Hayat Anılarla ayakta kalıyoruz

Anılarla ayakta kalıyoruz

Eda Soylu’nun yeni sergisi “Anneannemin Evinden Kalanlar” bize kaybettiklerimizin ardından kalan eşyalarla yaşadığımız sızı ve hüznü hatırlatıyor. Soylu, “Sergi, kaybettiklerimizin ardından sığındığımız eşyaları temel alıyor. Zamanın sindiği eşyalar, sızıyı bize hatırlatıyor” diyor.

Seray Şahinler Demir Yeni Şafak
​Eda Soylu’nun yeni sergisi “Anneannemin Evinden Kalanlar"
​Eda Soylu’nun yeni sergisi “Anneannemin Evinden Kalanlar"

Erimiş perdeler, sararmış duvar kağıtları, birbirinden estetik masalar, berjerler, aynalar.Tüm bunlar büyüklerimizin evinin başköşesinde olan, kendine has kokuları ve duruşlarıyla hepimizin hafızasında yer edinen eşyalar. Genç sanatçı Eda Soylu, kendi anneannesinin evinden kalan bu parçalardan bir sergi hazırladı. Mixer’de düzenlenen sergi, küçük bir odada gidenin ardından oluşan boşluğu, anıları, yaşanmışlıkları eşyalar ve gölgeler üzerinden algılatmayı amaçlıyor. Soylu bu parçalarla hafızada kalanları pekiştirirken, gideni eşyalar vasıtasıyla anmanın, eşyalarda aramanın şiirselliğine odaklanıyor.

KIRILGANLIKLARI BİRİKTİRDİM

Sürecin anneannesinin hastalandığı döneme uzandığını kaydeden Soylu sergiyi şu sözlerle anlatıyor: “O sürede kırılganlık diye adlandırdığım detaylar biriktirmeye başladım. Anneanne evleri ya da o döneme ait insanların yaşadıkları çok ahenkli evler. Oymalar, varaklar kıvrımlar. Bunlar bütün olarak önümüze sunuluyor ve insan sanki burada hiçbir hata, kırılganlık hiçbir eksiklik yokmuş gibi hissediyor. Oysa orada zaman geçirmeye başlayınca benim gözüme ilk önce eriyen pereler ilişti. Eriyen perdelere bakarken içeride de eriyen bir anneannem olduğunu fark ettim. Aslında evle insanın ne kadar birbirine benzediğini, evin insandan belki daha önce hasta olmaya başladığını ve birbirlerini yansıttıklarını farkettim.”

Eda Soylu

RUHU EŞYAYA SİNİYOR

Kayıpların ardından boşluk, ev, ölüm, gidiş, kalanlar, kalamayanlar, zaman, zamanın eşyaya yerleşmesi gibi konulara yoğunlaştığını belirten Soylu, serginin temasını ise şöyle özetliyor: “Artık yanımızda var olmayan birisinden anılar biriktirmeye çalışıyoruz. Karşı tarafın izni olmadan, o gitti diye tüm özeline girme hakkını kendimizde görüyoruz. Bu aslında çok acı ama bir yandan da doğal bir şey. Kalanlar hayata devam ediyor. O noktada da bu eşyalar büyük yer kaplıyor. Çünkü eşyalara zaman sindiğinden, insanların ruhu sindiğinden sanki o kişi gitmemiş gibi hissettiriyor.”

Bir dönemi hatırlatıyor

Sergide yer alan objeler aslında her evin temel parçaları. Soylu, izleyicinin çok tanıdık bir dünya ile karşılaşacağını belirtiyor ve sızı ve hüzün gibi duyguları anımsamaları istediğini kaydediyor: “Neleri nasıl yerleştirirsem aynı sızıyı hissiyatı karşı tarafa yansıtabilirim diye düşündüm. Anneanemin buradaki varlığı yadsınamaz çünkü eşyalar ve zaman onun. Ama bireysel görünse de herkesin içinde olan bir sergi. Bu duyguları objeler üzerinden vermek bize aynı zamanda bir dönemi de okutuyor.”
Korkuya neden oluyor

Korkuya
neden oluyor

​İstanbul Havalimanı'nda karantina odası oluşturuldu.
İBBde vatandaşa kapı duvar

İBB'de vatandaşa kapı duvar

​İSMEK kursları kapatılan kadınlara müdürden ilginç tepki.
Türk-Alman Üniversitesiiki ülke dostluğunun bir simgesi

Türk-Alman Üniversitesi
iki ülke dostluğunun bir simgesi

​Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış töreninde konuştu.
Kepçeyle <br>yolu kapattılar

Kepçeyle
yolu kapattılar

Çalışma yapıyoruz diyerek yeraltı kablolarını çaldılar.
İstanbul'da Çinli turist alarmı

İstanbul'da Çinli turist alarmı

Ekipler özel kıyafet giydi hastanede yoğun tedbir alındı.
Yeni toplantı alanları

Yeni toplantı alanları

​FETÖ'nün yeniden oluşturduğu mali yapılanmasında çarpıcı detaylar.

Yeni belge verilmiyor

Yeni belge verilmiyor

​Bakan Pakdemirli'den canlı hayvan ithalatı için flaş açıklama.
Para gönderdiği tarihler dikkat çekti

Para gönderdiği tarihler dikkat çekti

​Almanya'da PKK'ya para yardımı yapan zanlı Adana'da yakalandı.
Donacağız

Donacağız

Sıcaklıklar yurt genelinde 4 derece birden azalacak.
İstanbul Havalimanı'nda virüs alarmı

İstanbul Havalimanı'nda virüs alarmı

​Çin'den gelen yolcular termal kameralarla kontrol edildi.
Salgında ölü sayısı 25'e yükseldi

Salgında ölü sayısı 25'e yükseldi

8 eyalet karantinaya alındı binlerce kişi müşahade altında.
Muhalefeti FETÖ birleştirdi

Muhalefeti FETÖ birleştirdi

Altaylı: Sokak hareketlerinin başarılı olması için ekonomik kriz çıkarılmalı.
Son maçı Göztepe

Son maçı Göztepe

​Beşiktaş'ta, Abdullah Avcı'yla yol ayrımına gelindi.
Yeni Şafak<br>26 yaşında

Yeni Şafak
26 yaşında

​Milli iradenin yanında, ihanetlerin karşısında, hep birlikte nice yıllara!​
Ege Yunan<br>cephaneliğine döndü

Ege Yunan
cephaneliğine döndü

​Atina, Lozan ve Paris anlaşmalarını hiçe saydı.
Savaş hazırlığı

Savaş hazırlığı

​Trablus ve çevresine girecek sivil uçakları düşürmekle tehdit etti.
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: Bekçilere yeni görevler verilmesini içeren teklif TBMM'de
Gündem

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: Bekçilere yeni görevler verilmesini içeren teklif TBMM'de

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, çarşı ve mahalle bekçilerine halka yardım, vatandaşlardan kimlik sorabilme ve adli görevler verilmesini de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi.
AÜ Rektörü Çomaklı, FETÖ'nün 'tavşan aday' taktiğini anlattı: Mecbur kalıyorsunuz
Gündem

AÜ Rektörü Çomaklı, FETÖ'nün 'tavşan aday' taktiğini anlattı: Mecbur kalıyorsunuz

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının kendi belirledikleri "tavşan adayları" devlete entegre etmek için çalışma yaptığını, benzer puanı alan deşifre olmamış örgüt üyelerinin aynı kuruma başvurduğunu, birinin elenmesi halinde diğerinin devlete sızmasının hedeflendiğini belirtti. Çomaklı "100 üzerinden 99,9 gibi anormal yüksek puan alan çocuğu bir yere aday gösterdikleri zaman, onun yerine başka bir aday kazanamıyor. Onun elenebilme ihtimaline karşı yine aynı seviyede başka bir çocuğu daha oraya yerleştiriyorlar. Dolayısıyla birini almadığınızda, diğerini almaya mecbur kalıyorsunuz" dedi.
İçişleri Bakanı Soylu: O malın sahibi Cemil Bayık'tır, Karayılan'dır
Gündem

İçişleri Bakanı Soylu: O malın sahibi Cemil Bayık'tır, Karayılan'dır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu ile yapılan mücadeleye değindiği konuşmasında "PKK'nın büyük bir uyuşturucu örgütü olduğunu unutmamak lazım. Ne terör ne uyuşturucu bu ülkenin hiçbir evladının kaderi olamaz. Biz bunu reddediyoruz. Bilhassa Doğu ve Güneydoğu'da çocukları uyuşturucuya kimin yönlendirdiği, onları uyuşturucuyla kimin zehirlediği, kimin mağaralarda sefillik içinde yaşamaya mahkum ettiği bellidir. Hiçbir tezvirata, yalana, laf kalabalığına kanacak halimiz yoktur. Variller içinde Avrupa'dan gelmiş tonlarca uyuşturucuyu kamu binalarında ele geçirmiyoruz, PKK'nın mağaralarında ele geçiriyoruz. O malın sahibi bellidir. O malın sahibi Cemil Bayık'tır, Karayılan'dır, Duran Kalkan'dır, PKK'ya 40 yıldır yatırım yapanlardır." ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.