Ünver Kaynak, ''İHA üzerinde halen geliştirme süreci devam ediyor. Öncelikle mevcut güneş panellerinin yüksek teknolojili panel kullanımıyla araçların yüzde 100 güneş enerjisinden beslenen şekle dönüştürülmesini hedefliyoruz'' dedi.

Yasemin Asan
00:00 - 5/11/2013 الثلاثاء
Güncelleme: 23:57 - 4/11/2013 الإثنين
Yeni Şafak
Yerli İHA enerjisini güneşten alacak
Yerli İHA enerjisini güneşten alacak

TÜBİTAK desteğiyle güneş enerjisine dayalı, alçak irtifalı, kısa menzilli ve otomatik uçuş ve kontrol kabiliyetine sahip 2 adet insansız hava aracı geliştirildi. Ankara Bilkent Cyberpark Teknoloji Bölgesinde faaliyet gösteren TK3-Teknik, TÜBİTAK TEYDEB''den aldığı yaklaşık 200 bin tl''lik destekle TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Teknoloji Merkezinde güneş enerjisiyle çalışan yüzde yüz yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) geliştirdi. TAN100 olarak adlandırdıkları İHA hakkında bilgi veren proje danışmanı Prof. Dr. Ünver Kaynak, güneş enerjili İHA projesinde Türkiye''de sonuca ulaşan ilk firma olduklarını belirtti.

YEDİ KİŞİLİK EKİP

Türkiye''nin güneş enerjisi açısında çok zengin bir ülke olduğuna dikkat çeken Kaynak, ''Ülkemizin İHA alanında keşif, gözlem, haberleşme, ölçüm gibi ulusal düzeyde çok çeşitli ihtiyaçları bulunuyor. Biz de bu ihtiyaçlara çözüm sunabilmek için bu projeye başladık'' dedi. TÜBİTAK''tan aldıkları destekle başladıkları projeyi 7 kişilik bir ekiple tamamladıklarını ifade eden Kaynak, ''Projeyle güneş enerjisine dayalı insansız uçaklar sınıfında öncü bir çalışma tamamladık. Proje sonucunda elektrik motorlu ve enerjisinin yüzde 30''unu güneş enerjisinden sağlayan, kısa menzil dahilinde otomatik uçuş kontrol yeteneğine sahip, ileri kompozit malzemeden yapılmış 2 adet İHA geliştirilerek testlerini başarıyla tamamladık. Uçağımız Google Earth üzerine işaretlenen alanlara otomatik pilotla rahat bir şekilde ulaşabiliyor'' dedi.

HAVADA 120 DAKİKA KALIYOR

İHA üzerinde halen geliştirme sürecinin devam ettiğini dile getiren Kaynak, ''Azami kalkış ağırlığı 18 kg. olan mevcut sistem sadece batarya desteğiyle 90 dakika güneş enerjisi destekli olarak 120 dakika havada kalabiliyor. Şu anki haliyle sadece gündüz görüntüsü alabiliyor. Biz bu uçağı test amacıyla geliştirdik. Mevcut bütçe dahilinde bu özelliklerde sistemi geliştirdik'' diye konuştu.


٪d سنوات قبل