|
Gündem

YÖK Başkanı Özvar: Üniversitelerde bahar dönemi pazartesi başlıyor

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar, 2022-2023 akademik yılı bahar dönemine ilişkin konuştu. Özvar, ''Bölgede 47 bin üniversite personeli var. Üniversite öğrencilerinin yüzde 15'i depremden etkilendi. Kampüslerimiz depremzedelere barınma hizmeti veriyor'' ifadelerini kullandı. Özvar bahar döneminin 20 Şubat'ta uzaktan eğitimle başlatılabileceğini, nisan başı itibarıyla yüz yüze eğitimin de olduğu hibrit seçeneğin değerlendirileceğini açıkladı.

14:00 . 17/02/2023 Cuma
Yeni Şafak
YÖK Başkanı Erol Özvar.

YÖK Başkanı Erol Özvar.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, deprem felaketi sonrası illerin tekrar kalkınmasında üniversitelere önemli roller düştüğünü belirterek, "2022-2023 bahar döneminin uzaktan eğitim ile sağlanmasına daha önce karar verilmişti. Ön lisans, lisans ve lisansüstü bölümler için bir dizi kararlar aldık.


Buna göre 20 Şubat'ta bahar dönemi başlayacak. Alınan kararlar nisan ayı başı itibarıyla yeniden gözden geçirilerek uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitimin harlanmasıyla hibrit eğitim de değerlendirilecektir" açıklamasında bulundu.


ÖZEL ÖĞRENCİ VE KAYIT DONDURMA KOLAYLIĞI


YÖK Başkanı Özvar, yükseköğretim kurumlarındaki uygulamalı programlarda eğitim gören öğrencilerin bu eğitimlerini yüz yüze sürdürebileceğini kaydetti. Özvar, özel öğrenci ve kayıt dondurma durumu hakkında, "Özel öğrencilikle ilgili de bazı kararlar aldık.


Depremden etkilenen öğrenciler uygulamalı programlarda birinci derece yakınlarının ikamet ettiği ildeki üniversitelerde özel öğrenci olabilecek. Talep edenlerin bahar döneminde kayıtlarının dondurulması ve bu sürenin azami öğrenim süresinden düşülmemesine karar verildi" dedi.


'ÜNİVERSİTELERİ EŞLEŞTİRDİK'


YÖK Başkanı Özvar, depremin etkilediği illerde bulunan bir kısım üniversitelerin ortak çalışmalar yapmak üzere bazı üniversiteler ile eşleştirildiğine dikkat çekerek, İnönü Üniversitesi’nin Ankara Üniversitesi ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin Gazi Üniversitesi ile Adıyaman Üniversitesi’nin Atatürk Üniversitesi ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile İskenderun Teknik Üniversitesi’nin Necmettin Erbakan Üniversitesi ile Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nin Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile eşleştirildiğini açıkladı.


Özvar, "2022/2023 bahar yarıyılına uzaktan öğretim usulüyle geçiyoruz. İnşallah nisan ayı gibi gerekli düzenlemeleri tekrar gözden geçirmek suretiyle imkanların el vermesi durumunda yüz yüze eğitimin de olduğu hibrit seçeneğin değerlendirileceğini ifade ediyoruz" dedi.


#YÖK
#YÖK Başkanı Erol Özvar
#2022-2023 Akademik Yılı
7 ay önce
default-profile-img